اندیکاتور (MACD) چیست ؟

اندیکاتور (MACD) چیست ؟

شاخص MACD که مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence می باشد یک اندیکاتور دنبال کننده‌ی قدرت و جهت روند قیمت است به رابطه ی میان دو خط میانگین متحرک اشاره دارد که از دو خط تشکیل شده است . خط MACD از حاصل تفریق میانگین متحرک نمایی (EMA) 26 روزه از میانگین متحرک نمایی (EMA) 12 روزه به دست می آید .

خط دیگر که سیگنال نام دارد یک میانگین متحرک نمایی (EMA) 9 روزه از خط MACD می باشد که در بالای خط MACD تشکیل شده و می تواند به عنوان سیگنال خرید و فروش عمل کند .

تریدرها معمولا زمانی که خط MACD خط سیگنال را به سمت بالا قطع می کند ، اقدام به خرید سهام می کنند و زمانی که خط MACD خط سیگنال را به سمت پایین قطع می کند ، اقدام به فروش سهام می کنند .

نتایج حاصل از اندیکاتور MACD می توانند به روش های زیادی تفسیر شوند ولی رایج ترین آن ها تقاطع ها (کراس کردن) ، واگرایی ها و افزایش یا کاهش های سرعتی است .

همانطور که گفتیم خط MACD از حاصل تفریق میانگین متحرک نمایی (EMA) 26 روزه از میانگین متحرک نمایی (EMA) 12 روزه به دست می آید . یک خط میانگین متحرک نمایی (EMA) یکی از انواع خطوط میانگین متحرک (MA) بوده که اهمیت بیشتری به تغییرات قیمت در نقاط جدید قیمتی می دهد . در واقع میانگین متحرک نمایی (EMA) اهمیت بیشتری به تغییرات اخیر قیمت می دهد تا تغییرات گذشته قیمت .

MACD چگونه استفاده می شود ؟

شاخص MACD زمانی مقدار مثبت دارد که خط میانگین متحرک نمایی (EMA) 12 روزه (خط آبی) در بالای خط میانگین متحرک نمایی (EMA) 26 روزه (خط قرمز) قرار گیرد و زمانی که عکس این موضوع اتفاق بیافتد ، مقدار منفی دارد . هر چقدر که فاصله ی خط MACD از سطح پایه خود بیشتر باشد به این معناست که فاصله ی بین دو خط میانگین متحرک نمایی (EMA) در حال افزایش است .

اندیکاتور (MACD) چیست ؟

شاخص MACD اغلب با میله های هیستوگرام همراه است . میله های هیستوگرام که در شکل زیر نمایش داده شده اند در واقع بیانگر میزان فاصله ی بین خط MACD و خط سیگنال هستند . اگر خط MACD بالای خط سیگنال باشد ، میله های هیستوگرام به صورت سبز رنگ و بالای خط پایه MACD خواهند بود ، اما اگر خط MACD زیر خط سیگنال باشد ، میله های هیستوگرام به رنگ قرمز و در زیر خط پایه MACD خواهند بود . تریدرها از میله های هیستوگرام برای تشخیص صعودی یا نزولی بودن بازار استفاده می کنند .

اندیکاتور (MACD) چیست ؟

تفاوت شاخص های MACD و RSI

شاخص مقاومت نسبی (RSI) Relative Strength Indicator بیانگر وضعیت بازار در حالت های اشباع خرید و یا اشباع فروش می باشد . شاخص RSI یک اوسیلاتور است که میانگین سود و ضرر قیمت را در یک مدت زمان معیت محاسبه می کند . مدت زمان پیشفرض این شاخص دوره‌ی ۱۴ روزه و بازه‌ی مقدار آن ۰ تا ۱۰۰ است .

در واقع شاخص MACD به بررسی رابطه‌ی دو خط میانگین متحرک نمایی (EMA) می پردازد ، حال اینکه شاخص RSI به بررسی تغییرات قیمت در رابطه با سقف ها و کف های اخیر قیمت می پردازد . این دو اندیکاتور اغلب با یکدیگر استفاده می شوند تا دید بهتری برای تحلیلگران در مورد وضعیت بازار ایجاد کنند .

