انواع سفارش های خرید در بازارهای مالی
برچسب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:10 - مارس - 2020

انواع سفارشات خرید در بازارهای مالی

در بازار های مالی مانند بازار بورس یا ارزهای دیجیتال ، روش های زیادی برای ثبت یک درخواست خرید و فروش  وجود دارد . در این مقاله به برسی ۴ نوع از روش های رایج برای خرید و فروش در صرافی های ارز دیجیتال  به همراه آموزش تصویری برای انجام هر یک در صرافی بایننس می پردازیم ، این چهار روش عبارت است از :

– سفارش محدود (Limit Order)

– سفارش بازار (Market Order)

– سفارش توقف (Stop-Limit Order)

– سفارش دو طرفه (OCO)

۱- سفارش بازار (Market Order) چیست ؟

سفارش بازار (Market Order) یک درخواست از سمت کاربر به صرافی و یا کارگزاری برای خرید یا فروش یک یا چند سهم با بهترین قیمت موجود در همان لحظه می باشد . این نوع سفارش سریع ترین و مطمئن ترین راه برای ورود و یا خروج از تجارت (ترید) محسوب می شود . برای نقد کردن مقادیر زیادی سهام ، معمولا از این گزینه استفاده می شود زیرا در اکثر کارگزاری ها این سفارش به سرعت پر می شود .

این نوع سفارش ساده ترین نوع سفارش در بازارهای مالی است ، اما در عین حال اساسی ترین نوع سفارش نیز می باشد . به این معنی که درخواست خرید یا فروش شما در سریع ترین زمان ممکن و با نزدیک ترین قیمت ها به قیمت حال حاضر سهام ، پر می شود . معمولا برای این نوع سفارشات ، به این دلیل که کار کمتری از سمت صرافی و یا کارگزاری صورت می گیرد ،  کارمزد کمتری نیز از کاربر دریافت می شود .

چه زمانی از سفارش بازار (Market Order) استفاده کنیم ؟

سفارش بازار (Market Order) بهترین انتخاب برای سهم هایی با سرمایه در گردش بسیار زیاد می باشد ، زیرا در این نوع سهم ها به دلیل حجم زیاد پول ، نوسان قیمت کم بوده و با خیال راحت می توان از آن استفاده کرد ، مانند سهام های بازار فارکس یا ETF ها .

اما استفاده از این نوع سفارش برای ارزهایی مانند بیت کوین با نوسانات بسیار شدیدی که دارند ، ریسک بالایی دارد . شما ممکن است که سفارش بازار (Market Order) خود را ثبت کرده ، اما به دلیل نوسانات بالای قیمت ، سفارش شما با قیمت های متفاوتی پر شود .

زمانی که یک کاربر درخواست سفارش بازار (Market Order) را می دهد ، یعنی تمایل دارد سهام را با توجه به نزدیک ترین قیمت پیشنهادی دیگر کاربرانی که قصد فروش سهم خود را دارند ، نسبت به قیمت حال حاظر سهم ، خریداری کند و یا بر عکس . به همین دلیل قبل از ثبت این نوع سفارش باید به لیست درخواست های خرید و فروش نگاهی بیاندازید تا متضرر نشوید .

یک مثال برای سفارش بازار (Market Order) در دنیای واقعی

فرض کنید شما قصد خرید پول رایج کشور شکرستان که اوشلوق می باشد را دارید ، به بازار مراجعه می کنید ، متوجه می شوید که ۳ نفر مشغول فروش اوشلوق هستند . موجودی نفر اول ۱۰۰ اوشلوق از قرار هر واحد ۲۰۰۰ تومان ، نفر دوم ۲۰۰ اوشلوق از قرار هر واحد ۱۵۰۰ تومان و نفر سوم ۳۰۰ اوشلوق از قرار هر واحد ۲۵۰۰ تومان می باشد . شما به ۵۰۰ اوشلوق نیاز دارید ، پس باید از فروشنده های متعددی خرید کنید . از طرفی نرخ اوشلوق شکرستان از قرار هر واحد ۱۴۰۰ تومان می باشد اما با توجه به کمبود فروشنده ها شما مجبور هستید که با توجه به قیمت های آنان خرید کنید . در این مثال اگر شما بخواهید مانند سفارش بازار (Market Order) عمل کنید ، ابتدا باید از نفر دوم ۲۰۰ اوشلوق ۱۵۰۰ تومانی خریداری کرده ، سپس از نفر اول ۱۰۰ اوشلوق ۲۰۰۰ تومانی و در نهایت ۲۰۰ اوشلوق نیز از نفر سوم به قیمت ۲۵۰۰ خریداری کنید تا ۵۰۰ اوشلوق شما خریداری شود . با یک محاسبه ساده می توان دریافت که شما این ۵۰۰ اوشلوق را از سه نفر ، به سه قیمت متفاوت با پرداخت یک میلیون تومان خریداری کرده اید .

