بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

همه کسانی که به رشد و آینده ارزهای دیجیتال دل بسته اند  دائماً به دنبال راههای گوناگون هستند تا هر چه سریعتر به سود برسند ، پلتفرم های گوناگون و زیادی همچون صرافی های ارزهای رمزنگار وجود دارد که امکان به دست آوردن ارزهای دیجیتالی را بدون نیاز به تجهیزات سخت افزاری فراهم  کرده‌اند . این شیوه مناسب کسانی است تغییرات نرخ ارز ها را دنبال کرده و مهارت قابل قبولی  برای پیش بینی تغییرات و نوسانات بازار دارند . عده ای دیگر به استخراج این ارزها رو می آورند که دلیل آن اشتیاق داشتن این ارزها در سایه ی تحولات قیمتی مثبت آن است که از ابتدای سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است و استخراج کردن با استفاده از کارت های گرافیکی به عنوان ابتدایی ترین روش به دست آوردن این گنجینه های دیجیتالی است اما یادآوری برخی تفاوتهای جزئی استخراج که باید مورد توجه قرار گیرند لازم و ضروری است .

یعنی فقط نصب و استفاده از یک برنامه استخراج بر روی  رایانه شخصی و شروع به جمع آوری بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتالی کافی نیست  و حتی خرید بهترین کارت گرافیکی موجود در بازار تضمین کننده سود قطعی و فوری نمی‌باشد . استخراج ارزهای رمزنگار هر روز مشکل تر و سخت تر می شود و این در حالی است که حتی استفاده از یک کارت گرافیک اضافی دیگر هم کافی نمی باشد ، پس لازم است که از چندین کارت گرافیکی استفاده گردد مثلا حداقل ۴ تا ۶ عدد که مکمل یکدیگر باشند. در نتیجه سرمایه گذاری بر روی استخراج ارزهای رمزنگار از طریق به کارگیری کارت های گرافیکی کاری پر هزینه می باشد . قبل از خرید کارت گرافیکی برخی از نکات  و اصول کلی را باید در نظر گرفت مانند موارد زیر:

۱- حافظه(memory) :

هر چقدر کارت گرافیکی که برای این کار خریداری میکنیم ، حافظه بیشتری داشته باشیم ، سود ما بیشتر است ، این اصل مهمی برای استخراج اتریوم ا ست. برای استخراج اکثر رمز ارزها بهتر است از کارت های گرافیکی با ظرفیت حداقل ۴ گیگابایت استفاده نمائیم .

۲- سرعت (speed) :

بهترین گزینه استفاده از کارت های استانداردِ DDR5 می باشد زیرا بین انرژی مصرفی و میزان استخراج تعادل خوبی برقرار میکنند.

۳- خنک کنندگی(cooling) :

یکی از مهمترین مسائل و مشکلات در فرایند استخراج جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کارت گرافیک می باشد . از اینها گذشته استخراج کردن بار سنگینی را بر روی کارت می گذارد که به فرسودگی و و از کار افتادن بیش از پیش آن منجر می گردد.

قابلیت افزایش قدرت فرکانس پردازنده (overclocking ability) : کارت هایی که دارای این قابلیت باشند ۲۰ تا ۳۰ درصد سریعتر کار می کنند که  البته در افزایش کارایی و کاهش عمر دستگاه موثر هستند .

۴- پهنای باس رابط(Bus width) :

پهنای باس رابط کانال ارتباطی است که حافظه و پردازنده کارت گرافیکی را به یکدیگر ارتباط می دهد. مقدار اطلاعاتی که توسط کارت در واحد زمان می تواند پردازش شود به پهنای باس رابط ارتباط مستقیم دارد و این یکی از از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر عملکرد کارت می باشد بهترین گزینه برای این  منظور استفاده از کارت گرافیک ۲۵۶‏ بیتی  می باشد.

۵- پیچیدگی عملکرد(complexity of operation) :

بسیاری از کارتهای گرافیکی نیازمند تنظیمات دقیق BIOS می باشند برخی دیگر نیازمند ترکیب با یکدیگر در تعداد بالا هستند . برخی از فعالان حوزه ارزهای رمز نگار معتقدند بهتر است ۴ تا ۶ عدد کارت گرافیکی را با هم ترکیب کرده و آنها را بصورت یک مجموعه واحد بکار گرفت .

۶- پتانسیل(potential) :

اصلی ترین قابلیت یک کارت گرافیکی این است که بتواند تا حد ممکن ارتباط پایدار  خود را با کارآمدترین الگوریتم استخراج حفظ کند .

۷- نسبت بازدهی ( price /payback ratio) :

تمام افراد مایلند تا هر چه سریعتر هزینه‌های پرداختی بابت تجهیزات را جبران کرده و سپس از طریق استخراج کردن کسب درآمد کنند بنابراین شاید این مهمترین معیاری باشد که به آن باید توجه کرد.

