نظر: 0 0 تاریخ نوشته:8 - دسامبر - 2018

ارز دیجیتال چیست ؟

 

ارز دیجیتال یا به انگلیسی  Cryptocurrency یک نوع پول الکترونیکی است. ارزهای دیجیتال به دلیل نا شناس بودن و غیر قابل ردگیری بودن و امنیت بالا به شهرت رسیده اند

ارزهای دیجیتال ، به صورت ساده داده هایی هستند که رمزنگاری میشوند و قابل انتقال در اینترنت هستند ، رمزنگاری های ارزهای دیجیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند.

ابتدا رمزنگاری در جنگ جهانی دوم برای انتقال پیام و فرمان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت. در عصر دیجیتال، ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرارگرفته اند.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین نام دارد که در سال ۱۳۸۸ توسط فردی بنام ساتوشی ناکوموتو ایجاد شد و اکنون اولین ارز دنیای ارزهای دیجیتال است. در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند. در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ ارز دیجیتال در بازارهای جهانی وجود دارد .

نحوه کار ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به سازمان و یا ارگان دولتی میدهند . اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند، اکثر ارز های دیجیتال را میتوان با استفاده از امکانات سخت افزاری به دست آورد که به اصطلاح به آن استخراج یا ماین گفته میشود

مشهور ترین ارز های دیجیتال

  • بیت کوین: بیت کوین تا زمان نگارش این مطلب اولین و محبوب ترین ارزدیجیتال است ، بیت کوین توسط فردی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. ارزش کل بازار بیت کوین اکنون ، با توجه به افت فاحشی که داشته بیش از ۵۹ میلیارد دلار است.
  • ریپل: ریپل یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز مشهور جهان است. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا عرضه شد.
  • اتریوم: در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است، اتریوم بلاک چین مخصوص خود را دارد به همین دلیل به آن بلاک چین دوم هم گفته می شود. اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست. روی بلاک چین اتریوم، قرارداد های هوشمند غیرمتمرکز اجرا می شود که بسیار کاربردی است . بیش از ۹۰ درصد توکن ها و ارز های موجود روی پلتفرم اتریوم فعالیت می کنند.
  • لایت کوین: این ارز با تغییراتی در بیت کوین مانند انجام سریع تر تراکنش ها و استخراج راحت تر، در سال ۲۰۱۳ عرضه شد.
  • تتر: این ارز که در دسته ی ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت قرار دارد ، همواره دارای ارزش یک دلار می باشد

دلایل محبوبیت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به دلیل امنیت و ناشناس بودن شهرت پیدا کرده اند . تقلب درتراکنش های ارزهای دیجیتال غیر ممکن است . کسی مالک آن ها نیست و کسی نمی تواند آن ها را متوقف یا هک کند. آن ها غیرمتمرکز هستند یعنی در یک مکان مشخص نیستند که قابل ردگیری باشند و واسطه ها را حذف می کنند.

استفاده از ارزهای دیجیتال نیاز به ثبت نام یا مدارک ندارد. فرایند استخراج برای همه مقدور است و همه می توانند با سخت افزار های مناسب از آن کسب درآمد کنند.

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.