سفارش بازار (Market Order) در صرافی بایننس

صرافی بایننس که محبوب ترین صرافی نزد کاربران ایرانی می باشد نیز از این نوع سفارش پشتیبانی می کند . همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید ، میتوانید از تب مربوطه از بین انواع سفارشات ، سفارش بازار (Market Order) را انتخاب کنید تا بسته به نوع سفارش (خرید یا فروش) در جداول سمت چپ تصویر (جدول قرمز رنگ درخواست فروش و جدول سبز رنگ درخواست های خرید) ، از نزدیک ترین سفارش به قیمت حال حاظر آن ارز ، اقدام به پر کردن سفارش شما کند .

انواع سفارش های خرید در بازارهای مالی

۲- سفارش محدود (Limit Order) چیست ؟

سفارش محدود (Limit Order) نوعی سفارش از طرف کاربر به صرافی یا کارگزاری برای خرید و یا فروش سهام در قیمتی مشخص است . برای سفارشات خرید ، زمانی این دستور اجرا می شود که قیمت برابر و یا پایین تر از محدوده ی تعیین شده توسط کاربر قرار داشته باشد . برای سفارشات فروش نیر زمانی این دستور اجرا می شود که قیمت برابر یا پایین تر از محدوده ی تعیین شده توسط کاربر باشد . این نوع سفارش به کاربران اجازه می دهد تا نقاط ورود و خروج خود را در بازار بهتر کنترل کنند . با استفاده از یک سفارش خرید محدود (Buy Limit Order) کاربر اطمینان پیدا میکند که سهام مورد نظر وی ، در همان قیمت و یا پایین تر از آن قیمت خریداری شوند . به بیان دیگر تا زمانی که قیمت به محدوده ی تعیین شده ی کاربر نرسد ، دستور اجرا نمی شود . به طور مثال اگر بیت کوین ۹۸۰۰ دلار باشد و شما یک سفارش خرید محدود (Buy Limit Order) در قیمت ۹۰۰۰ دلار ثبت کنید ، تنها زمانی سفارش شما پر می شود که قیمت به محدوده ی ۹۰۰۰ دلار و یا پایین تر برسد .

این نوع سفارش به نوعی متضاد سفارش بازار (Market Order) می باشد که در آن فقط مقدار توسط کاربر مشخص شده و قیمت با توجه به پیشنهادات موجود تعیین می شد .

در واقع با سفارش محدود ما تعیین می کنیم که سهام را در همان قیمت ذکر شده و یا در قیمتی بهتر خریده و یا به فروش برسانیم . نقطه ضعف این نوع سفارش این است که هیچ تضمینی برای پر شدن سفارش شما وجود ندارد . یعنی ممکن است که بخاطر نوسانات زیاد قیمت و یا کمبود خریداران و فروشندگان ، سفارش شما تکمیل نشود و یا قسمتی از آن تکمیل شود . یکی دیگر از کاربرد های این نوع سفارش زمانی است که شما یک تحلیلگر حرفه ای بازار هستید و تحلیل می کنید طی ۲۴ ساعت آینده به یک محدوده ی مشخصی می رسد ، بنابراین در آن محدوده یک سفارش محدود ثبت می کنید .

یک مثال برای سفارش محدود (Limit Order) در دنیای واقعی

در همان مثال بالا (خرید اشلوغ ، واحد پول شکرستان) فرض کنید که شما می خواهید ۵۰۰ اوشلوق را فقط در قیمت ۱۵۰۰ تومان خریداری کنید ، اما فقط یک فروشنده وجود دارد که حاضر است اوشلوق های خود را به قیمت هر واحد ۱۵۰۰ تومان به شما بفروشد ، بنابراین فقط می توانید ۲۰۰ اوشلوق از نفر دوم از قرار هر اوشلوق ۱۵۰۰ تومان خریداری کنید . همانطور که متوجه شدید سفارش شما به صورت کامل پر نشد ، این بزرگترین ریسک و مشکل سفارش محدود (Limit Order) می باشد . البته شما می توانید منتظر بمانید ، شاید فروشنده ی دیگری پیدا کردید و توانستید در همان قیمت ۱۵۰۰ تومان اوشلوق های او را خریدرای کنید .

