انواع بلاکچین ایران بیت

انواع مختلف بلاکچین

قبل از اینکه به انواع مختلف بلاکچین ها بپردازیم ، باید به این سوال پاسخ دهیم که فناوری بلاکچین چیست ؟

در این مقاله انواع مختف بلاکچین ، مزایای بلاکچین و چرا بلاکچین به عنوان یک سرویس (BaaS) راه حل ارجعی برای شرکت ها و توسعه دهندگان است را توضیح خواهیم داد.

فناوری بلاکچین چیست ؟

 طبق دیکشنری Merriam-Webster فناوری بلاکچین یک دفتر کل باز و توزیع شده است که می تواند معاملات بین دو طرف را به صورت کار آمد و با روشی قابل اطمینان و مداوم ثبت کند . هنگامی که یک بلاکچین به عنوان “باز” توصیف می شود ، معمولا به ماهیت منبع باز بودن پروتکل هایی اشاره دارد که زیر پروتکل های اصلی بلاکچین هستند . شما می توانید بلاکچینی عمومی و خصوصی داشته باشید که با استفاده از کدهای منبع باز ساخته شده اند . ما بعدا در مورد اختلافات آنها بحث خواهیم کرد ، اصطلاح دفتر کل توزیع شده به این واقیت اشاره دارد که دفتر کلی که معاملات در آن ثبت می شود توسط چندین شرکت بلاکچین به اشتراک گذاشته می شود . به همین ترتیب ، متعلق به یک شخص یا سازمان یا موجودیت خاص نمی باشد.

بلاکچین می تواند معاملاتی که بین دو شخص صورت میپذیرد را ایمن تر و کارآمد تر کند . دلیل این موضوع این است که دیگر نیازی به مشارکت شخص ثالث (به عنوان مثل بانک) در معامله نیست  که منجر به کاهش اصطحکاک ها و هزینه ها می شود . شرکت کنندگان مفاهیم و قوانین معامله را مطالعه و قبل از شروع با آن ها موافقت کامل می کنند و این موضوع که معاملات و مفاد آن قابل تغیر نخواهد بود ، سپس فرآیند رمز نگاری در پشت پرده بلاکچین اجازه می دهد تا این معاملات به طور قابل اثباتی ، تایید شود و و همچنین امکان دسترسی به معاملات و سوابق آن را در هر زمانی تضمین می کند . اکنون می دانیم که فناوری بلاکچین چیست . حال بیایید به انواع مختلف بلاکچین هایی که امروزه برای توسعه وجود دارد بپردازیم .

انواع مختلف بلاکچین

سه نوع اصلی بلاکچین وجود دارد ، که شامل بانک های اطلاعاتی سنتی یا فناوری ledger توزیع شده  (DLT) نیستند که اغلب با بلاکچین اشتباه گرفته می شود .

 • ۱- بلاکچین های عمومی مانند بیت کوین و اتریوم
 • ۲- بلاکچین های خصوصی مانند Hyperledger و R3 Corda
 • ۳- بلاکچین های ترکیبی مانند Dragonchain

 

زنجیره عمومی چیست ؟

بیایبد انواع مختلف بلاکچین را بررسی کنیم ، اول از بلاکچین های عمومی که منبع باز هستند شروع می کنیم ، آنها به هرکسی امکان می دهند که به عنوان کاربر ، ماینر ، توسعه دهنده و یا اعضای جامعه شرکت کنند . کلیه معاملات انجام شده در بلاکچین های عمومی کاملا شفاف است ، با این معنی که هرکس می تواند جزئیات معامله را بررسی کند .

 • ۱- بلاکچین های عمومی به گونه ای کاملا غیر متمرکز ساخته شده اند که هیچ کدام از افراد یا نهاد ها نمی توانند معاملات بلاکچین یا ترتیپ پردازش های ثبت شده را کنترل کنند .
 • ۲- بلاکچین های عمومی می توانند در برابر سانسور بسیار مقاوم باشند ، یعنی هرکسی بدون توجه به موقعیت ، ملیت و غیره برای پیوستن به شبکه دسترسی دارد ، این امر توقف کردن آنها را برای مسئولان بسیار سخت میکند .
 • ۳- و در آخر بلاکچین های عمومی همه دارای یک توکن هستند که با آن ها ارتباط دارد ، که به طور معمول برای تشویق و پاداش شرکت کنندگان در شبکه طراحی شده اند .

