برترین ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت

برترین ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت

در گذشته تعداد زیادی ارز دیجیتال با ارزش ثابت وجود نداشت . اما با گذشت یک دهه از معرفی اولین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین ، اکنون شاهد حضور چندین ارز دیجیتال پایدار در بین ۲۵ ارز برتر بازار هستیم ، حال بیایید به ۱۰ کوین برتر با ارز ثابت در سال ۲۰۲۰ نگاهی کنیم ، Stablecoin ها ارزهایی هستند که ارزش آنها ثابت است و از این رو به ارزش یک دارایی اساسی مانند دلار آمریکا یا طلا وابسته است .

تاکنون محبوب ترین توکن پایدار Tether (USDT) است که پنجمین جایگاه را در بازار ارز های دیجیتال دارد ، با این وجود شبهاتی نیز مبنی بر اینکه این توکن هنوز هم با شفاف سازی معاملات خود مخالف است وجود دارد به همین خاطر این توکن به دستکاری در قیمت بیت کوین متهم شده است .

با ایران بیت در برسی بهترین ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت در سال ۲۰۲۰ همراه باشید .

هدف ارزهایی با ارزش ثابت چیست ؟

کوین های پایدار با هدف حل یا کاهش نوسانات قیمت ایجاد می شوند و در عین حال ، خصوصیات شگرف دیگری مانند کمک به سانسور و جریان آزاد سرمایه را حفظ می کنند ، به عبارت دیگر ، کوین های پایدار با هدف بهره مند سازی کاربران از معاملات کم هزینه و پر سرعت ضمن کاهش نوسانات قیمت وجود دارند .

انواع ارزهای دیجیتال پایدار

چهار دسته اصلی کوین های پایدار وجود دارد :

۱ – ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت که توسط ارزهای فیات مانند دلار پشتیبانی می شوند .

۲ – ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت که توسط فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره یا نفت و غیره پشتیبانی می شوند .

۳ – ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت که توسط ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می شوند .

۴ – ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت بدون پشتوانه .

 

چرا ارزهای دیجیتال پایدار محبوبیت پیدا کرده اند ؟

کوین های پایدار قیمت ثابت خود را حفظ می کنند و تحت تاثیر نوسانات بازار نیستند . علاوه بر این ، آنها توسط متخصصان بازار برای تجارت سایر ارزهای رمزپایه ای که در حال نوسان قیمت های بزرگ هستند مانند بیت کوین، مورد استفاده قرار می گیرند . علاقه مندان به بازار معتقدند که در نهایت می توان از کوین های پایدار برای وام و حواله ها و نقل انتقالات وابسته به شبکه بانکی استفاده کرد که این امر می تواند معاملات را در دراز مدت سریع تر و ارزان تر کند . از این رو ، کوین های پایدار روز به روز محبوب تر می شوند .

 

۱ –  Tether (USDT)

تتر شناخته شده ترین ارز دیجیتال با ارزش ثابت در ارز های دیجیتال می باشد که جزو ۵ ارز دیجیتال برتر ثبت شده در سایت Coinmarketcap است و مدیر عامل آن JL Van Van Velde است . این توکن پایدار جزوه آن دسته از ارزهایی می باشد که توسط ارزهای فیات پشتیبانی می شود . این کریپتوکارنسی توسط دلار آمریکا با نسبت ۱ : ۱ پشتیبانی می شود به این معنی که ارزش یک تتر معادل ارزش یک دلار خواهد بود . این توکن پرکاربردترین توکن پایدار با حجم سرمایه بازار ۱،۸۸۴،۵۸۷،۳۷۰ دلار است که از آن استقبال زیادی می شود . اما به تازگی ، اختلاف نظرهایی در مورد Tether وجود داشته است که آن را متهم به دستکاری در قیمت بیت کوین می کند . کمی بعد از انتشار تتر ، مشخص شد که Bitfinex ، صرافی محبوب در پشت پرده USDT (که یک توکن ERC20 نیز محسوب می شود) است .

مزایا : پشتیبانی کامل از زیرساخت ها – رتبه ۵ برترین ارزهای رمزنگار .

معایب : صدور تتر بدون نظارت و حسابرسی ، عدم شفافیت .

برخی صرافی های پشتیبانی کننده : Binance  ، OKex  ، Huobi .

حجم بازار : ۱،۸۸۴،۵۸۷،۳۷۰ دلار

 

۲ –  TrueUSD (TUSD)

این ارز دیجیتال نیز همانند تتر ، جزوه ارزهایی است توسط ارزهای فیات و دلار آمریکا پشتیبانی می شود . بهترین قسمت در مورد TUSD شفافیت آن است زیرا تاییدیه های این ارزش در معرض دید عموم قرار می گیرد و هر کسی می تواند به گزارش ها دسترسی پیدا کند ، و این یکی از پایدارترین کوین ها در سال ۲۰۲۰ محسوب می شود .

این ارز پایدار توسط افرادی که با سازمانهای بزرگی مانند Google  ، UC Berkley و PwC همکاری کرده اند اداره می شود . آنها در حال برنامه ریزی برای ساخت توکن ثابت ارزهای فیات مانند TrueEuro  ، TrueYen  ، TrueBond به عنوان ارزهایی با ارزش ثابت در آینده نزدیک هستند هستند تا بتواند ثبات را در جهان رمزنگاری ناپایدار معرفی کند . TrueUSD همچنین یکی از ۲۵ ارز رمزنگاری برتر در جهان است که حجم بازار سرمایه بازار این ارز ۲۱۳،۷۴۹،۶۹۷ دلار است .

