الگوهای سقف دوقلو و کف دوقلو
برچسب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:7 - مارس - 2020

الگوهای سقف دوقلو و کف دوقلو

الگوی سقف دوقلو چیست ؟

سقف دوقلو یکی از الگوهای تکنیکال به شدت نزولی است که بعد از این که قیمت دو بار متوالی یک محدوده سقف قیمتی را با یک ریزش کوتاه در بین آن دو لمس می کند ، اتفاق می افتد .

الگوهای سقف دوقلو و کف دوقلو

الگوی سقف دوقلو چه معنی دارد ؟

سقف دوقلو (Twin Top یا Double Top) بیانگر تغییر روند قیمت یک دارایی در بازه‌ی زمانی میان مدت و یا بلند مدت می باشد . نمودار فوق الگوی سقف دوقلو را بین بازه ی سپتامبر و اکتبر ۲۰۱۸ در قیمت ۲۰۵۰ دلار را نشان می دهد . همانطور که می بینید سطح حمایت در مورد این ارز در محدوده ی ۱۸۸۰ دلار تشکیل شده است . طبق نمودار بعد از شکل گرفتن الگوی سقف دوقلو ، قیمت سهم بیش از ۳۱% کاهش داشته است .

تفاوت سقف دولقو و سقف دوقلوی ناموفق

در واقع بین یک سقف دوقلو و یک سقف دوقلوی ناموفق تفاوت وجود دارد . یک سقف دوقلوی واقعی یک الگوی تکنیکال بسیار نزولی است که می تواند به کاهش شدید قیمت یک دارایی منجر شود ، با این وجود باید به بررسی نقاط حمایت پرداخت تا بتوان واقعی بودن یک سقف دوقلو را تایید کرد . اما باید توجه داشت که هر دو سقف قیمتی پیاپی ایجاد شده در نمودار را نمی توان به سقف دوقلو تعبیر کرد ، در غیر اینصورت ممکن است به تصور ریزش قیمت از بازار خارج شده و سودی را که میتوانستیم کسب کنیم ، از دست بدهیم .

الگوی کف دوقلو چیست ؟

الگوی کف دوقلو (Twin Bottom یا Double Bottom)  یک الگوی بازگشتی صعودی است که در انتهای یک روند نزولی شکل گرفته و در ظاهر همانند حرف W می باشد . دو کف تشکیل شده حتما نیاز نیست که دقیقا همسان هم باشند ، ولی نباید فاصله ای غیر منطقی نیز از یکدیگر داشته باشند . همچنین می توان محدوده ی کف قیمتی در این الگو را به عنوان یک محدوده ی حمایت حساب کرد .

الگوی کف دوقلو چه معنی دارد ؟

اکثر تحلیلگران بر این باورند که اولین کف شکل گرفته باید ۱۰ تا ۲۰ درصد پایین تر از سقف قیمت قبل از ریزش بوده باشد ، کف دوم نیز باید همسان و یا ۳ الی ۴ درصد پایین تر از کف اول باشد .

 

الگوهای سقف دوقلو و کف دوقلوالگوی کف دوقلو یکی از بهترین الگوهای موجود برای تجزیه و تحلیل قیمت در بازه ی میان مدت و یا بلند مدت است . به طور کلی هر چه مدت زمان بین شکل گیری دو کف این الگو بیشتر باشد ، قابل اعتماد تر است . یک الگوی کف دوقلوی معتبر در بازه ی بلند مدت باید حداقل سه ماه فاصله بین شکل گیری دو کف آن وجود داشته باشد . بنابراین بهتر است برای تحلیل با این الگو ، از تایم فریم های روزانه یا هفتگی استفاده کنید که بتوانید بازه ی بلند مدتی را تحت نظر داشته باشید . اگرچه ممکن است که این الگو در تایم فریم های ۵ دقیقه نیز مشاهده شود ، ولی نمی شود به آن ها اعتماد و بر اساس آن ها تصمیم گیری کرد .

همانطور که پیشتر نیز گفتیم ، این الگو در انتهای یک روند نزولی شکل گرفته و خبر از صعودی شدن روند می دهد . یکی از مواردی که می تواند درست بودن این الگو را تایید کند ، افزایش حجم بازار در انتهای این الگو است که به نوعی خبر از افزایش قیمت ها می دهد . معمولا یک ریزش ناگهانی در بین شکل گیری دو کف ، در حجم بازار رخ می دهد که خود بیانگر پیش بینی درست الگو و تغییر روند می باشد .

تفاوت الگوهای سقف دوقلو و کف دوقلو

این دو الگو دقیقا بر خلاف یکدیگر عمل می کنند ، یک الگوی سقف دوقلو از دو دور صعودی متوالی با یک فاصله در بین آن ها تشکیل شده و نشان دهنده ی ریزش قیمت است . در این الگو در اکثر مواقع سقف دوم کمی پایین از سقف اول شکل میگیرد که بیانگر وجود یک نوع مقاومت در آن محدوده می باشد . همچنین از این نمودار می توان اینطور برداشت کرد که کاربران در حال برداشت آخرین سود های خود و آماده شدن برای ریزش قیمت می باشند .

کف های دوقلو در صورت شناسایی صحیح و به موقع بسیار موثر هستند اما اگر به صورت نادرست تفسیر شوند ، می توانند ضررهای سنگینی را به کاربران تحمیل کنند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.