بلاک جنسیس چیست ؟
برچسب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:1 - مارس - 2020

بلاک جنسیس چیست ؟

بلاک جنسیس (Genesis Block) نام اولین بلاک استخراج شده ی بیت کوین است ، از همین رو به آن جنسیس به معنی ریشه یا پیدایش گویند ، البته این کلمه به اولین بخش کتاب انجیل نیز اشاره دارد . بلاک جنسیس پایه و اساس کل سیستم معاملات بیت کوین را تشکیل می دهد و نمونه ی اولیه ی سایر بلوک های موجود در بلاکچین بیت کوین است . در سال ۲۰۰۹ ، سازنده بیت کوین که فرد مجهول الهویه ای به نام ساتوشی ناکوموتو بود ، بلاک جنسیس را ساخت .

طرفداران بلاک جنسیس

از آنجا که بلاک جنسیس که با نام بلاک صفر نیز شناخته می شود آغازگر پیدایش و روند معاملات بیت کوین بود ، طرفداران بیت کوین به نوعی  این بلاک را همانند سازنده اش مقدس دانسته و ستایش می کنند .

مریدان بیت کوین بعضا مبلغ کمی از بیت کوین را به عنوان ادای احترام به ساتوشی ناکوموتو به بلاک جنسیس (Genesis Block) می فرستند . این کار به عنوان نوعی فداکاری محسوب می شود چون وقتی که بیت کوینی را به بلاک جنسیس میفرستیم ، غیرقابل بازگشت می شود .

توضیح مختصری در رابطه با بیت کوین

بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتال است که بر پایه شبکه ی همتا به همتای توزیع شده‌ی بلاکچین توسط شخصی به نام ساتوشی ناکوموتو توسعه داده شده است . بیت کوین به سیستم و بستر معروف معاملات اشاره دارد و حرف اول این ارز یعنی ‘b’ به ارز مجازی که در معاملات استفاده می شود اشاره دارد . همانطور که میدانید بیت کوین یک سکه ی فیزیکی نیست پس کلمه ‘bit’ نیز به حروف باینری (پایه ای ترین واحد اطلاعات در محاسبات کامپیوتری) اشاره دارد .

در دنیای ارز دیجیتال ، بلاک ها پرونده هایی هستند که اطلاعات مربوط به شبکه بیت کوین و تراکنش هایش در آن ذخیره می شوند . هر بار که یک بلاک بیت کوین کامل می شود (با تراکنش های بیت کوین پر می شود) ، جای خود را به بلاک بعدی می دهد . در الگوریتم بیت کوین که بر اساس فرآیند اثبات کار (PoW) می باشد تنها راه اضافه شدن بیت کوین های جدید به شبکه ، از طرق فرآیند استخراج می باشد .

اسرار بلاک جنسیس

در ابتدا باید بگوییم که ساتوشی ناکوموتو یک اسم مستعار است ، بنابراین بلاک جنسیس و سازندگان بیت کوین همچنان اسرار آمیز و پنهان است . اندکی بعد از راه اندازی بیت کوین ، شخصی به نام ساتوشی ناکوموتو به کلی از زمین محو شده و هیچ اثری از او پیدا نشد . به همین دلیل طرفداران بیت کوین همواره ساتوشی ناکوموتو و نماد آن (بلاک جنسیس) را در قلب خود نگه داشته اند .

اولین ۵۰ بیت کوین استخراج شده را نمی توان خرج کرد

اما یک نکته ی حائز اهمیت در مورد پیدایش بیت کوین وجود دارد ، آیا ۵۰ بیت کوینی که در بلاک جنسیس (Genesis Block) وجود داشتند (در آن زمان پاداش استخراج هر بلاک ۵۰ بیت کوین بود) ، از نظر ساتوشی ناکوموتو غیر قابل خرید و فروش بودند ؟

اگر چه بلاک جنسیس به یک آدرس اینترنتی اشاره میکند که در کد خود بلاک جنسیس نوشته شده است ، اما زمانی که آن لینک را باز می کنید با یک پیغام خطا مواجه می شوید . سیستم نمی تواند تراکنش های مربوط به ۵۰ بیت کوین ابتدایی (مربوط به بلاک جنسیس) را پیدا کند . بنابراین تراکنش بیت کوین های مربوط به بلاک جنسیس (۵۰ بیت کوین اول) توسط سیستم اصلی بیت کوین به عنوان تراکنش های واقعی شناخته نمی شوند .

اما چرا ؟ آیا ناکوموتو از قصد سیستم را طوری طراحی کرده که این بیت کوین ها قابل معامله نباشند ؟ یا اشتباهی رخ داده است ؟ این به یکی از پر رنگ ترین موضوعات مورد بحث بین طرفداران بیت کوین و افراد دیگر تبدیل شده است . طرفداران بیت کوین معتقد هستند که ناکوموتو با طراحی این چنین دقیق و بی نقص بیت کوین ، نمیتوانسته اشتباهی این چنین فاحش را انجام داده باشد ، پس از قصد و برای دلیلی این کار را کرده است . به هر حال واقعیت این موضوع تا زمانی که ناکوموتوی واقعی پیدا نشود ، آشکار نخواهد شد .

بلاک جنسیس چیست ؟

پیغام مخفی بلاک جنسیس

جنبه دیگر پازل مرموز بلاک جنسیس ، پیغام مخفی است که ناکوموتو در قسمتی از کد بلاک جنسیس قرار داده است . آن پیغام این است :

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.”

اگر چه ناکوموتو در هیچ جایی به منظور خود از این جمله اشاره ای نکرده است ، اما اکثریت بر این باورند که این جمله به عنوان یک شرح ماموریت برای بیت کوین می باشد .

آن متن در واقع تیتر روزنامه‌ی انگلیسی London Times در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ، در رابطه با عدم موفقیت دولت بریتانیا در برپایی دوباره اقتصاد کشور به دنبال بحران مالی سال ۲۰۰۷-۰۸ بود .

ناکوموتو از ایده ی موسسات بزرگ ولی ناکام بسیار متنفر بود و تلاش می کرده تا بیت کوین از این نظر متفاوت باشد . بسیاری معتقدند که اشاره ی جمله ی مخفی ناکوموتو در بلاک جنسیس به بانک های بزرگ سرمایه گذاری بوده که در سال ۲۰۰۸ به کمک دولت نیاز داشتند .

میراث اصلی بلاک جنسیس

همانطور که می دانید مبنای اصلی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال حذف شخص ثالث در معاملات است . در بیت کوین هیچ شخص و یا نهادی بین بیت کوین و مصرف کننده وجود ندارد . شبکه بیت کوین به طور مداوم با استناد به معادلات بسیار پیچیده ریاضی که در ابتدا توسط کامپیوتر ها و بعدا توسط دستگاه های استخراج حل می شوند خود را چک می کند . تراکنش های بیت کوین تا وقتی که توسط شبکه تایید نشوند ، به رسمیت شناخته نمی شوند و اعتباری ندارند . یکی دیگر از سوپاپ های امنیتی بیت کوین این است که تمامی تراکنش ها از ابتدا تا انتها درون شبکه ذخیره می شوند ، بنابراین حرکات ماینرها قابل ردیابی خواهد بود که این امر باعث می شود که پنهان کردن هرگونه مدرک مبنی بر دستکاری در شبکه غیر ممکن شود .

با این وجود شاید میراث اصلی بلاک جنسیس ، مسئولیت پذیری ، صداقت و شفافیت باشد ، مواردی که امروزه روز ، اکثر بانک ها و موسسات مالی در حصول آن ها مشکل دارند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.