بعد از استخراج تمامی بیت کوین ها ، چه خواهد شد ؟

بعد از استخراج تمامی بیت کوین ها ، چه خواهد شد ؟

بیت کوین از بسیاری جهات مانند طلا است . به طور مثال مانند طلا ، بیت کوین نیز نمی تواند خودسرانه ایجاد شود . طلا از طریق زمین و بیت کوین از طرق دیجیتالی استخراج می شوند . این سیاست سازندگان بیت کوین است که می خواهند برای با ارزش ماندن این ارزش ، عرضه ی آن محدود باشد .

در حقیقت ، فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد که می توان استخراج کرد ، هنگامی که ماینرها تمامی این ۲۱ میلیون بیت کوین ها را استخراج کنند ، اساساً عرضه بیت کوین تمام خواهد شد . مگر اینکه پروتکل بیت کوین تغییر یابد تا امکان بیشتری برای عرضه فراهم شود . حامیان بیت کوین می گویند ، همانند طلا ، عرضه ثابت بیت کوین به این معناست که بانک ها در حال آن کنترل هستند و اجازه صادر کردن خودسرانه این کریپتوکارنسی را نمی دهند . زمانی عرضه جهانی بیت کوین متوقف شود ، چه خواهد شد ؟ این موضوع یک بحث بسیار داغ در بین علاقه مندان به ارز های دیجیتال است .

پاداش استخراج بیت کوین

با احتساب ۱۸ میلیون  بیت کوین ماین شده تنها سه میلیون بیت کوین دیگر باقی مانده است و به نظر می رسد که در مراحل پایانی استخراج بیت کوین هستیم اما این حقیقت ندارد . درست است که قسمت اعظم بیت کوین ها استخراج شده است اما برنامه زمانی استخراج خیلی پیجیده تر از آن است که شما فکر می کنید .

فرآیند استخراج بیت کوین طوری طراحی شده است که پس از تأیید استخراج موفقیت آمیز یک بلاک ، به ماینرها با بیت کوین پاداش داده می شود .

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد ، پاداش استخراج بلاک ها ۵۰ بیت کوین بود . چند سال بعد ، در سال ۲۰۱۲ ، به ۲۵ بیت کوین نصف شد ، در سال ۲۰۱۶ دوباره به ۱۲٫۵ بیت کوین رسید و در سال ۲۰۲۰ نیز به ۶٫۲۵ کاهش خواهد یافت .

این پروسه تقریباً هر چهار سال یکبار ادامه خواهد یافت تا زمانی که آخرین بیت کوین استخراج شود . این بدان معنیست که پاداش استخراج کنندگان با گذشت زمان کمتر و کمتر می شود ، همچنین رسیدن به بیت کوین نهایی  با توجه به سرعت استخراج ، پروسه بسیار زمان بر خواهد بود . در حقیقت ، بعید است که بیت کوین نهایی تا حدود سال ۲۱۴۰ استخراج شود ، مگر اینکه پروتکل شبکه بیت کوین تغییر کند .

تأثیر عرضه محدود بیت کوین بر ماینر های بیت کوین

به نظر می رسد افرادی که مستقیماً از محدودیت عرضه بیت کوین تحت تأثیر قرار می گیرند ، خود ماینر های بیت کوین خواهند بود . در واقع استخراج کنندگان این ارز بعد از استخراج تمام ۲۱ میلیون بیت کوین دیگر پاداشی برای استخراج بلاک ها دریافت نخواهند کرد .

بعد از این اتفاق ممکن است که ماینرها دیگر انگیزه ای برای استخراج بیت کوین نداشته باشند . این موضوع می تواند اثرات مخربی برای بیت کوین به همراه داشته باشد ، زیرا تنها هدف استخراج ، ایجاد توکن های جدید نمی باشد ، بلکه استخراج مهمترین روش پشتیبانی و تامین امنیت و حمایت از بلاکچین غیر متمرکز در غیاب یک سازمان واحد است ، درصورتی که ماینرها کار خود را در شبکه رها کنند ، این سیستم به سمت فروپاشی کامل پیش خواهد رفت .

حتی هنگامی که آخرین بیت کوین نیز استخراج شود ، ماینرها همچنان به صورت فعال و رقابتی فعالیت در زمینه تایید اعتبار تراکنش ها را ادامه خواهند داد . دلیل این امر این است که هر تراکنش بیت کوین مقدار اندکی کارمزد دارد که فرستنده باید آن را پرداخت کند . این کارمزد ها ، در حالی که امروز برابر با چند صد دلار برای هر بلاک است ، در آینده با افزایش تعداد معاملات در بلاک چین و افزایش قیمت یک بیت کوین ، به طور بالقوه می تواند به هزاران دلار یا بیشتر در هر بلاک افزایش یابد . در نهایت این همانند یک اقتصاد بسته عمل خواهد کرد بطوریکه کارمزد تراکنش ها همانند مالیات ارزیابی شده و به ماینرها پرداخت خواهد شد . با این حال ، شایان ذکر است که بیش از ۱۰۰ سال دیگر زمان خواهد برد تا شبکه بیت کوین آخرین توکن خود را استخراج کند . این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که شبکه بیت کوین به احتمال زیاد تغییر خواهد کرد . ده سال اخیر بیت کوین را در نظر بگیرید ، هارد فورک ، پروتکل های جدید ، روش های جدید ثبت و پردازش تراکنش ها ، همه و همه ی این ها می تواند در آینده ی بیت کوین تاثیر گذار باشد ، همان گونه که در این چند سال اخیر تاثیر گذار بوده است .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.