برچسب , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:12 - ژانویه - 2020

افزایش محبوبیت بیت کوین در ایران ، در میان تنش ها با ایالات متحده

در اوایل این هفته ، با ارزش ترین ارز دیجیتال جهان در مدت زمان یک ساعت از ۸۰۰۰ دلار به بیش از ۸،۴۳۰ دلار در افزایش یافت. این افزایش قیمت پس از آن صورت گرفت که دولت ایران تصمیم به حمله موشکی به پایگاه نظامی ایالات متحده درعراق گرفت .

این اقدامات ایران پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ترور ژنرال قاسم سلیمانی ، از مقامات ارشد نظامی ایران صورت گرفت .

ارزش کلی بیت کوین (BTC) در سال جاری تحت تاثیر تحولات اخیر ایران و آمریکا حدود ۱۵٪ رشد داشته  است ولی از زمانی که ترامپ در کنفرانس خبری خود شرایط خاورمیانه را تحت کنترل خود دانست قیمت بیت کوین به زیر ۸۰۰۰ سقوط کرد .

در همین حال ، قیمت هر بشکه نفت برنت با ۲٫۵ درصد افزایش به حدود ۷۰ دلار در هر بشکه رسید که احتمالاً مربوط به نگرانی های کشورهای جهان از وضع موجود در خاورمیانه است. توزیع نفت به دلیل تشدید تنش های نظامی ایالات متحده و ایران با اختلال مواجه شده است .

آیا ایرانی ها واقعاً به قدرت بیت کوین اعتقاد دارند ؟

با توجه به اخبار خاورمیانه و در پی تنش های ژئوپلیتیکی اخیر که در منطقه رو به افزایش است ، مردم ایران در حال تلاش برای خرید بیت کوین هستند .

خبرگزاری کوین تلگراف به سراغ هادی نعمتی ، متخصص رمز ارزها و مدیرعامل شرکت Bitfolio Capital ( یک شرکت در حوزه ارزهای دیجیتال ) رفته و از او سوالاتی در این مورد را پرسیده است . نعمتی اشاره کرد که :

“بعد از تابستان سال ۲۰۱۹ ، بسیاری از ایرانیان به دلیل اخبار مربوط به ماینینگ و استفاده از برق برای به دست آوردن پول در مورد بیت کوین آگاهی یافتند . بیت کوین ، در مقیاس گسترده ، به عنوان یک دارایی جایگزین برای پول های امروزی و به نوعی یک پول دیجیتال دیده می شود. “

نعمتی در پاسخ به این سوال که کدام بخش از مردم بیشترین استفاده را از بیت کوین دارند ، خاطرنشان کرد: می توان به سه گروه تقسیم کرد .

ماینر ها :این گروه نسبت به گروه های دیگر در مقیاس صنعتی و خرده فروشی برتری های خاص خود را دارد .با این حال ماینر ها مجبورند برای تامین هزینه های خود به طور مرتب بیت کوین های بدست آمده را نقد کنند .

سرمایه گذاران: این افراد بیشتر بیت کوین را برای سرمایه گذاری بلند مدت خریداری می کنند تا از سقوط ارزش ریال در امان باشند . علاوه بر این با وجود این که بیت کوین مانند بسیاری از ارز های دیگر یا فلزات گران بها مانند طلا یا نقره محبوبیت ندارد اما استقبال از بیت کوین در سال های اخیر  به طور چشمگیری افزایش داشته است .

تریدر ها : این گروه بیشتر در صرافی های معروف جهان به تجارت می پردازند ، زیرا به گفته نعمتی ، بیت کوین به دلیل کمبود زیرساخت ، به ندرت در معاملات روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. نه تنها این ، حتی بانک مرکزی ایران هنوز دستورالعمل های نظارتی در رابطه با استفاده از ارزهای دیجیتال صادر نکرده است .

در مورد اینکه چرا محبوبیت BTC در طی ۲۴ ماه گذشته در ایران به طرز چشمگیری افزایش یافته است ، کوین تلگراف به سراغ مهیار ، ماینر و سرمایه گذار کریپتو مستقر در تهران رفت .

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که بسیاری از ایرانیان دارای حساب های بین المللی نیستند ، می توانند از بیت کوین به عنوان ابزاری برای دریافت و پرداخت های برون مرزی به روشی بدون دردسر استفاده کنند . در این باره ، مهیار افزود :

“مردم بیت کوین ها را به صرافی های داخلی می فروشند و وجه ریالی آن را دریافت می کنند . بیشتر بیت کوین ها از فارم های بیت کوین حاصل می شود و درآمد دلاری آن برای مردم بسیار مهم است.

