ارز دیجیتال ChainLink چیست ؟

ارز دیجیتال ChainLink چیست ؟

۱- مفاهیم ارز دیجیتال ChainLink

ChainLink پلتفرمی است که سعی در پرکردن شکاف بین قراردادهای هوشمند بلاکچین و برنامه های دنیای واقعی دارد (که اغلب تمایل دارند در خارج از بلاکچین اجرا شوند) .

ارز های دیجیتال از “اوراکل” استفاده می کنند ، که داده های دنیای واقعی را یافته و تأیید می کند و در نهایت در اختیار قرارداد های هوشمند قرار می دهد .

۲- توسعه ChainLink 

ChainLink  توسط شرکتی به نام SmartContract ساخته شد که در سپتامبر ۲۰۱۴ تاسیس شد .

تیم اصلی پشت پرده این ارز دیجیتال شامل ، مدیر عامل “سرگئی نازاروف” و مدیر ارشد بخش فناوری “استیو الیس” است . نازاروف یک کارآفرین است که مدت ها قبل از محبوبیتش در سال ۲۰۱۱ به دنیای رمزنگاری علاقه مند شد . قبل از تاسیس شرکت  SmartContract ، وی برند های Secure Asset Exchange  (یک شبکه مبادله ای) و CryptoMail (یک سرویس ایمیل غیرمتمرکز) را تأسیس کرد .

استیو الیس ، مدیر ارشد بخش فناوری این شرکت ، از بنیانگذاران SmartContract بوده که با نازاروف در Secure Asset Exchange نیز همکاری داشته است .

ChainLink از تیم پشتیبانی قدرتمندی برخوردار است که از Ari Juels ، استاد علوم کامپیوتر در موسسه Cornell Tech  و مدیرعامل در  IC3و همچنین Andrew Miller ، که مشاور ZCash و Tezos  و Brian Lio نیز می باشد ، تشکیل می شود .

۳- مزایای ChainLink چیست ؟

از آنجایی که وظیفه   ChainLink ایجاد ارتباط بین قراردادهای هوشمند بلاکچین و تجارت های غیر بلاکچینی است ، دو مؤلفه اصلی معماری دارد : زیرساخت های زنجیره ای و زیرساخت های غیر زنجیره ای .

زیرساخت های زنجیره ای شامل قراردادهای زنجیره ای توسعه داده شده بر روی پلتفرم اتریوم است . اینها همان قراردادهای اوراکل هستند که وظیفه پردازش درخواست های کاربرانی را که مایل به دسترسی به داده های غیر زنجیره ای هستند ، بر عهده دارند .

ارز دیجیتال ChainLink چیست ؟

کاربرانی که داده های مربوط به خارج از اکوسیستم بلاکچین را می خواهند ، یک قرارداد درخواست را به شبکه ChainLink ارسال می کنند ، که این پلتفرم ، درخواست ها را به فرم قراردادهای خود تبدیل می کند ، که مطابق قراردادهای رایج کاربران با اوراکل های موجود است .

قراردادها شامل موارد زیر است :

یک قرارداد به صورت اعتبارنامه که برای تأیید صحت آن ، ردپای ارائه دهنده اوراکل را بررسی می کند .

قرارداد تطبیق سفارش که توافق نامه کاربر را در شبکه ثبت می کند و پیشنهادهایی را از ارائه دهندگان مسئول اوراکل دریافت می کند .

یک قرارداد جمع بندی که داده های مربوط به اوراکل انتخاب شده را جمع می کند و نتایج آن ها را برای به دست آوردن یک نتیجه ی نتهایی ، میانگین گیری می کند.

 

عملکردهای زنجیره ای ChainLink با استفاده از قراردادهای فوق یک فرآیند سه مرحله ای را دنبال می کند :

انتخاب اوراکل : قرارداد کاربر شامل توافق نامه سطح خدمات (SLA) می باشد که پارامترها و الزامات مربوط به جستجوی داده های کاربر را مشخص می کند که می تواند شامل اعتبار اوراکل ، مشخصات داده های مورد نیاز ، تعداد منابع مورد نیاز و غیره باشد . کاربران می توانند با استفاده از انواع فیلترها جستجو کنند . پلتفرم ChainLink همچنین یک موتور تطبیق خودکار را ارائه می دهد که در آن اوراکل بر اساس الزامات SLA پیشنهادات را به کاربران ارائه می دهد .