همواره کارت‌های گرافیکی جدیدتر به بازار عرضه می شوند بنابراین ضروری است تا از آخرین ابداعات این حوزه مطلع بود . در هر حال همه کارت های گرافیکی جدید دارای قابلیت استخراج باکیفیت بالا نیستند ، به همین علت در زیر به معرفی برخی از قابل توجه ترین و کاربردی ترین کارت های گرافیکی  در حوزه استخراج رمز ارز ها که توسط دو تا از بزرگترین شرکت های توسعه دهنده تراشه در سال ۲۰۲۰ یعنی  Nvidia و AMD معرفی شده اند می پردازیم ، با ایران بیت همراه باشید .

کارتهای Nvidia :

کارت های گرافیک شرکت امریکایی الاصل Nvidia  از بهترین کارت های استخراج میباشند . آنها از لحاظ نسبت قیمت و میزان کارایی توازن خوبی دارد. در ضمن معماری آن ها در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. در ادامه تعدادی از محبوب ترین کارت های این شرکت را معرفی می نمایم :

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۱- GTX 1050 TI

این کار ضعیف ترین کارت گرافیک این فهرست می باشد اما  به هر حال به علت قیمت پایینی که (۱۴۰ تا ۱۷۰ دلار) دارد طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است . این کارت به رم چهار گیگابایتی مجهز شده است . قابلیت overclocking توصیه شده این کارت برای هسته پردازنده  ۱۵۰ مگا هرتز و برای حافظه پردازنده ۵۰۰ مگاهرتز می باشد.

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۲- GeForce GTX 1060

این کارت  به عنوان یکی از بهترین های این شرکت شناخته می شود . بازه حافظه آن بین ۳ تا ۶ گیگابایت و شروع قیمت آن از ۲۹۹ دلار می باشد. اگر چه نوع ۳  گیگ آن برای استخراج مناسب نیست  ولی مدل ۶ گیگ آن به نظر کمی بهتر است . قابلیت overclocking آن برای هسته ۱۵۰ و برای حافظه ۵۰۰ مگاهرتز می باشد . ظرفیت  کم حافظه تاثیر نامطلوبی بر عملکرد آن می گذارد . هش ریت تولیدی این کارت گرافیک معادل  ۲۰ MH/s می باشد .

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۳- GeForce GTX 1070

اگرچه این کارت در برخی از پارامترها نسبت بهGTX1060  برتری دارد اما تضمین کننده  موفقیت های بیشتر در فرایند اسخراج نمی باشد . این کارت با حافظه ۸ گیگابایتی به بازار عرضه شده است و دارای بالاترین خروجی بین کارت های فوق  الذکر با هش ریت ۲۸MH/s می باشد . اگرچه قیمت ۳۰۰ دلاری این کارت شاید آن را به کارت گرانی تبدیل کرده است ، ولی به نسبت قیمت ، بازدهی خوبی ندارد .

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۴- GeForce  GTX 1080 Ti

این کارت یکی از قدرتمندترین کارت های گرافیکی در حال حاضر می باشد و این جای تعجب ندارد زیرا بازدهی آن در استخراج ارزهای دیجیتال تقریباً دو برابر سریعتر از کارت های سری ۱۰۷۰ می باشد . خرید این کارت توسط اکثر افراد توصیه می شود  اما قیمت ۸۰۰ دلاری آن را نباید نادیده گرفت . برای کارت گرافیکی مخصوص استخراج رمز ارز در این سطح قیمتی GE Force GTX1080 قدرت فوق العاده ای دارد هش ریت ارائه شده برای این کارت ۳۲MH/s می باشد که این قدرت زیاد به علت ایجاد اصلاحات متعدد و تنظیمات صحیح می باشد . این کارت با مصرف برق ۲۵۰ واتی به یکی از پرطرفدارترین کارت های شرکت    Nvidia  تبدیل شده است .

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۵- RTX 2080 TI

این کارت پرچمدار کارت‌های شرکت Nvidia  می باشد ، به گفته سازندگان آن این کارت ۶ برابر از قوی تر از نسل های قبلی خود است و دارای ۱۱ گیگابایت حافظه می باشد ، اما نسبت زمانی بازگشت سرمایه و بازدهی  آن در هنگامی که این کارت بطور مستقیم  برای استخراج مورد استفاده قرار می گیرد مستقیماً به تغییرات قیمت و نوسانات بازار ارزهای رمز پایه بستگی دارد . بهترین عملکرد این کارت  در استخراج  ZHash , Ethash و Equihash می باشد . علی رغم قیمت ۱۲۰۰ دلاری آن که به نظر خیلی گران است اما این کارت دارای مزایای فراوانی است .