سفارش محدود (Limit Order) در صرافی بایننس

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید ، برای ثبت این نوع سفارش در صرافی بایننس باید به تب Limit رفته ، نوع سفارش (خرید یا فروش) را انتخاب کرده ، قیمتی که قصد دارید سفارش در آن محدوده اجرا شود را وارد کرده ، مقدار ارز مورد نظر را نیز وارد کرده ، و سپس گزینه خرید و فروش را انتخاب کنید . سفارش شما نیز همانند بقیه ی سفارشات محدود ، در جداول سمت چپ قرار می گیرد و زمانی که قیمت به آن محدوده رسید ، اجرا می شود .

انواع سفارش های خرید در بازارهای مالی

۳- سفارش توقف (Stop-Limit Order)

این سفارش که جزوه ابزارهای حرفه ای تجارت (ترید) محسوب می شود ، در اکثر کارگزاری و صرافی های ارز دیجیتال پشتیبانی می شود . این نوع سفارش زمانی استفاده می شود که کاربر قصد دارد سهامی را بعد از رسیدن به یک قیمت مشخص ، در یک قیمت مشخص خریداری کند .

شاید درک جمله ی بالا کمی سخت باشد ، اما در ادامه آن را توضیح خواهیم داد . سفارش توقف (Stop-Limit Order) در واقع یک دستور ترید خودرکار است که به کارگزاری یا صرافی داده می شود . این نوع سفارشات بیشتر برای جلوگیری از ضرر سرمایه گذاران در بازار ساخته شده اند .

شما در این نوع سفارش باید دو محدوده‌ی قیمتی تعیین کنید ، یک قیمت برای ثبت دستور ، و یک قیمت برای اجرای دستور . فرض کنید که ارز دیجیتال اتریوم در حال حاضر در محدوده ی ۲۵۰ دلار قرار دارد و شما احتمال می دهید که قیمت این ارز کاهش خواهد یافت . چه باید کرد ؟ اگر بخواهید برای جلوگیری از ضرر یک سفارش محدود (Limit Order) در قیمتی پایین تر قرار دهید ، سیستم قبول نمی کند و یا اگر قبول کند هم منطقی به نظر نمی رسد زیرا سفارش محدود در همان لحظه دستور شما را ثبت و اجرا می کند و شما در حالی که قیمت اتریوم ۲۵۰ دلار می باشد ، آن را به قیمت ۲۴۰ دلار فروخته اید . اینجاست که سفارش توقف (Stop-Limit Order) به کمک شما می آید . شما می توانید با استفاده از این امکان به صرافی دستور دهید که اگر قیمت اتریوم به ۲۴۰ دلار رسید یک سفارش فروش از سمت شما در هر قیمتی که بخواهید (۲۴۰ دلار یا پایین تر) برای این ارز دیجیتال ثبت کند . اگر این امکان وجود نداشت ، شما باید ۷ روز هفته ۲۴ ساعته به تماشای بازار نشسته و منتظر می ماندید تا اگر قیمت به ۲۴۰ دلار می رسید ، دستور فروش آن را صادر می کردید ، پس با این امکان تا حد بسیار زیادی در وقت شما صرفه جویی شده است .

اما این نوع سفارش دو نقطه ضعف هم دارد ، شما با بازار های ارز دیجیتال به خوبی آشنا هستید ، می دانید که نوسانات بسیار شدیدی در این بازار وجود دارد ، فرض کنید شما یک سفارش توقف (Stop-Limit Order) در قیمت ۲۴۰ دلار برای اتریوم تنظیم کرده اید ، نیمه شب قیمت اتریوم به این محدوده رسیده ، سفارش شما فعال و ارزهای شما برای جلوگیری از ضرر فروخته می شوند ، تا اینجا همه چیز خوب است ، اما صبح که از خواب بر میخیزید متوجه می شوید که قیمت اتریوم به محدوده ۲۹۰ دلار رسیده است ، در ابتدا خوشحال می شوید که سود زیادی نصیب شما شده است ، اما وقتی موجود خود را چک می کنید میبینید که اتریومی در حساب شما وجود ندارد و تمام آن دیشب در نوسانات قیمتی این ارز به فروش رفته است . در آن زمان شما زانوهای خود را بغل کرده و تا می توانید به بازار و صرافی ناسزا می گویید (هر تریدری که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کرده باشد ، قطعا یک یا چندین بار این حس را تجربه کرده است ) .

