استخر های استخراج و انواع آن
برچسب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:6 - فوریه - 2020

استخر استخراج چیست و انواع آن

استخر استخراج به پلتفرمی گفته میشود که گروهی از استخراج کنندگاه ارزهای دیجیتال در آن قدرت های پردازشی خود را با هم ترکیب کرده و مانند یک دستگاه استخراج با قدرت خیلی زیاد به استخراج ارزهای دیجیتال می پردازند . اگر تلاش های ماینرها در نهایت به استخراج موفقیت آمیز یک بلاک ختم شود ، استخر آن پاداش بدست آمده را با توجه به قدرت پردازشی هر فرد ، بین کاربران خود تقسیم میکند .

مفهوم استخر استخراج

پس اتمام موفقیت آمیز استخراج ارزهای دیجیتال ماینر ها پاداش دریافت می کنند ، به طور معمول پاداش ها بر اساس شرایط تفاوق شده و سهم مربوط به آنها با توجه به فعالیت های استخراج هریک از آنها بین ماینر ها تقسیم می شود .

هرکسی که می خواهد از طریق استخراج ارزهای دیجیتال سود کسب کند این انتخاب را دارد که به صورت انفرادی یا گروهی به استخر استخراج بپیوندد که در آن چندین ماینر و دستگاه هایشان برای تقویت بازده هش خود جمع می شوند به عنوان مثال ، اتصال شش دستگاه استخراج که هر یک از آنها ۳۳۵ مگاهش در ثانیه (MH/s) ارائه می دهد می تواند ۲ گیگاهش قدرت استخراج برای استخر تولید کنند ، در نتیجه منجر به پردازش سریع تر عمل استخراج می شود .

استخر های استخراج و انواع آن

 

انواع متد های استخرهای استخراج

  • ۱- پرداخت بر اساس سهام (Pay-per-Share) :

رویکرد پرداخت به ازای هر سهم (PPS) به این صورت است که استخر برای مشارکت فرد در فرایند استخراج  ، پرداخت فوری و تضمین شده را به کاربر پیشنهاد میدهد . به استخراج کنندگان از مانده ارزهای موجود در استخر ، مبلغی به عنوان پیش پرداخت ، پرداخت می شوند که می توانند سریعاً وجه خود را گرفته و از حساب استخر خارج کنند . این مدل کمترین مشکل ممکن در پرداخت را برای کارگران ایجاد میکند ولی از طرفی بسیاری از خطرات را نیز به اپراتور استخر منتقل می کند.

  • ۲- پرداخت تناسبی (Proportional) :

استخراج کنندگان بر اساس قدرت پردازش خود در استخر ، سهام کسب می کنند و صبر می کنند تا استخر بلوکی پیدا کند ( تا پایان یک دوره ی استخراج) . پس از آن هر کاربر متناسب با سهام خود پاداش می گیرد.

  • ۳- استخراج شراکتی بیت کوین (Bitcoin Pooled mining) :

استخراج مشارکتی بیت کوین (BPM) به این دلیل که اولین بار در استخر اسلش استفاده شد به عنوان “سیستم اسلش” نیز شناخته می شود . این روش از سیستمی استفاده می کند که در آن سهام قدیمی تر از ابتدای دوره‌ی استخراج نسبت به سهام جدیدتر ارزش کمتری به خود اختصاص می دهند .

  • ۴- پرداخت بر اساس آخرین سهام (Pay-per-last-N-shares) :

این روش نیز تا حدی شبیه به روش پرداخت تناسبی می باشد ، اما پاداش هر ماینر به جای پرداخت بر اساس آخرین دور استخراج ، بر اساس اخرین سهام های واگذار شده صورت میپذیرد .

  • ۵- استخرهای استخراج همتا-به-همتا (Peer-to-Peer Mining Pool) :

این نوع از استخرهای استخراج مسئولیت های یک سرور استخراج را به طور غیر متمرکز انجام می دهد و احتمال تقلب اپراتور استخر یا سرور را به طور قطعی از بین می برد .

استخر های استخراج و انواع آن

 

روش استخراج از استخر

همه استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال بر اساس یک روش کار نمی کنند با این وجود تعدادی پروتکل مشترک وجود دارد که بسیاری از معروف ترین استخر ها از آن ها پیروی می کنند .

استخر های پرداخت تناسبی رایج ترین نوع استخرها هستند ،  زیرا هر معدنکار پاداش خود را به ازای سهم خود دریافت می کند. با این حال ، این استخرها بدون در نظر گرفتن زمان یافتن بلاک ، قابلیت پرداخت فوری را ارائه می دهند. یک ماینر که از این نوع استخر استفاده می کند می تواند در هر زمان سهام خود را در ازای همان مقدار ارز مبادله کند .

استخر های استخراج همتا به همتا به منظور جلوگیری از متمرکز ساختن اسخر به وجود آمده اند . به همین ترتیب آنها یک زنجیره جداگانه مربوط به  استخر خود را یکپارچه می کنند و برای جلوگیری از تقلب اپراتورهای استخر طراحی شده اند.

مزایای استخر استخراج

در حالی که در استخراج شخصی ، شخص مالکیت کامل را بدست می آورد ولی شانس کمی برای استخراج کامل یک ارز به علت نیاز به قدرت پردازش بالا دارد ،  علاوه بر این ، به دلیل افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال ، استخراج بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده محبوب در سالهای اخیر به طور فزاینده ای دشوار شده است .

استخراج معمولا سرمایه گذاری مناسبی نمی باشد زیرا هزینه های تهیه سخت افزار و همچنین هزینه ی برقی مصرفی دستگاه ها بسیار بالا است . استخر های استخراج بخاطر هزینه ی سخت افزار و کاهش هزینه های برق در جهت افزایش سودآوری به مشارکت کمتری از افراد احتیاج دارد ، در حالی که ممکن است یک ماینر فردی شانس کمی برای موفقیت استخراج داشته باشد استفاده از یک استخر استخراج به طور چشمگیری میزان موفقیت او را بهبود می بخشد زیرا تلاش تجمعی منجر به ایجاد شانس بهتر برای یافتن بلاک می شود .

مضرات استخر استخراج

با شرکت در یک استخر استخراج ، افراد بخشی از استقلال خود را در فرآیند ماینینگ واگذار می کنند. آنها معمولاً با شرایطی تعیین شده توسط خود استخر که ممکن است نحوه دستیابی فرآیند استخراج را تعیین کند ، محدود می شوند . آنها همچنین ملزم به تقسیم تمامی پاداش ها هستند ، به این معنی که برای فردی که در یک استخر شرکت می کند ، سهم سود به نسبت استخراج انفرادی کمتر است .

به گزارش ایران بیت به نقل از سایت بلاکچین ، تعداد کمی از استخرهای استخراج مانند AntPool ، Poolin و F2Pool بر فرآیند استخراج بیت کوین مسلط هستند .

بسیاری از استخرها تلاش می کنند تا غیرمتمرکز باشند ، به همین دلیل این گروه ها بیشترین اختیار را برای اداره پروتکل بیت کوین در اختیار دارند . برای طرفداران کریپتوکارنسی  ، وجود تعداد کم استخرهایی که میتوانند روی آن ها حساب کنند ، مسئله ی ناخوشایندی است ولی با توجه به افزایش روز افزون محبوبیت ارزهای دیجیتال ، قطعا شاهد افزایش تعداد این استخرها در آینده خواهیم بود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.