مزایا : به رسمیت شناخته شدن توسط موسسات مالی و حقوقی

معایب : نداشتن محبوبیت به اندازه تتر ، نرخ پذیرش کمتر

برخی صرافی های پشتیبانی کننده :   Binance ، DigiFinex  ، Bit-Z

حجم بازار: ۲۱۳،۷۴۹،۶۹۷ دلار

 

۳ –  MakerDAO (DAI)

MakerDAO (ICO ارز پایدار) یک موسسه خود مختار و غیر متمرکز است که رویکرد جدیدی را برای ساختن کوین های پایدار معرفی کرده است . DAI در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد و بر خلاف اکثر ارزهای با ارزش ثابت توسط دلار آمریکا (USD) پشتیبانی نشد بلکه توسط Ethereum پشتیبانی شد ، پس می توان گفت که این جزوه آن دسته ارزهایی است که توسط ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می شوند . این یک نمونه کلاسیک از یک کوین پایدار است که توسط یک رمزنگاری دیگر گره خورده است .

 یکی از نقاط ضعف این ارز که مورد توجه فعالان بازار است این است که بسیار پیچیده بوده و به راحتی قابل فهم نیست و مدل آنها به خوبی آزمایش نشده است ، اما احتمالاً در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۸ میزان پذیرش بیشتری را به دست آورد .

مزایا : یک کوین پایدار مقاوم .

معایب : پیچیده ، در گذشته دچار مشکل امنیتی شده است .

برخی صرافی های پشتیبانی کننده : HItBTC  ، KuCoin  ، OasisDEX .

حجم بازار: ۵۶،۸۰۱،۵۲۶ دلار

۴ –  Paxos Standard (PAX)

PAX به عنوان اولین ارز دیجیتال قانونی با ارزش ثابت جهان شناخته می شود که توسط شرکت Paxos Trust راه اندازی شده است و از جهاتی نیز مشابه Tether است زیرا PAX نیز با نسبت ۱: ۱ از دلار آمریکا حمایت می شود . PAX از نظر قانونی بودن زیر نظر قسمت مالی وزارت امور خارجه نیویورک است . چارلز کاسکارلا ، مدیرعامل PAX  گفت که Paxos نشان دهنده پیشرفت عظیم دارایی های دیجیتالی است که سیستم های مالی معمولی را متحول می کنند . در حالی که کوین های PAX در گردش هستند دلارهای پشتیبان آن ها در بانکهای آمریکایی تحت بیمه FDIC نگهداری می شوند . PAX یک توکن بر پایه ERC20 با سرمایه بازار ۱۶۷،۲۴۱،۳۶۴ دلار است و از آن جا که این ارز بر پایه الگوریتم اتریوم ساخته شده است ، کیف پول های Ethereum از توکن های PAX نیز پشتیبانی می کند و یکی از بهترین کوین های با ثبات در رمزنگاری است .

مزایا : به دلیل این که توکن ERC20 است ، خطاهای انسانی به حداقل می رسد .

معایب : تعداد زیادی کیف پول در دسترس نیست ، بیشتر آنها در مرحله تست هستند.

برخی صرافی های پشتیبانی کننده : DigiFinex ، OKex  ، Binance

حجم بازار: ۱۶۷،۲۴۱،۳۶۴ دلار

۵ –  Gemini Dollar (GUSD)

این ارز دیجیتال دقیقیا همانند PAX می باشد از این جهت که هردوی آنها در یک روز معرفی و توسط وزارت امور خارجه و سرویس مالی و اداری نییورک مجوز دریافت کردند ، آنها خود را اولین ارز دیجیتال با ارزش ثابت قانون مند جهان معرفی کردند . دلار Gemini  یک توکن بر پایه ERC20 است و با پشتوانه ی دلار و حجم سرمایه ۸۶,۰۷۲,۷۳۴ دلار توسط کمپانی Gemini راه اندازی شده است ، مالک این شرکت یک میلیاردر به اسم Winklevoss twins می باشد . به ازای هر ۱ GUSD صادر شده ، ۱ دلار در شرکت Trust و State Street Bank ذخیره می شود . هر ماه مانده حساب توسط BPM Accounting بررسی می شود تا از صحت آن اطمینان حاصل شود و گزارش ها برای بررسی و در دسترس بودن با اطمینان در دسترس عموم قرار می گیرد .

مزایا : یک مکانیسم تأیید آنلاین و آفلاین ترکیبی برای صدور توکن که سطح امنیتی و انعطاف پذیری مطلوب را فراهم می کند .

معایب : رمزنگاری جدید آن ، که هنوز به درستی تشخیص داده نشده است.

برخی صرافی های پشتیبانی کننده :  HitBTC ، BCEX  ، DigiFinex .

حجم بازار: ۸۶،۰۷۲،۷۳۴ دلار

۶ –  USD (USDC)

توکن USDC یک ارز دیجیتال با ارزش ثابت می باشد که توسط دلار آمریکا حمایت می شود ، این کریپتو نیز همانند بقیه یک توکن بر پایه ERC20 است که در بسیاری از صرافی ها برای مبادله موجود است . مدیرعامل USDC گفت که هدف USDC حل مشکلات اساسی است و این کوین را بر اساس قوانین موجود در این حوزه طراحی کرده است . USDC یکی از بهترین ارزهای رمزنگاری پایدار با  حجم سرمایه بازار ۱۹۱،۷۲۷،۶۵۸ دلار است.

مزایا : می تواند به عنوان یک کوین پایدار با مشخصات شبیه یک کریپتو استفاده شود .

معایب: فقدان مقیاس پذیری

برخی صرافی های پشتیبانی کننده : Poloniex  ، Binance  ، CoinBase

حجم بازار: ۱۹۱،۷۲۷،۶۵۸ دلار

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.