دومین نقطه ضعف باز هم مربوط به نوسانات زیاد قیمت ارز های دیجیتال می باشد ، فرض کنید که قیمت حال حاظر بیت کوین ۹۵۰۰ دلار می باشد . شما یک سفارش توقف (Stop-Limit Order) با حد اجرایی ۹۰۱۰ و قیمت ۹۰۰۰ دلار تعیین می کنید تا اگر قیمت ریزش کرد ، ضرر چندانی متوجه شما نشود . اما گاهی پیش می آید که ارزهای دیجیتال به چنان سرعتی ریزش می کنند که حتی سفارش های حد ضرر نیز نمی توانند جلوی این موضوع را بگیرند . اگر بیت کوین با سرعت بسیار زیادی محدوده ۹۰۰۰ را به سمت پایین شکست دهد ، دستور شما فعال می شود ولی ممکن است قیمت از آن محدوده رد شده باشد و دیگر فرصتی برای شما باقی نمانده باشد . پس چه باید کرد ؟ اگر فکر می کنید در این مورد علاوه بر کارهایی که در بالا گفته شد (بغل کردن زانو و گفتن ناسزا) باید مانیتور خود را پرت کرده و بشکنید ، کاملا اشتباه فکر می کنید . به جای این کار باید در مواقعی که ریسک زیادی برای ریزش قیمت وجود دارد ، یک فاصله برای اطمینان بین حد اجرایی و قیمت فروش سفارش توقف (Stop-Limit Order) خود قرار دهید . یعنی در مثال بالا ، حد اجرایی را مثلا بر روی ۹۱۰۰ و قیمت فروش را روی ۹۰۰۰ قرار دهید . با این کار ۹۹٫۹ مطمئن می شوید که وارد ضرر نخواهید شد .

سفارش توقف (Stop-Limit Order) در صرافی بایننس

برای ثبت سفارش توقف (Stop-Limit Order) در صرافی بایننس در صفحه مربوط به ترید ، از تب Exchange باید گزینه ی Stop-Limit را انتخاب کنید . همانطور که در شکل زیر می بینید ، در قسمت Stop (شماره ۱ در تصویر) باید عددی را وارد کنید که دستور شما بعد از رسیدن قیمت به آن محدوده اجرا شود ، در قسمت Limit (شماره ۲ در تصویر) ، باید قیمتی که می خواهید ارزهای شما در آن قیمت خریداری شده یا فروخته شوند ، وارد کنید . صفحه ای باز شده و خلاصه ای از دستور شما را جهت تایید نشان می دهد . با تایید این صفحه سفارش شما ثبت می شود .

انواع سفارش های خرید در بازارهای مالی

۴- سفارش دو طرفه (OCO) چیست ؟

سفارش (OCO) مخفف عبارت (One-Cancels-the-Other-Order) به معنای “کنسل شدن یک سفارش توسط سفارش دیگر” می باشد . سفارش دو طرفه (OCO) نوعی سفارش است اجرا شدن یکی از دستور ها به منزله ی لغو دستور دیگر می باشد . سفارش دو طرفه (OCO) در واقع ترکیبی از سفارش محدود (Limit Order) و سفارش توقف (Stop-Limit Order) می باشد . تریدر های با تجربه از این امکان برای ورود به بازار و یا کاهش ریسک ضرر استفاده می کنند .

کاربران می توانند از سفارش دو طرفه (OCO) جهت کسب سود از فاز اصلاحی قیمت و یا شکست مقاومت ها استفاده کنند . اگر یک تریدر بخواهد از یک شکست مقاومت به سمت بالا و یا شکست یک حمایت به سمت پایین سود کسب کند ، باید از سفارش دو طرفه (OCO) استفاده کند .