گزارش دهی : اوراکلی که خارج از زنجیره انتخاب شده ، کارهای مربوط به موافقت نامه خدمات ذکر شده در قرارداد کاربر را انجام داده و داده ها را برای پردازش گره های زنجیره ای به بلاکچین انتقال می دهند .

نتیجه گیری : از یک قرارداد جمع بندی برای جمع آوری داده های ارسالی توسط اوراکل استفاده می شود و تمام داده ها را تراز می کند تا داده های دقیقی را در اختیار کاربر قرار دهد . این مرحله برای اطمینان از یکپارچگی داده ها و جلوگیری از دستکاری های احتمالی لازم است .

 

زیرساخت های خارج از زنجیره شامل گره های اوراکل متصل به شبکه اتریوم است که داده های درخواست شده کاربر را از منابع خارج از زنجیره جمع می کنند . داده های دریافت شده از طریق هسته یChainLink  پردازش می شوند ، یعنی همان نرم افزاری که امکان تعامل بین زیرساخت های خارج زنجیره ای و بلاکچین را فراهم می آورد .

در ازای پردازش اطلاعات شبکه و انتقال داده ها ، به اپراتورهای  Oracleغیر زنجیره ای توسط LINK که همان توکن شبکه Chainlink می باشد ، پاداش داده می شود .

علاوه بر این ، گره های غیر زنجیره ای به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا عوامل خارجی مورد استفاده را یکپارچه سازی کنند . آن ها افزونه هایی هستند که اپراتورها از آنها استفاده می کنند تا برنامه های دیگر را در عملیات اصلی خود جای دهند و کارهای فرعی را برای ساده سازی جمع آوری داده ها انجام دهند .

در حال حاضر ، ChainLink فقط با قرارداد های هوشمند در بلاکچین اتریوم ارتباط برقرار می کند ، اما هدف آن در آینده همکاری با شبکه های مختلف است .

برای حل مشکلات مرتبط با یک سیستم اوراکل متمرکز ، ChainLink از فناوری”توزیع منابع و اوراکل ها” استفاده می کند ، به این معنی که از اوراکل های متعدد برای جمع آوری داده ها برای قرارداد کاربر واحد استفاده می کند و در ازای این از اوراکل ها انتظار می رود تا از منابع مختلفی برای جمع آوری اطلاعات استفاده کنند . با این کار یکپارچگی و صحت داده های جمع آوری شده در پلتفرم تضمین می شود .

برای محافظت بیشتر ، ChainLink از یک فناوری به نام Intel Software Guard Extensions (SGS) استفاده می کند . این فناوری یک “enclave” را ایجاد می کند که در آن نمی توان حافظه های محافظت شده را تغییر داد . این فناوری اوراکل را امن نگه می دارد .

۴- کیف پول های LINK

از آن جا که توکن های Link بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد ، می تواند در هر کیف پول که از اتریوم و سایر توکن های ERC20 پشتیبانی می کند ، ذخیره شوند.

کیف پول های سخت افزاری امن ترین است گزینه برای ذخیره ارزهای دیجیتالی هستند ، کیف پول های سخت افزایش Ledger Nano S و Trezor از بهترین کیف پول های سخت افزاری با قابلیت پشتیبانی از توکن ها ERC20 هستند .

کیف پول های دسکتاپExodus  و Mist نیز جزوه بهترین کیف پول ها برای ذخیره این ارز دیجیتال هستند . این نرم افزار ها با سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس و Mac سازگار هستند .

Jaxx  ، یکی دیگر از کیف پول های اتریوم ، به عنوان یک کیف پول برای رایانه های شخصی ویندوز ، لینوکس و Mac ، یک کیف پول موبایل برای تلفن های اندرویدی و iOS و همچنین یک کیف پول وب از طریق افزونه های Chrome و Firefox  عمل می کند .

