ایردراپ (Airdrop) چیست ؟

یک ایردراپ ، در تجارت کریپتو کارنسی ، بنوعی استراتژی بازاریابی است که شامل ارسال کوین  ها یا توکن های رایگان به آدرس های کیف پول به منظور افزایش آگاهی مخاطبان مربوطه مانند سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان می‌شود .

به عبارت دیگر ، ایردراپ به روشی اطلاق می شود که از طریق آن یک پروژه بلاک چین یا یک کوین یا توکن رایگان به کیف پول کاربران بلاک چین توزیع می شود ، ایردراپ به طور کلی درکیف پول ها و همچنین در انجمن های کریپتوکارنسی تبلیغ می شود ، ایردراپ ها مانند هر محصول دیگری میتوانند هم خوب باشند هم بد .

ایردراپ یک فعالیت تبلیغاتی است که در بلاک چین راه اندازی می شود هدف آن گسترش آگاهی در مورد پروژه کریپتوکارنسی و جذب افراد بیشتر برای زمان عرضه کوین جدید است .

پیر روچارد ، بنیانگذار Bitcoin Advisory ، در توییتی هشدار داد ایردراپ های کریپتو می توانند طرح های پامپ ودامپ باشند . یعنی صاحبان کریپتوکارنسی می توانند برای دستیابی به سود سریع ، قیمت هارا به صورت مصنوعی بالا ببرند .

انواع ایردراپ ها

۱ – Making an action

این ایردراپ شناخته شده ترین نوع ایردراپ است . این پروژه مبلغ مشخصی از  کوین ها را برای انجام یک یا چند اقدام بازاریابی مانند دنبال کردن حساب توییتر ، پیوستن به گروه تلگرام ، ارائه آدرس ایمیل شما یا پر کردن یک پرسشنامه به شما می دهد.

همچنین در این ایردراپ متداول است که یک لینک ارجاع برای دعوت دیگران به شما داده می شود  و هردعوتی که شما از دوستان خود می کنید مقداری از ارزهای رمزنگاری به شما می دهد .

لازم است بدانید بلافاصله پس از انجام این اقدامات ارز دیجیال را دریافت نمیکنید معمولا چند روز تا چند هفته طول می کشد تا به حساب شما واریز شود .

۲ – Simply owning other cryptocurrencies

در بعضی موارد ، بدون هیچ کاری تنها با در اختیار داشتن نوعی ارز رمزپایه به شما این امکان را می دهند تا در ایردراپ شرکت کنید . اگرچه در این نوع موارد ارز های رمز پایه نباید در صرافی هایی مانند کوین بیس باشند و باید در کیف پول های شخصی مانند MyEtherWallet و از نوع بلاکچین باشند .

به عنوان مثال در یکی از ایردراپ های گذشته هرکس که حداقل یک سوم اتریوم در کیف پول خود داشت ، ۷۷۷ توکنINSP را بدون انجام کار خاصی دریافت میکرد .

۳ – Installing a specific app

برنامه هایی برای تلفن های هوشمند و رایانه ها وجود دارد که هر روز مقادیر کمی از ارزها را فقط برای نصب آنها پرداخت می شود  و در صورت دعوت از سایر کاربران ، درصد آنها را افزایش می دهد.

در این حالت ، مقدار کمی ارز به حساب شما واریز می شود ، اما با نوسانات شدید بازار ارزهای رمزپایه ، شما هرگز نمی دانید که در آینده  ارز های واریزی به حساب شما چه سودی خواهد کرد .

برای شرکت در ایردراپ های رایگان به ابزار های زیر نیاز است :

  1. کیف پول فعال اتریوم بیت کوین یا ارز های دیگر : به این نکته توجه داشته باشید که حتما کیف پول شما باید فعال باشد .
  2. حساب کابری در تلگرام : بسیاری از ICO ها از تلگرام برای گفتگو استفاده می کنند .
  3. حساب کاربری توییتر : یک حساب کابری در توییتر بسازید ممکن است بعضی از ایردراپ ها از شما بخواهند که حساب کاربری آن ها در توییتر را دنبال کنید .
  4. نشانی ایمیل : برخی از ایردراپ ممکن است از شما نشانی ایمیل بخواهند

نکات مهم در مورد امنیت ایردراپ ها

۱ – یکی از راه های شناسایی کلاهبرداری ها این است که به برسی ادمین سایت بپردازید کلاهبرداران معمولا اطلاعات خود را بصورت واقعی وارد نمی کنند و در اکثر اوقات از عکس و اطلاعات اشخاص دیگر استفاده می کنند و به راحتی با یک سرچ ساده میتوان به درستی اطلاعات پی برد .

۲ – در مورد سایت و مجوز های آن تحقیق کنید ، باید دقت کنید که ادرس و شماره تلفن های آن واقعی باشند سوابق آن هارا چک کنید .

۳ – نظرات کاربران سایت را بررسی کنید .

۴ – یکی از بهترین ویژگی ایردراپ ها رایگان بودن آنهاست و معمولا پس از آنکه ارز در صرافی اراِیه و قیمت گذاری شد قابلیت خرید و فروش پیدا می کنند به ایردراپ هایی که از همان ابتدا توکن های خود را بفروش می رسانند شک کنید البته بعضی از شرکت های بزرگ مانند تلگرام قبل از ارائه توکن خود آن را می فروشند که از این قاعده مستثنی هستند .

توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی کلید خصوصی خود را در اختیار شخص یا سازمان دیگری قرار ندهید ، هر سایت یا پروژه ای از شما درخواست کلید خصوصی کرد قطعا کلاهبرداری است .

نمونه ای دیگری از ایردراپ که به تازگی معرفی شده اپیکیشن pivot  است که سرمایه گذار اصلی آن بایننس است که مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته است .

در مقاله ی دیگری آموزش شرکت در ایردراپ ها را به طور اختصاصی قرار می دهیم .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.