کارتهای شرکت AMD

تقاضای زیادی برای کارت های این شرکت به دلیل مشابهت کارایی آن با کارت های دیگر و قیمت نسبتاً پایین تر آنها وجود دارد به همین دلیل هم هرگاه کارت جدیدی از سوی این شرکت عرضه می شود به سرعت به فروش میرسد . به نظر می رسد دوره بازگشت سرمایه کارت های AMD در میان سایر کارت های موجود در بازار زمان کوتاه تری باشد . این کارتها برای استخراج اتریوم قابلیت خوبی دارند . در زیر به معرفی برخی از شاخص‌ترین کارتهای این  شرکت می‌پردازیم:

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۱- Radan Rx570 و Radan RX580

اگر استخراج کنندگان قصد ایجاد یک ریگ ماینینگ داشته باشند که به لحاظ مصرف انرژی مقرون به صرفه باشد باید توجه ویژه ای به کارت گرافیکی RX ۵۷۰ داشته باشند . این کارت یکی از بهترین ها برای استخراج اتریوم  است . به علت استفاده از نرم افزار جدید Claymore dual miner این کارت قادر است تا فرایند Overclockhng را با دستکاری BIOS تا ۳۰ MH/s نیز افزایش دهد .

قیمت این کارت فقط ۱۲۰ دلار است . در رابطه با فرایند استخراج کارت  RadanRX580 تفاوت خیلی زیادی با کارت مدل  RX570 ندارد اما به هر حال این کارت بسیار مورد علاقه گیمر ها می باشد که شانس فروش آن را پس از ارتقاء افزایش می دهد . این کارت دارای قابلیت نسبتاً خوب در overclocking و سرعت حافظه بالا  با استفاده از DDR5می باشد که بازده سود خوبی را برای  سرمایه گذاران و استفاده کنندگان ارائه  می‌دهد.

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۲- RX Vega 56

این کارت یکی از پرچمداران کارت های گرافیکی AMD بوده  و عملکرد آن در بالاترین سطح ممکن قرار دارد . این کارت  برای استخراج رمز ارزهای بر پایه الگوریتم  Cryptonight  مناسب ترین کارت است . قیمت این کارت با حافظه ۸ گیگابایتی از ۲۸۰ دلارشروع می شود . قابلیت overclockhng آن برای هسته پردازنده ۱۰۰ مگاهرتز و برای حافظه ۶۰۰ مگاهرتز می باشد.

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۳- RX Vega 64

مانند RX Vega56 این کارت نیز بهترین سودآوری را  در استخراج الگوریتمهای Cryptonight  به دست می دهد . برای مثال رمز ارز مونرو (Monro) که یکی از بالاترین  ارزها به لحاظ سرمایه می باشد بر پایه این الگوریتم ساخته شده است . اتریوم در جایگاه بعدی قرار دارد که باعث شده است  این کارت به یک انتخاب خوب جهت استخراج اینگونه ارزها تبدیل گردد . ولتاژ کاری هسته ی این پردازنده قابلیت ارتقا دارد و اورکلاکینگ کارت نیز تا سرعت ۳۰ مگاهرتز قابل انجام است .

نکته مهمی که در مورد این کارت قابل ذکر است حساسیت بیش از حد آن به گرما می باشد و به همین دلیل فرایند اورکلاکینگ آن نباید بیش از حد طولانی گردد . برخلاف دیگر کارت های شرکتAMD که بر مبنای  معماری Polaris ساخته شده اند و هش ریت آن ها به تدریج کاهش می یابند کارت RX Vega64در فرایند استخراج وضعیت نسبتا با ثبات تری دارد . این کارت با حافظه ۸ گیگابایتی در حدود ۳۸۰ دلار قیمت دارد.

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2020

۴- Radeon VII

در مورد این کار باید بگوییم که یافتن آن در فروشگاهها نسبتاً دشوار است و زمان برگشت سرمایه آن خیلی طولانی است . این کارت نتایج خوبی را در ماینینگ به جا گذاشته است اما بعید به نظر می رسد که کاربران از آن استفاده  کنند . با قیمت حدود ۷۵۰ دلاری این کارت استخراج کنندگان قادرند که ۵ کارت سری RX570  را خریداری نمایند که نسبت سودآوری آن بیشتر است.

چه کارتی را انتخاب نماییم :

پاسخ این سوال که کدام کارت برای استخراج مناسب است بسیار دشوار می باشد . دنیای کریپتو بسیار گسترده و دارای هزاران الگوریتم است و همه چیز در وضعیت ناپایدار قرار دارد و تغییرات قیمتی زیادی را شاهد هستیم . اگر چه مدل های جدید کارت گرافیک هر روز عرضه می شوند اما آپدیت های ویژه‌ای برای انواع خاصی از کارت ها ارائه می شود ، و مشتریان ماینرها هر روز پیشرفت کرده و  به روز می شوند.

ارزهای دیجیتالی نوسان قیمتی بسیار زیادی دارند و به همین دلایل تقریبا غیر ممکن است که بهترین کارت را برای یک استفاده خاص تهیه کنیم . بنابراین توصیه می کنیم خریداران مجموعه ای از کارت ها را که می توانند نیازهای آنها را بهترین صورت ممکن برآورده کنند تهیه و استفاده نمایند.

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.