 

بلاکچین خصوصی چیست ؟

نوع دیگری از بلاکچین ، بلاکچین های خصوصی هستند که به عنوان بلاکچین های مجاز نیز شناخته می شوند ، و دارای تفاوت های زیادی با بلاکچین های عمومی هستند .

 • ۱- شرکت کنندگان برای پیوستن به شبکه ها نیاز به مجوز دارند .
 • ۲- تراکنش ها خصوصی و فقط در دسترس شرکت کنندگان در اکوسیستم است که به آنها قبلا اجازه پیوستن به شبکه را داده شده است .
 • ۳- بلاکچین های خصوصی متمرکز تر از بلاکچین های عمومی هستند .

بلاکچین های خصوصی برای شرکت هایی که مایل به همکاری و اشتراک گذاری داده ها هستند با ارزش است ، اما شاید شما راضی نباشید که داده های حساس تجاری خود در یک صفحه عمومی قابل مشاهده ذخیره شود . این نوع بلاکچین ها ، به لحاظ ماهیت ، متمرکز تر هستند . نهاد های اداره کننده زنجیره ، کنترل قابل توجهی بر شرکت کنندگان و ساختارهای حاکمیتی دارند . بلاکچین های خصوصی برخلاف بلاکچین های عمومی که قطعا توکنی در ارتباط با خود داشتند ، الزاما نیازی نیست که توکنی مربوط به بلاکچین خود داشته باشند .

 

کنسرسیوم بلاکچین چیست؟

بلاکچین های کنسرسیوم گاهی اوقات روش جداگانه از بلاکچین های خصوصی محسوب می شوند . تفاوت اصلی بین آنها این است که بلاک های زنجیره ای کنسرسیوم توسط یک گروه اداره می شوند نه یک نهاد واحد . این نوع از بلاکچین ها مزایای بلاکچین های خصوصی را دارند و به نوعی می توانند زیر مجموعه ی بلاکچین های خصوصی حساب شوند .

 • ۱- این مدل مشارکتی برخی از بهترین کاربردهای استفاده از بلاکچین را ارائه می دهند ، به عنوان مثال یک گروه از مشاغل را که به آنها “frenemies” می گویند را دور هم جمع می کنند ، اعضای این گروه یکدیگر کار می کنند اما در مقابل یکدیگر رقابت می کنند .
 • ۲- آنها قادر هستند با همکاری در برخی از جنبه های شغل خود چه به صورت فردی و جمعی کار آمدتر باشند .
 • ۳- شرکت کنندگان در بلاکچین های کنسرسیوم می توانند هر کسی باشند ، از بانک های مرکزی تا دولت ها و غیره .

 

بلاکچین ترکیبی چیست ؟

Dragonchain ، یک مکان منحصر به فرد را در اکوسیستم بلاکچین های ترکیبی اشغال می کند. بلاکچین ترکیبی به این معناست که هم از مزایای حریم شخصی بلاکچین خصوصی و هم از امنیت و شفافیت بلاکچین عمومی همزمان می شود استفاده کرد . این امکان به کسب و کار ها انعطاف پذیری قابل توجهی می دهد تا بنوانند انتخاب کنند که چه داده هایی را می خواهند عمومی و شفاف باشند و چه داده هایی را می خواهند از دید عموم مخفی نگه دارند .

 • ۱- استفاده از ماهیت ترکیبی پلتفرم بلاکچین Dragonchain توسط قابلیت Interchain امکان پذیر است ، این قابلیت به ما این امکان را می دهد تا به راحتی با سایر پروتکل های بلاکچین ارتباط برقرار کنیم .
 • ۲- بدینوسیله این امکان برای کسب و کارها ایجاد می شود که با شفافیت بتوانند کار خود را انجام دهند ، بدون این که نگرانی در خصوص امنیت و یا حریم خصوصی خود داشته باشند .
 • ۳- همچنین امکان ارسال به چندین بلاکچین عمومی به طور هم زمان ، امنیت معاملات را افزایش می دهند ، زیرا آنها از قابلیت تجمیع توان محاسباتی در بلاکچین عمومی استفاده می کنند .

