ارز دیجیتال Tezos چیست ؟

ارز دیجیتال Tezos چیست ؟

Tezos (XTZ) یک شبکه بلاک چین است که به یک توکن دیجیتالی متصل شده است ، و آن را با نام “تِزوس ” یا (tez) یا (tezie) می شناسند . توکن های Tezos در نتیجه فرآیند استخراج ایجاد نمی شود یا به عبارت دیگر این پلتفرم بر اساس اثبات کار نبوده و بر اساس اثبات سهام می باشد .

پس از یک شروع امیدوارکننده و ارائه یک عرضه اولیه بسیار موفق (ICO) ، Tezos با یک سری مشکلات حقوقی روبرو شد . با این حال ، تزوس به دلیل مکانیسم منحصر به فرد اثبات سهام خود ، توانست از بازار نزولی که با آغاز کار این ارز دیجیتال همراه شده بود ، جان سالم به در ببرد . قیمت tez از اکتبر ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ بیش از سه برابر شد و بار این کار یک رکورد به ثبت رساند . از فوریه سال ۲۰۲۰ ، Tezos مجددا با افزایش قیمت خود سعی در جلب نظر سرمایه گذاران داشته است .

مفهوم Tezos

مانند بیت کوین  و اتریوم ، Tezos نیز یک دفتر کل غیر متمرکز است که از فناوری بلاک چین استفاده می کند . مانند اتریوم ، Tezos هم برای استفاده از قراردادهای هوشمند طراحی شده است . طبق گفته توسعه دهندگان این ارز ، اصطلاح “Tezos” در یونان باستان به معنی “قرارداد هوشمند” بوده است . با این حال ، تزوس پیشرفتی فراتر از انتظار ها داشته است . این کریپتو مفهوم “قراردادهای هوشمند ” را با اجازه دادن به کاربران برای کنترل قوانین شبکه به صورت مستقیم ، یک قدم به جلو برد . این ارز دیجیتال قرار است یک شبکه در حال تحول باشد . انعطاف پذیری این ارز دیجیتال بعنوان یک جنبه مهم در سیستم دیده می شود . همچنین ، مشکل عدم انعطاف و مقیاس پذیری در بیت کوین باعث ایجاد دردسرهای زیادی شده و کاربران را به سمت ارزهایی مانند اتریوم سوق داده است . اتریوم به دلیل انعطاف پذیری زیاد ، رشد بسیاری کرده و Tezos نیز قصد دارد در این راستا فعالیت خود را ادامه دهد .

Tezos چه تفاوت هایی دارد ؟

یکی از عناصر متمایز Tezos حاکمیت آن است . اکثر بلاکچین های اولیه برای تدوین آپدیت های جدید بر روی تیم طراحی و توسعه خود و جوامع استخراج گران حساب باز کردند . با این حال ، Tezos تلاش می کند تا فرایند تصمیم گیری در شبکه را به عهده ی خود کاربران قرار دهد .

تیم توسعه تزوس ادعا می کنند : ارز دیجیتال Tzeos از طریق به کار گیری قوانین دولتی برای ذینفعان از رویکرد متفاوتی برای تایید پروتکل های ارتقا یافته که به صورت خودکار در شبکه به کار می شوند ، استفاده کرد . هنگامی که یک توسعه دهنده پیشنهاد ارتقا پروتکل را می دهد ، می توانند پس از تایید و درج نسخه جدید ، فاکتورهایی را ارسال کنند که به آدرس آن ها پرداخت شود .

در نتیجه این سیستم ، Tezos کاربران را برای مشارکت در روند توسعه و آپدیت خود تشویق می کند ،  در واقع در این روش آپدیت و نگهداری شبکه این ارز ، به عهده کاربران می باشد .

در همان زمان ، توسعه دهندگان Tezos آگاه بودند که ویژگی های مهمی وجود دارد که باید در طول زمان ثابت باقی بمانند . برای همین از اثبات ریاضی برای تأیید حفظ این خصوصیات استفاده می کند .

در واقع ، این بدان معناست که شبکه Tezos غیر متمرکز باقی می ماند . در حالی که سایر بلاکچین ها کاملا غیرمتمرکز هستند ، اما Tezos مکانیسمی را طراحی کرده است که امکان تصمیم گیری جمعی بین کاربران را فراهم می آورد . بهتر است اینطور بگوییم که به دارندگان توکن های Tezos اجازه داده می شود که در روند توسعه پروتکل های این ارز تاثیر گذار باشند .

مشکلات احتمالی Tezos

Tezos  با داشتن یک شبکه قدرتمند و انعطاف پذیر در هسته اصلی ، در عرضه اولیه کوین (ICO) خود توانست توجه گسترده ای را به خود جلب کند . عرضه اولیه ی این ارز در تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۱۷ آغاز شد . این شرکت از حاصل این (ICO) 232 میلیون دلار درآمد کسب کرد و باعث شد تا ICO این ارز ، به یکی از بزرگترین ICO های جهان تبدیل شود .

با این حال ، به دنبال موفقیت ICO ، اختلاف مهمی بین مالک تزوس یعنی Johann Gevers و صاحبان حقوق مالکیت معنوی یعنی Arthur و Kathleen Breitman رخ داد .

در نتیجه این اختلاف ، راه اندازی پلت فرم Tezos  برای مدت طولانی به تعویق افتاد . چند روز از ماه مارس ۲۰۱۸ گذشته بود ولی شبکه Tezos هنوز راه اندازی نشده بود .

تأخیر در راه‌اندازی یکی از دلایلی بود که Tezos به مشکل برخورد . یک سری از سرمایه گذاران دادخواستی تحت این عنوان که اوراق بهادار این شرکت ثبت قانونی نشده است را علیه این شرکت آغاز کردند . این دادخواستها برای این بود که سرمایه گذاران بتوانند از سود هایی که به واسطه ICO نصیب شرکت شده است ، درصدی دریافت کنند . با تمامی این مشکلات ، سرانجام Tezos در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد .

آینده Tezos

این ارز دیجیتال مجددا در فوریه ۲۰۲۰ شروع به درخشیدن کرد ، در حالی که افزایش شدید قیمت این ارز بیانگر وجود یک اصلاح در کوتاه مدت بود ، اما ایجاد یک سقف قیمتی جدید باعث امیدوار شدن کاربران تزوس شد . بدین ترتیب تمامی افرادی که در بالا ذکر کردیم (افرادی که از شرکت شکایت کردند) میتوانستند با فروش توکن های خود به سود سرشاری دست یابند .

مهمتر از همه ، Tezos با ایستادگی در بازار نزولی و رسیدن به اوج خود ، قدرت و پایداری خود را ثابت کرد . همانطور که یک بار Warren Buffett در مورد ارز های دیجیتال اظهار داشت ، “فقط هنگامی که نوسانات هیجانی به پایان می رسد ، متوجه می شوید که چه ارزی برنده است.” به نظر می رسد که Tezos  بر خلاف پیش بینی های دیگران ، آینده بسیار بهتری را در پیش رو دارد.

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.