برنامه های توزیع شده (Dapps) چیست ؟

برنامه های توزیع شده (Dapps) چیست ؟

برنامه های توزیع شده برنامه های نرم افزاری هستند که بیشتر در سیستم عامل های رایانش ابری ذخیره می شوند و همزمان بر روی چندین سیستم اجرا می شوند . سیستم ها در همان شبکه اجرا می شوند و با هم سعی در انجام یک کار مشترک دارند .

در مقایسه با برنامه های توزیع شده ، یک برنامه سنتی برای اجرای یک کار درخواستی ، تنها به یک سیستم نیاز دارد .

مفهوم برنامه های توزیع شده (Dapps)

برنامه های توزیع شده (DApp) به گونه ای طراحی شده اند که به کاربران شبکه امکان همکاری و اشتراک گذاری ایده ها ، هماهنگی در کارها ، دسترسی به اطلاعات و تبادل برنامه ها از طریق یک سرور را می دهد . (DApps) ها بیشتر در شبکه های سرویس دهنده-سرویس گیرنده (Client-Server) استفاده می شوند که رایانه کاربر به اطلاعات سرور یا سرور رایانش ابری دسترسی پیدا می کند . سیستم های رایانه ای مختلفی که در شبکه توزیع شده اند ، معمولاً وظایف مشابه یا متفاوتی دارند . به عنوان مثال ، در یک پلت فرم تجارت الکترونیکی ، هر یک از رایانه ها ممکن است وظیفه خاصی داشته باشند مانند :

  • ارسال و دریافت ایمیل درباره پیشنهادات ویژه به مشتریان فعلی .
  • گردآوری لیستی از مشتریان و سابقه خرید آنها برای معرفی محصولات جدید .
  • به روز کردن لیست مشتریان با مشتریان جدیدی که در بازار آنلاین ثبت نام کرده اند .
  • پذیرش و بررسی محصولات از هر تامین کننده ای برای تصمیم گیری در مورد محصول آینده .
  • پذیرش روشهای مختلف پرداخت
  • پاسخ دادن به سؤالات مشتریان بصورت آنلاین ، پشت رایانه ، chatbot و غیره.

 

هر یک از این کارها توسط یک یا چند سیستم در شبکه انجام می شود ، اما همه سیستم ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا اطمینان حاصل شود که مشتری ، محصولی را که درخواست می کند ، خریداری و دریافت کند .

 

برنامه های توزیع شده (Dapps) چیست ؟

 

در جامعه ارزهای رمزنگاری ، بلاکچین مورد استفاده اکثر ارز های دیجیتال از برنامه های توزیع شده برای حفظ بازار کارآمد دیجیتال استفاده می کنند . به جای شبکه متداول سرویس دهنده-سرویس گیرنده (Client-Server) که توسط اکثر سازمانهای متمرکز استفاده می شود ، بلاک چین ها روی یک شبکه همتا به همتا اجرا می شوند که در آن اطلاعات معامله ای بین دو طرف ثبت و ضبط و در چندین رایانه در شبکه به اشتراک گذاشته می شود ، به این رایانه ها در شبکه گره گفته می شود . هر گره به عنوان یک مدیر در بازارهای بیت کوین فعالیت می کند و به صورت داوطلبانه برای دریافت پاداش بیت کوین ، به شبکه می پیوندد .

هر گره دارای یک نسخه کپی از یک تراکنش اصلی است که بطور مداوم توسط شبکه با نسخه اصلی تطبیق داده می شود . بنابراین هر اطلاعاتی که گره A در بانک اطلاعاتی خود برای تراکنش بیت کوین بین فرد ۱ و فرد ۲ داشته باشد ، نمی تواند متفاوت از گره های B  ، C  ، D  ، E و F باشد . به این روش تأیید هر معامله توسط گره های متعدد ، دفترکل توزیع شده گفته می شود . این بدان معنی است که یک هکر برای دستکاری هر نوع اطلاعات و یا تراکنشی ، باید به کلیه سیستمهایی که در نقاط مختلف جغرافیایی پراکنده هستند ، وارد شود تا بتواند اطلاعات بانک های اطلاعاتی آنان را خراب کند . این کار غیرممکن است ، و باعث می شود بلاک چین بیت کوین شفاف و غیرقابل دسترسی باشد .

همچنین ، با ذخیره سازی بلاک های اطلاعات در گره های مختلف در شبکه بلاک چین ، نمی توان با خرابی یک سیستم ، بلاک چین را خراب کرد . هنگامی که یک کامپیوتر یا سیستم از کار بیافتد ، سیستم های دیگر به عنوان پشتیبان عمل می کنند و بدون در نظر گرفتن سیستمی که از کار افتاده است ، همچنان کار می کنند . وقتی همه گره های فعال یک تراکنش را دریافت و تأیید کردند ، بلاک (همان تراکنش) برای دسترسی عمومی به زنجیره (یعنی دفترکل عمومی) اضافه می شود . این توانایی گره ها برای حفظ عملکرد ، حتی در صورتی که چندین نود از کار بیافتند ، به شما اطمینان می دهد که تراکنش های شما و بقیه کاربران به سرعت دریافت و تایید می شوند و هیچ خللی در کار ایجاد نمی شود .

شرکت ها مخصوصا در بخش مالی به طور مداوم به دنبال راه های جدیدی هستند تا بتوانند «برنامه های توزیع شده» را در فرآیندهای کاری خود از طریق بلاک چین وارد کنند . یکی از دلایل استفاده از سیستم بلاک چین ، بهبود شفافیت در عملکرد شرکت به منظور پاسخگویی به نیازهای دقیق قانون گذاران در حوزه های مالی است . دلایل دیگر اینکه یک شرکت فعال در حوزه مالی ممکن است بخواهد که از برنامه های توزیع شده استفاده کند می تواند شامل کاهش تعداد واسطه های درگیر در یک معامله مالی ، دسترسی مشتریان به ارزهای دیجیتال ، ایجاد دسترسی به گروههایی مانند گروه های  وام دهی همتا به همتا و غیره باشد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.