 

چرا ما به فناوری بلاکچین احتیاج داریم ؟

اکنون توضیحات کاملی را در رابطه با بلاکچین و انواع آن دادیم . مزایای مختلفی در استفاده از بلاکچین ها وجود دارد که معروف ترین آن ها انتقال ارزش (پول) از طریق جا به جایی بیت کوین است . برای ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ، بلاکچین یک مسئله بسیار خاص را که  تلاش های قبلی برای ایجاد ارز دیجیتال را مختل کرده بود حل می کند.

این مشکل به عنوان “هزینه دو برابر” شناخته می شود . همه ما می دانیم که رایج ترین راه برای ارسال اطلاعات به شخص دیگری در دنیای دیجیتال تهیه یک کپی ار آن فایل و ارسال آن فایل کپی به شخص دیگری است .

 • ۱- هماطور که تصور می کنید اگر این مقاله ، یک اسکناس یک دلاری بود ، هم فرستنده و هم گیرنده نسخه های یکسان این دلار را در اختیار داشتند ، و هر دو آن ها می توانستند در یک زمان آن را در دو جا خرج کنند .
 • ۲- فناوری بلاکچین این مسئله را با اطمینان از اینکه گیرنده می داند تنها یک دلار دارد و فرستنده می داند که پس از خرج کردن آن ، دیگر آن را ندارد حل کرد .
 • ۳- هر کسی که سعی در خرج کردن دلار دارد ، می داند که فقط نفر بعدی (که دلار به دستش میرسد) دارنده آن است و کسی دیگری آن را ندارد.

 

تفاوت بلاکچین و کریپتوکارنسی در چیست ؟

بسیاری از افراد در درک تفاوت بین بلاکچین و کریپتوکارنسی دچار سردرگمی می شوند. بلاکچین یک پلتفرم است و کریپتوکارنسی برنامه ای است که بر روی این پلتفرم اجرا می شود . سردرگمی در بین کاربران از این جهت ناشی می شود که فناوری بلاکچین و کریپتوکارسی تقریبا همزمان با هم در اختیار مردم قرار گرفتند .

 

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT)

بلاکچین یک پایگاه داده است اما با یک پایگاه داده سنتی متفاوت است زیرا اطلاعات ذخیره شده در آن ، در یک محل متمرکز ذخیره نشده اند . در عوض یک سطر از دفترکل توسط همه کاربران در بلاکچین نگهداری می شود که می توانند پیشینه کلیه داده های وارد شده را تایید کنند . میتوانید به آن به عنوان یک بانک اطلاعاتی بدون سرپرست فکر کنید ، بدان معنی که شرکت کنندگان برای صحت داده ها نباید به هیچ یک از افراد یا نهاد ها متکی باشند .

Distribed Ledger Technology یا همان دفتر کل ، مقوله ای از فناوری پایگاه داده است که شامل فناوری بلاکچین یا ویژگی های یک بلاکچین است . اما همه ی بلاکچین ها یک دفتر کل به حساب نمی آیند .

در فناوری Dragonchain ، یک بلاکچین تنها وجود ندارد ، هرگره تجاری و هر برنامه بلاکچینی دارای بلاکچین مخصوص به خود است که می تواند با استفاده از فناوری Interchain با هرسیستم یا سیستم عامل های دیگر در صورت تمایل ارتباط برقرار کند . در Dragonchain نیز مانند فناوری دفترکل توزیع شده ، نیازی به اثبات کار یا اثبات سهام وجود ندارد ،.

