بازار “خرسی” و “گاوی” چیست ؟

تقریباً هر روز در بازار سرمایه ، اصطلاحات “بازارگاوی یا گاوها ” و “بازار خرس یا خرس ها” را می شنوید که برای توصیف شرایط بازار استفاده می شوند. از آنجا که نوسانات بازار تاثیر زیادی بر دارایی های شما می گذارد ، مهم است که شما بدانید که این اصطلاحات چیست و هر کدام روی بازار شما چه تأثیری می گذارند.

اصطلاحات بازار گاوی  و خرسی برای توصیف نحوه عملکرد بازار به طور کلی استفاده می شود ، یعنی اینکه آیا ارزش سهام  رو به کاهش است یا رو به افزایش . در عین حال ، از آنجا که بازار توسط نگرش سرمایه گذاران تعیین می شود ، این شرایط همچنین نشان دهنده احساس سرمایه گذاران نسبت به بازار و روندهای بعدی بازار است.

به عبارت ساده تر ،  بازار گاوی به بازاری اشاره دارد که رو به رشد است و با افزایش قیمت سهام پدیدار می شود. در چنین مواقعی ، سرمایه گذاران غالباً اعتقاد دارند که روند صعودی در دراز مدت ادامه خواهد یافت. به طور معمول ، در این سناریو ، حجم بازار افزایش یافته و کاربران با شوق بیشتری نسبت به خرید و فروش می پردازند .

در عوض ، بازار خرسی ، بازار  در حال نزول است . قیمت سهام به طور مداوم در حال کاهش است ، و نتیجه آن روند نزولی است که سرمایه گذاران معتقدند این روند نزولی ادامه خواهد یافت . در بازار خرسی ، حجم بازار کاهش یافته و کاربران با احتیاط بیشتری نسبت به خرید و فروش می پردازند .

خصوصیات بازار خرسی و گاوی

اگرچه شرایط بازار گاوی یا خرسی با جهت قیمت ( افزایش یا کاهش ) سهام مشخص می شود ، برخی خصوصیات این بازارها وجود دارد که سرمایه گذاران باید از آنها آگاه باشند. در لیست زیر برخی از این عوامل توضیح داده شده است.

عرضه و تقاضای سهام :

 در بازار گاوی، تقاضای زیاد و عرضه ضعیف برای سهام را شاهد هستیم . به عبارت دیگر ، بسیاری از تریدرها مایل به خرید سهام هستند در حالی که معدود افرادی مایل به فروش هستند. در نتیجه ، وقتی سرمایه گذاران برای به دست آوردن سهام تلاش می کنند  یعنی تقاضای برای خرید سهام زیاد است  در نتیجه قیمت سهام افزایش می یابد . در بازار خرسی ، برعکس  بازار گاوی می باشد زیرا بیشتر مردم به دنبال فروش سهام  هستند . تقاضا به میزان قابل توجهی پایین تر از عرضه است و در نتیجه قیمت سهام کاهش می یابد.

روانشناسی سرمایه گذار:

 از آنجا که رفتار بازار تحت تأثیر و تعیین چگونگی درک افراد از بازار است ، روانشناسی و احساسات سرمایه گذار بر افزایش یا سقوط بازار تأثیر می گذارد. عملکرد بازار سهام و درک بازار از سوی سرمایه گذاران به یکدیگر وابسته هستند. در بازار گاوی ، سرمایه گذاران با امید به دست آوردن سود شرکت می کنند . در بازار خرسی ، احساسات بازار منفی است زیرا سرمایه گذاران شروع به جابجایی پول خود از سهام به پول نقد و یا سهام با درآمد ثابت می کنند ، زیرا ریسک از دست رفتن کل یا بخشی از سرمایه وجود دارد . درمجموع ، کاهش قیمت بازار سهام باعث پاییم آمدن اعتماد به نفس سرمایه گذار می شود و این باعث می شود سرمایه گذاران پول خود را از بازار دور نگه دارند – که به نوبه خود باعث افزایش قیمت کلی با توجه به جریان  بازار می شود.

تغییر در فعالیت اقتصادی:

 از آنجا که مشاغلی که سهام آنها در بورس معامله می شود ، در اقتصاد بیشتر مشارکت دارند ، بورس و اقتصاد به شدت وابسته به یکدیگر هستند . بازار خرسی با اقتصاد ضعیف همراه است زیرا بیشتر مشاغل قادر به ثبت سودهای کلان نیستند زیرا مصرف کنندگان به اندازه کافی خرید نمی کنند. این کاهش سود به طور مستقیم بر نحوه ارزش گذاری سهام تأثیر می گذارد. در بازار گاوی ، برعکس اتفاق می افتد ، زیرا مردم پول بیشتری برای خرج کردن دارند و مایل به خرج کردن آن هستند که به نوبه خود اقتصاد را  تقویت می کند

کدام بازار را انتخاب کنیم ؟

تعیین کننده اصلی این که بازار گاوی است یا خرسی ، وابسته  به یک رویداد خاص نیست ، بلکه نحوه عملکرد آن در طولانی مدت است و یک دوره طولانی مدت است که مشخص می کند بازار گاوی است یا خرسی .

در بازار گاوی ، ایده آل یک سرمایه گذار این است که با خرید زود هنگام سهام در صورت وجود شرایط مناسب ، از افزایش قیمت ها استفاده کرده و سپس هنگام رسیدن قیمت به اوج خود اقدام به فروش آنها کند.

با این وجود ، در بازار خرسی احتمال ضرر بیشتر است زیرا قیمت ها بطور مداوم  در حال تغیر است .حتی ممکن است در بازار خرسی ، گاها شاهد افزایش قیمت باشیم ، ولی این یک تله برای تریدرها می باشد زیرا به احتمال فراوان سهام ریزش کرده و تریدرها متحمل ضرر می شوند . بنابراین ، در این نوع بازار سرمایه گزاران بیشتر تمایل به تبدیل سهام خود به پول نقد و یا سهامی با ارزش ثابت دارند .

کلمات بازار ” گاوی ” و بازار ” خرسی “

زمانی که یک گاو میخواهد حمله کند ، شاخ هایش را به سمت بالا پرتاب می کند ، یا به عبارت دیگر گاو در زمان حمله از پایین به بالا حمله می کند  ، به همین دلیل وقتی که بازار روند صعودی دارد و رو به افزایش است ، در اصلاح به آن بازار گاوی می گویند .

بر عکس وقتی یک خرس قصد حمله دارد ، پنجه ها و چنگال هایش را به سمت پایین میزند ، یعنی از بالا به پایین حمله می کند ، از این جهت وقتی که بازار روند نزولی دارد و رو به کاهش است ، در اصلاح به آن بازار خرسی می گویند .

خلاصه

بازار خرس و گاو هر دو تأثیر زیادی در سرمایه گذاری های شما خواهند داشت ، بنابراین ایده خوبی است که برای سرمایه گذاری در بازار ، قبل از آن کمی وقت گذاشته تا بهترین تصمیم را بگیرید . به یاد داشته باشید که در طولانی مدت ، بازار سرمایه همیشه بازدهی مثبتی را داشته است .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.