همچنین می توانید از کیف پول تحت وب Myetherwallet که بسیار محبوب نیز میباشد ، استفاده کنید .

۵- آینده ChainLink چیست ؟

عرضه اولین این ارز دیجیتال در سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شد که در این عرضه ، ۳۵۰ میلیون توکن LINK به ارزش ۳۲ میلیون دلار به مشتریان فروخته شد . این تعداد ۳۵ درصد از کله توکن های موجود که ۱ میلیارد عدد است ، می باشد .

در زمان نگارش این مقاله ( مارس ۲۰۲۰ ) ارز دیجیتال Chainlink از مجموع ۱ میلیارد کل توکن های این ارز ، تعداد ۳۵۰ میلیون توکن در گردش دارد . حجم بازار سرمایه این ارز نیز در این تاریخ برابر با ۱ میلیارد و ۳۷۳ میلیون دلار بوده و قیمت آن نیز ۳٫۹۳ دلار می باشد .

حداقل ارزش این ارز در حدود ۰٫۱۳ دلار بود و در مارس سال ۲۰۲۰ به سقف قیمتی ۵ دلار نیز رسید .

ChainLink  مطمئناً با سرعت بسیار بالایی در حال عبور از نردبان ترقی ارزهای دیجیتال است و دارای رتبه ۱۱ از نظر حجم سرمایه  در میان ارزهای رمزپایه در سراسر جهان است .

۶- همکاران و پشتوانه‌ی LINK

برجسته ترین شریک ChainLink ، SWIFT  (انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان) است که بیش از ۱۱۰۰۰ موسسه مالی را در سراسر جهان به هم متصل می کند . این شبکه گسترده به چنان مقبولیتی در سطح جهان رسیده که از طریق آن موسسات مالی پیام هایی را برای فعالیت های مربوط به پرداخت ها ، اوراق بهادار و غیره ارسال می کنند .

Zepelin_os  نیز یکی دیگر از شرکا است که در واقع یک سیستم عامل برای توسعه قراردادهای هوشمند است .

۷- چه چیزی ChainLink را از دیگر ارزهای رمزنگاری شده متفاوت می کند ؟

ChainLink  اولین (و در حال حاضر تنها) ارز دیجیتال است که سعی در پر کردن شکاف بین قراردادهای هوشمند محدود به اکوسیستم بلاکچین و دنیای واقعی دارد .

استفاده از قراردادهای هوشمند برای مشاغلی که قصد استفاده از فناوری بلاکچینرا نداشتند ، تقریباً غیرممکن بود اما ChainLink این مشکل را حل می کند .

“اوراکل” هایی که ChainLink از آن ها استفاده می کند در حال حاضر وجود دارد ، اما همه آنها برای مغلوب کردن استفاده های قرارداد های هوشمند غیر متمرکز و بلاکچین بسیج شده اند . ChainLink کل پروسه را غیر متمرکز می کند و به اولین ارزی تبدیل می شود که این کار را کرده است .

۸- آیا باید در LINK سرمایه گذاری کنید؟

جایگاه عالی ChainLink در رده بندی ارزهای دیجیتال برتر جهان ، نکته ای عالی با توجه به قیمت پایین آن می باشد .

ادغام فناوری قرارداد های هوشمند (که قبلاً در دسترس نبود) با برنامه های دنیای واقعی یک ایده انقلابی است و با توجه به محبوبیت روزافزون این فناوری ، مطمئناً در آینده بسیار مفید خواهد بود. اینکه چرا سرمایه گذاران ممکن است این ارز را نسبت به سایر ارزهای مشابه انتخاب کنند ، سوالی است که سرمایه گذاران باید در مورد آن تحقیق کنند .

از توکن های LINK برای اجرای شبکه ChainLink و به عنوان ارز دیجیتال استفاده می شود که پیشبینی می شود با افزایش محبوبیت این پلتفرم ، احتمالاً ارزش توکن آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

این توکن ها برای یک سرمایه گذاری بلند مدت ، فرصتی خاص به حساب می آیند به ویژه به دلیل کم بودن بهای آنها ، که به دنبال آن تأثیر روانشناختی مثبتی بر بازار انبوه خواهد بود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.