حال بیایید برخی از این سردرگمی ها ک افراد دچار می شوند را باهم دیده و برسی کنیم :

 • ۱- این اصطلاحات گاه به صورت مترادف به کار می روند اما نوع دیگری از دفتر کل توزیع شده وجود دارد که متفاوت از بلاکچین است .
 • ۲- در حالی که بلاکچین اولین فناوری دفتر کل توزیع شده بود اما تنها فناوری این دفتر نبود .
 • ۳- بلاکچین فقط یکی از انواع دفتر کل توزیع شده است . بلاکچین دنباله ای از بلاک ها است در صورتی که دفاتر کل توزیع شده به چنین زنجیره ای نیاز ندارند .
 • ۴- دفاتر کل توزیع شده به اثبات کار یا اثبات سهام نیازی ندارند و از لحاظ دیگر گزینه های مقیاس بندی بهتری را در مقایسه با بلاکچین هایی مانند بیت کوین و اتریوم ارائه می دهند .

 

بلاکچین در چه مواردی استفاده می شود ؟

کریپتوکارنسی فقط یک برنامه کاربردی است که می تواند با استفاده از این پلتفرم ساخته شود .  کاربران از همه ی مزایای بلاکچین استفاده می کنند از زنجیره تامین گرفته تا حسابداری و احراز هویت و موارد دیگر .

 • ۱- شرکت هایی مانند Walmart به دنبال این هستند که از تغییر ناپذیری و مالکیت مشترک و سایر ویژگی های کنسرسیوم بلاکچین استفاده کنند تا راندمان سیستم ردیابی خود را افزایش داده و در نتیجه ایمنی بهتری در فروشگاه های خود ایجاد کند.
 • ۲- بانکها از بلاکچین های خصوصی برای توک نوار کردن (دیجیتالی کردن) دارایی های داخلی خود استفاده می کنند ، این مهم به آنها امکان می دهد تا وجوه را به صورت یک سیستم داخلی جا به جا کرده و میلیون ها دلار در کارمزها صرفه جویی کنند .
 • ۳- شرکت هایی مانند Bitpesa در حال راه اندازی مشاغلی در مناطقی با خدمات بانکی ضعیف می باشند که بتوانند وجوه بیشتری را در مرزها جابجا کنند .
 • ۴- شرکت های حسابداری نیز از پتانسیل هایی که این موضوع در خصوص شفافیت و تغییر ناپذیری تیم های حسابرسی و حسابداری به آن ها ارائه می دهد ، استفاده می کنند .

 

چرا شرکت ها از بلاکچین به عنوان یک سرویس (BaaS) استقبال می کند ؟

پذیرندگان اولیه فن آوری بلاکچین ، مجبور بودند متحمل چالش های ایجاد شده بر روی بسترهای جدید شوند . چالش های راه اندازی ، ابزارهای توسعه دهنده ضعیف و مسائل عملیاتی ، موضوعاتی بودند که این شرکت ها با آن ها مواجه بودند .

با این حال اکنون به نقطه ای رسیدیم که بلاکچین به عنوان یک سرویس خدمات ، می تواند یک برنامه بلاکچین را برای همه در دسترس تر کند ، بلاکچین به عنوان یک سرویس (BaaS) راه حلی است که به مشتریان این امکان را می دهد که تا از راه حل های ساده مانند (Dragonchain)  برای میزبانی ، ساخت و استفاده از برنامه بلاکچین و قرار داد های هوشمند خود استفاده کنند .

ارائه دهندگان خدمات مانند Dragonchain تمام زیرساخت ها را مدیریت می کنند و مقیاس بندی را بر عهده می گیرند و این امکان را به مشاغل می دهد تا روی برنامه های خود تمرکز کنند .

با فناوری بلاکچین یه عنوان سرویس دهنده ، بدون نیاز به داشتن دانش عظیمی در این حوزه و تنها با دانستن مقدار کمی اطلاعات می توانید این کار را انجام دهید .

 همه بلاکچین ها یکسان نیستند و مدل های قیمتی و تجارتی برای سیستم عامل های بلاکچین در حال حاضر در سرتاسر برنامه ها قرار دارد .

بلاکچین به عنوان ارائه دهنده خدمات مانند Dragonchain ، ثبات و سهولت مورد نیاز برای اکوسیستم بلاکچین را به ارمغان می آورد . این امر به توسعه دهندگان و مشاغل اطمینان می دهد که خطر کمتری برای شروع سفر به دنیای بلاکچین خواهند داشت .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.