انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

به طور کلی دو نوع صرافی در حوزه ی ارزهای دیجیتال وجود دارد :

صرافی های متمرکز و صرافی های غیر متمرکز

برای اکثر سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال ، صرافی های متمرکز رمزنگاری یکی از مهمترین ابزارها برای معاملات است .

صرافی های متمرکز ارزهای دیجیتال ، پلتفرم های آنلاینی هستند که برای خرید و فروش ارزهای رمزپایه استفاده می شوند . آنها جزوه متداول ترین ابزار هایی هستند که سرمایه گذاران برای خرید و فروش دارایی های ارز دیجیتال از آن استفاده می کنند .

ممکن است برخی از سرمایه گذاران مفهوم صرافی “متمرکز” را تا حدی گمراه کننده بدانند ، زیرا ارزهای دیجیتالی اغلب با عنوان “غیرمتمرکز” شناخته می شوند . منظور از صرافی های “متمرکز” چیست و چرا این صرافی ها برای موفقیت صنعت رمزنگاری به عنوان یک پروتکل بسیار مهم شناخته می شوند ؟

استفاده به عنوان شخص ثالث

در اصطلاح “صرافی رمزنگاری متمرکز” ، به ایده استفاده از یک  شخص/سازمان ثالث برای کمک به انجام معاملات اشاره دارد . خریداران و فروشندگان به طور یکسان به این شخص  اعتماد می کنند تا دارایی های خود را در اختیار آن قرار دهند . مثال این موضوع یک مجموعه بانکی است ، جایی که مشتری برای نگهداری پول خود به بانک اعتماد می کند .

انواع صرافی‌های ارز دیجیتالدلیل راه اندازی این پروتکل این است که بانک ها قادر به حفظ امنیت و نظارت بر سرمایه ها هستند در صورتی که یک شخص به تنهایی نمی تواند از پس این موضوع برآید . در مورد صرافی های متمرکز رمزنگاری نیز همان اصول حاکم هستند . تریدر ها نه تنها به این اطمینان دارند که می توانند در صرافی با خیال راحت معاملات خود را انجام می دهد ، بلکه می توانند با بقیه افرادی که در این زمینه کار می کنند نیز تبادل اطلاعات داشته باشند . در مورد ارزهای رمزپایه ، که غالباً در کیف پولهای دیجیتالی ذخیره می شوند ، فرد می تواند با فراموش کردن یا گم کردن کلید خصوصی ، تمام موجودی خود را از دست بدهد . اما یک صرافی اجازه نخواهد داد که چنین اتفاقی بیفتد ، زیرا از محل نگهداری سرمایه گذار جداگانه محافظت می کند .

تفاوت بین صرافی های متمرکز و غیر متمرکز

از صرافی های متمرکز می توان برای انجام معاملات ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال (یا برعکس) استفاده کرد . آنها همچنین می توانند برای انجام معاملات بین دو ارز رمزنگاری مختلف استفاده شوند . ظاهرا به نظر می رسد که همین نوع از صرافی های ارز دیجیتال ، تمام نیاز های لازم را پوشش می دهند اما باید بگوییم که نوع دیگری از صرفی نیز وجود دارد ، صرافی های غیر متمرکز .

انواع صرافی‌های ارز دیجیتالصرافی های غیر متمرکز به نوعی جایگزینی برای صرافی های متمرکز هستند . آنها مفهوم شخص ثالث را از بین بره و آنچه را که اغلب به عنوان یک محیط “بی اعتماد” تصور می شود ایجاد کردند . این نوع صرافی به عنوان صرافی همتا به همتا نیز شناخته می شوند 

. در این نوع صرافی ها (بر خلاف صرافی های متمرکز) دارایی به عنوان ضمانت نزد شخص ثالث یا همان صرافی گذاشته نمی شود و تراکنش ها کاملاً بر اساس قراردادهای هوشمند انجام می شود .

تفاوت اساسی بین صرافی های متمرکز و

 غیر متمرکز در حضور شخص ثالث است . صرافی های غیر متمرکز در مقایسه با صرافی های متمرکز رواج و مح

بوبیت کمتری دارند. با این وجود ، همیشه تعداد صرافی های غیرمتمرکز بیشتر بوده است و این امکان وجود دارد که آنها در آینده صرافی متمرکز را از دور رقابت کنار بزنند .

جفت ارزهای دیجیتال/فیات

صرافی های متمرکز ارزهای دیجیتال اغلب تمایل دارند تا جفت ارزهای دیجیتال/دیجیتال را ارائه کنند تا به کاربران قابلیت ترید بیت کوین در مقابل سایر ارزها را بدهند ، به همین خاطر صرافی های کمی وجود دارند که اجازه ی ترید جفت ارزهای فیات/دیجیتال را می دهند .

با این حال برخی از بزرگترین صرافی رمزنگاری در جهان هستند (مانند صرافی کوین بیس) که جفت ارزهای های فیات/دیجیتال را نیز ارائه می دهند . دلیل اصلی این موضوع این است که آن صرافی ها می خواهند به عنوان یک واسطه بین بازار دیجیتال و بانک ها عمل کنند .

 عناصر اصلی صرافی های متمرکز

انواع صرافی‌های ارز دیجیتالصرافی های متمرکز همیشه وجود داشته و خواهند داشت ،  با این وجود ، همه آنها موفق نخواهند بود . موفقیت یا عدم موفقیت یک صرافی به عوامل زیادی وابسطه است . با این حال ، یکی از مؤلفه های اصلی موفقیت ، تعداد کاربران و به طبع آن حجم معاملات است .

به طور کلی ، هرچه میزان حجم معاملات بیشتر باشد ، نوسانات و دستکاری در بازار کمتر است . نوسانات یک نکته اساسی است . گاها پیش می آید که مدت زمانی که طول تا یک تراکنش کامل شود طولانی شده و اگر قیمت آن ارز به خاطر نوسانات زیاد در حین انجام این تراکنش تغییر کند باعث متضرر شدن کاربران و ایجاد نارضایتی می شود . هرچه حجم معاملات بیشتر باشد و معاملات سریعتر انجام شود ، احتمال بروز این نوسانات قیمتی کمتر خواهد بود .

یکی دیگر از عناصر مهم صرافی های متمرکز امنیت است . در حالی که هیچ صرافی ای از فعالیت های مخرب مانند هک ها کاملاً مصون نیست ، برخی از آنها از سایرین امن تر هستند .

نحوه واکنش یک صرافی به رویدادی مانند هک به هیچ وجه مشخص نیست . برخی از صرافی ها برای بازپرداخت ضرر مشتری بسیار تلاش کرده اند ، در حالی که برخی دیگر در این رابطه کمتر موفق بوده اند . برای سرمایه گذارانی که به دنبال ورود به فضای ارزهای دیجیتال هستند ، صرافی های متمرکز هنوز بهترین انتخاب برای انجام این کار است . هنگام انتخاب صرافی ، فاکتورهای مهمی را باید در نظر بگیرید ، از جمله اینکه کدام جفت ارزها در آن صرافی پشتیبانی می شوند ، حجم معاملات چقدر است و صرافی چه اقدامات امنیتی برای محافظت از دارایی مشتریان اتخاذ کرده است .

کاربران گرامی توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در حوزه ارز های دیجیتال به خاطر نوسانات زیادی که دارد ، همانطور که می تواند برای شما بسیار سودآور باشد ، می توان ضررهای سنگینی را نیز به شما تحمیل کند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.