مثال از سفارش دو طرفه (OCO)

سفارش خرید دو طرفه (Buy-OCO) :

فرض کنید که قیمت ارز دیجیتال نئو (NEO) در حال حاظر ۹ دلار می باشد و این ارز در محدوده ی حمایت ۸ دلار و مقاومت ۱۰ دلار در حال نوسان است ، اما طبق تحلیل های شما اگر مقاومت ۱۰ دلار را شکست دهد ، می تواند تا ۱۵ دلار نیز برود . شما قصد دارید تا سود خود را حداکثر کنید . در اینجا می توانید از سفارش دو طرفه (OCO) استفاده کنید . با استفاده از این نوع سفارش می توانید به صرافی دستور دهید که در حالت عادی یک دستور برای خرید در محدوده ۸ دلار برای شما ثبت کند ، اما اگر قیمت به این محدوده نرسید و روند صعودی را در پیش گرفت ، و اگر مقاومت ۱۰ دلار شکسته شد ، یک سفارش خرید برای شما در محدوده ی ۱۱ دلار ثبت کند تا از روند صعودی جا نمانید .

سفارش فروش دو طرفه (Sell-OCO) :

مثال بالا را در نظر بگیرید اما با این فرض که شما صاحب ۱۰۰ عدد نئو هستید که قصد فروش آن را دارید . شما نئو را در قیمت ۹ دلار خریداری کرده اید و سطح مقاومت آن ۱۰ دلار و سطح حمایت آن ۸ دلار می باشد ، از طرفی طبق تحلیل های شما در صورت ریزش قیمت ، احتمال شکستن حمایت ۸ دلاری بسیار زیاد می باشد . برای این که در صورت افزایش قیمت سود برده و در صورت ریزش قیمت ضرر زیادی متوجه شما نشود باید از سفارش دو طرفه (OCO) استفاده کنید . بدین صورت که شما با استفاده از این سفارش به صرافی دستور می دهید تا یک سفارش فروش در محدوده ی ۱۰ دلار برای شما ثبت کند تا اگر قیمت به این محدوده رسید ارز های شما را بفروشد ، اما اگر روند نزولی شد و قیمت شروع به ریزش کرد ، یک سفارش نیز از سمت شما در محدوده ی ۸ دلار ثبت کند و ارز شما را بفروشد تا وارد ضرر نشوید . بدین ترتیب در صورت افزایش قیمت شما سود کرده ، و در صورت کاهش قیمت ، ضرر چندانی نکرده اید .

استفاده از سفارش دو طرفه (OCO) در صرافی بایننس

 برای ثبت سفارش دو طرفه (OCO) در صرافی بایننس در صفحه مربوط به ترید ، از تب Exchange باید گزینه ی OCO را انتخاب کنید . در بخش خرید (Buy) در اولین قسمت (Limit Price) (شماره ۱ در تصویر) باید عددی را که می خواهید در صورت ریزش قیمت ، در آن محدوده برای شما خرید انجام شود را وارد کنید . در قسمت دوم یعنی (Stop-Limit) در فیلد Stop (شماره ۲ در تصویر) باید محدوده ای را که می خواهید در صورت افزایش قیمت ، سفارش شما اجرا شود را وارد کنید و در قسمت سوم  Limit (شماره ۳ در تصویر) باید عددی را که می خواهید بعد از اجرای سفارش ، در آن قیمت برای شما خرید انجام شود را وارد نمائید .

در بخش فروش (Sell) نیز در اولین قسمت (Limit Price) (شماره ۴ در تصویر) باید عددی را که می خواهید در صورت افزایش قیمت ، در آن محدوده ارزهای شما فروخته شوند را وارد کنید . در قسمت دوم یعنی (Stop-Limit) در فیلد Stop (شماره ۵ در تصویر) باید محدوده ای را که می خواهید در صورت کاهش قیمت ، سفارش شما اجرا شود را وارد کنید و در قسمت سوم  Limit (شماره ۶ در تصویر) باید عددی را که می خواهید بعد از اجرای سفارش ، در آن قیمت ارزهای شما فروخته شوند را وارد نمائید .

مثال تصویری

در مثال بالا (مثال ارز دیجیتال نئو را در نظر بگیرید) ، در حالت اول (خرید) شما باید شماره یک را برابر ۸ ، شماره دو را برابر ۱۰ و شماره سه را برابر ۱۱ قرار دهید . در حالت دوم (فروش) نیز باید شماره چهار را برابر ۱۰ ، شماره پنج را برابر ۸ و شماره شش را برابر ۸ (یا کمتر) قرار دهید .

انواع سفارش های خرید در بازارهای مالی

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.