یکی دیگر از دلایلی که وی معتقد است محبوبیت بیت کوین در سالهای رو به افزایش بوده است به دلیل مزیت ناشناس بودن و غیر قابل رهگیری بودن آن است . با توجه به این واقعیت که BTC می تواند توسط هر کسی صرف نظر از پیشینه مالی خود مورد استفاده قرار گیرد ، روز به روز افراد بیشتری مایل به استفاده از این دارایی های جدید(رمز ارز ها ) می شوند .

به نظر می رسد روابط ایران با کریپتوکارنسی به طور مداوم در حال تغیر است

از زمان مواجهه با تحریم های شدید اقتصادی توسط دولت ایالات متحده در سال ۱۹۷۹ ، ارزش ریال ایران رو به کاهش بوده است ، و در طی ۲۰ سال اخیر شاهد بیشترین رکود بوده است .

در نتیجه این امر ، بسیاری از ایرانیان سعی در جستجوی روشهای جدیدی برای تبدیل ثروت خود به رمز ارز ها یا فلزات گرانبها و غیره دارند.

علاوه بر این ، بسیاری از ایرانیان ثروتمند ، به بانک های مستقر در دبی و دیگر کشورهای همسایه خاورمیانه پناه آورده اند ولی با افزایش مداوم تورم ، ریال با کاهش ارزش زیادی روبرو شده است ، به خصوص پس از آن که ترامپ سال گذشته برخی از تحریم های اقتصادی علیه ایران را دوباره برقرار کرد.

نمودار میزان تورم ایران در پنج سال گذشته

معرفی فن آوری جدید در سرزمینی که به شدت تحت تأثیر تحریم های غربی قرار گرفته است یک شانس فوقولاده است . نکته قابل توجه این است که ایران به دلیل تحریم های دیرینه خود به یکی از قطب های اصلی برای رمزنگاری و پذیرش بلاکچین تبدیل شده است . هم دولت ایران و هم شهروندان برای دور زدن محاصره اقتصادی به طور فزاینده ای به سمت فناوری های غیر متمرکز که غیر قابل تحریم باشند روی می آورند.

آیا آمریکا می تواند استخراج بیت کوین در ایران را تحریم کند ؟

دولت ایران در ژوئیه سال ۲۰۱۹ قانونی تصویب کرد که استخراج کنندگان ارز های دیجیتال  را به رسمیت می شناسد ، و این صنعت را برابر با فعالیت های صنعتی دیگر دانست . وزارت صنعت ، معدن و تجارت صدور پروانه فعالیت را آغاز کرده و تقاضا برای صدور مجوز استخراج ارز های دیجیتال در حال افزایش است . این فعالیت مانند هر صنعت دیگری مشمول مالیات خواهد بود .

برای تشویق این روند ، دولت ایران برای فعالیتهای ماینر ها برق یارانه ای اختصاص می دهد  ، روندی که  باعث جذب شرکت های از چین و حتی ایالات متحده را به ایران شده است . با این حال ، با وجود این رویکرد و نگرش مترقی به فناوری بلاکچین ، ارزهای رمزنگاری به عنوان ابزاری برای پرداخت در ایران ممنوع است .

برای توضیح بیشتر در مورد این موضوع ، کوین تلگراف با جرمی جو ، مدیرعامل Unicoindcx و عضو کنگره بلاکچین مالزی صحبت کرد. جو اغلب با بنگاههای رمزنگاری و استارتاپ های مستقر در داخل و اطراف ایران سر و کار دارد و از نظر شخصی وی ، بسیاری از افراد که تاکنون نه وسیله و نه حجم لازم برای انتقال پول خود را از کشور داشتند ، شروع به روی آوردن به سمت بیت کوین کرده اند .

همچنین جودر اضحار نظری گفت :

ایرانیان از کریپتوکارنسی به عنوان بازاری با ارزش استفاده می کنند – دقیقاً مانند ونزوئلا ، جایی که پول ملی آنها به سرعت در حال از دست دادن ارزش خود است.

گذشته از دیدگاه های سیاسی ، واقعیت غم انگیز ایران این است که از زمان انقلاب ۱۹۷۹ ، این کشور با تحریم های بی شمار اقتصادی و همچنین سایر مسائل بی ثبات کننده مانند کاهش ارزش پول ثابت و تورم بالا روبرو شده است.

افرادی که در کشورهایی مانند ایران زندگی می کنند ، با آشفتگی های اقتصادی و اجتماعی مداوم روبرو هستند و برای محافظت از دارایی های خود ، مجبور هستند به سمت ارزهای رمزنگاری شده روی آورند  به ویژه که ارزهای دیجیتالی توسط دولتها یا موسسات بانکی قابل کنترل یا دسترسی نیستند.

نظرات خود در رابطه با محبوبیت بیت کوین در ایران را با ما به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.