این دو شاخص هر دو به بررسی قدرت و روند قیمت در بازار می پردازند اما به این دلیل که معیار های متفاوتی را اندازه گیری می کنند ، ممکن است بعضی اوقات نتایج معکوسی را منعکس کنند .

محدودیت های MACD

 یکی از مهم ترین مشکلات این اندیکاتور این است گاهی خبر از تغییر جهت روند قیمت از صعودی به نزولی یا بلعکس می دهد ، اما در حقیقت هیچ تغییر روندی صورت نمی پذیرد . مشکل دیگر این است که این شاخص ، تمامی تغییر روند ها را نیز پیش بینی نمی کند .

مهمترین مشکل این اندیکاتور ( و اکثر اندیکاتور ها) زمانی است که بازار در حالت خنثی (رِنج) قرار دارد ، یعنی تغییرات قیمتی چندانی ندارد . در این حالت این اندیکاتور به اشتباه سیگنال تغییر روند می دهد .

در بالا گفتیم که نتایج حاصل از اندیکاتور MACD می توانند به روش های زیادی تفسیر شوند ولی رایج ترین آن ها هنگام تقاطع ها (کراس کردن) ، واگرایی ها و افزایش یا کاهش های سرعتی است ، حال به بررسی هر یک از اینها می‌پردازیم .

تقاطع (Crossovers)

همانطور که در عکس پایین مشخص است ، زمانی که خط MACD خط سیگنال را به سمت پایین قطع می کند ، بیانگر نزولی بودن بازار و اشاره به فروش سهام دارد و زمانی که خط MACD خط سینگنال را به سمت بالا قطع می کند بیانگر سعودی بودن بازار و اشاره به خرید سهام دارد . در شرایط نزولی زمانی که خط MACD در حال تغییر به سمت بالا است نیز می توان وارد بازار شد اما بسیاری از تریدرها منتظر می مانند که خط MACD ، خط سیگنال را قطع کرده تا با اطمینان وارد شوند .

به یاد داشته باشید تقاطع ها زمانی قابل اطمینان تر هستند که با تغییر جهت روند تایید شوند .

اندیکاتور (MACD) چیست ؟

به دنبال یک صعود اندک در حین یک روند نزولی بلند مدت اگر خط MACD خط سیگنال را به سمت پایین قطع کند ، بیانگر تایید روند ریزشی برای تریدرها خواهد بود .

اندیکاتور (MACD) چیست ؟

واگرایی (Divergence)

هنگامی که روند قیمت سقف ها و یا کف هایی را شکل می دهد که در نمودار MACD این سقف و کف ها تایید نمی شوند (شکل نمی گیرند) ، در اصطلاح یک واگرایی (Divergence) شکل گرفته است . یک واگرایی نزولی زمانی شکل می گیرد که خط MACD دو کف صعودی را شکل دهد در حالی که قیمت دو کف نزولی را شکل می دهد . این سیگنال زمانی معتبر است که روند بلند مدت مثبت باشد .

اندیکاتور (MACD) چیست ؟

زمانی که MACD دو سقف ریزشی را شکل می دهد اما قیمت دو سقف افزایشی را ثبت می کند ، یک سیگنال نزولی حساب می شود . یک واگرایی نزولی که در طی یک روند نزولی بلند مدت شکل می گیرد ، به عنوان تایید ادامه ی روند ریزشی حساب می شود .

اندیکاتور (MACD) چیست ؟

افزایش یا کاهش ناگهانی

زمانی که خط MACD افزایش یا کاهش ناگهانی را شکل می دهد ، بدین معنیست که سهام وارد محدوده‌ی اشباع خرید یا اشباع فروش شده است و به زودی به سطح نرمال برخواهد گشت . تریدرها اکثرا این حالت را با شاخص RSI مقایسه و در نظر می گیرند .

اندیکاتور (MACD) چیست ؟

در بین تریدرها بسیار رایج است که از میله های هیستوگرام نیز همانند خط MACD استفاده و استنتاج کنند . تقاطع های مثبت و منفی ، واگرایی ها و یا افزایش و کاهش های ناگهانی میله های هیستوگرام نیز همان معنی را دارد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.