آپشن بیت کوین چیست ؟

1- آپشن بیت کوین چیست ؟

قرارداد آپشن نوعی از قرار دادهای مشتقه می باشد که به دارنده آپشن این اختیار را می دهد (نه اجبار) که بتواند در محدوه یک قیمت خاص و زمان از پیش تعیین شده یک دارائی را خرید و فروش کند .

در حالیکه اصطلاح قرار دادهای مشتقه این  معنی را در ذهن تداعی می کند که این قرار دادها ابزارهای پیچیده مالی هستند که در لابراتوارهای وال استریت ساخته و پرداخته  شده اند ، قراردادهایی مشابه آپشن حداقل از زمان یونان باستان برای معامله محصول زیتون مورد استفاده قرار می گرفت و بر اثر مبادلات فرهنگی به سایر نقاط جهان هم سرایت کرد مثلا در قرن هفدهم مبادله برنج در مرکز مبادله برنج توجیما در ژاپن بوسیله این نوع قرار دادها انجام می شد.

  امروزه میزان مشارکت قراردادهای آپشن در معاملات بازارهای جهانی طبق ارزیابی های به عمل آمده ۵۰۰  میلیارد دلار می باشد . حال چرا قرار دادهای آپشن چنین سابقه طولانی و نقش کلیدی را در بازارهای مالی دارند و افزایش قرادهای آپشن  بیت کوین برای رمز ارزها چه ارزشی دارد.

در سطوح فردی قرار دادهای آپشن به فعالان بازار امکان کسب درآمد ، انجام معاملات شرطی و حفظ موقعیت خود را بویژه در دل نوسانات بازار می دهد . قرار داد آپشن شامل یک فروشنده آپشن (اختیار) و یک خریدار آپشن  می باشد .

خریدار آپشن مبلغی را به عنوان وثیقه (premium) به فروشنده پرداخت می کند که بر اساس ملاحظاتی چون قیمت اعمالی (قیمت فعلی در مقابل قیمت آینده) ، زمان انقضاء و نوسانات مورد انتظار قیمت محاسبه می شود . فروشنده نیز مبلغ وثیقه را به عنوان درامد معامله برای خود برمی دارد .

قرار دادهای اختیاری بیت کوین

هنگامی که این قراردادها در معاملات بیت کوین به کار گرفته می شوند دارای مزایای فراوانی برای بسیاری از فعالان اکوسیستم می‌باشد ، کسانی که بیت کوین های خود را برای مدتی طولانی حفظ کرده‌اند و همچنین استخراج کنندگان آن میتوانند به گونه ای موفقیت‌آمیز موقعیت خود را حفظ کنند و  از طریق فروش آنها در معاملات آپشن (اختیاری) به سود برسند . بورس بازان نیز قادرند  هزینه‌های خود را در بازارهای نزولی کاهش داده واز این طریق به سود رسیده یا آن را افزایش دهند.

از منظر کلی بازار، معاملات آپشن برای سلامت بازار حیاتی و حائز اهمیت می باشد. طبق یک تجزیه و تحلیل تجربی که توسط مجله journal of finance صورت گرفت ، تنوع گزینه های معاملات آپشن برای یک دارایی به کاهش گستردگی ، افزایش عمق قراردادها ،حجم ، فراوانی و اندازه تراکنش ها منتهی می شود و بطور کلی نتایج به دست آمده بیانگر این هستند که کارکردهای معاملات آپشن موجب بهبود کیفیت بازارهای سهام پایه می‌شود.به عبارت دیگر آپشنن های بیت‌کوین می‌تواند به نفع تمام اکوسیستم باشد خواه فرد خاصی از آنها استفاده کند یا خیر.

۲- اصول مقدماتی آپشنخرید و فروش  ، اختیار خرید، اختیار فروش

 قراردادهای آپشن عمدتاً به دو صورت بسته  می شود: اختیار خرید (call option) و اختیار فروش (put option) .

اختیار خرید به خریدار این اجازه  را می‌دهد که سهام پایه ای را به قیمت توافقی (قیمت قرار داد) خریداری کند ، حال آنکه اختیار فروش به خریدار آپشن این امکان را می دهد که یک دارایی پایه را به قیمت توافقی (قیمت قرارداد) به فروش برساند .

قراردادهای اختیار خرید و فروش اهرم های قدرتمندی را برای فروشنده و خریدار اختیار فراهم می کند که دارایی خود را معامله کند یا آن را حفظ کند . در اغلب موارد دارنده اختیار خرید هنگامی سود می برد  که قیمت دارای پایه از قیمت قرارداد بیشتر شود و دارنده اختیار فروش هنگامی به سود می رسد که قیمت فعلی دارایی کمتر از قیمت قرارداد باشد.

اما بهتر است تا نگاه عمیق تری به چگونگی کارکرد هر قرارداد برای هر یک از از طرفین آن داشته باشیم.

Long Call : قرارداد اختیار خرید با انگیزه افزایش قیمت در آینده

شخص معامله گری که یک اختیار خرید خریداری می کند معتقد است که قیمت دارایی پایه افزایش خواهد یافت . در حالیکه معامله گران  به سادگی توانایی خرید یک دارایی را به طور کامل دارند اما آنها متعاقباً خود را به طور کامل در معرض خطرات ناشی از کاهش قیمت دارایی قرار می دهند که این مخاطرات در مورد دارایی هایی با ویژگی نوسان زیاد قیمتی به مراتب زیانبار تر است. اما هنگامی که یک قرارداد خرید اختیاری منعقد می شود خطر احتمالی فقط از دست دادن مقدار پولی را که بابت ودیعه قرارداد پرداخت شده را تهدید می کند. اما به هر حال سود بالقوه خریدار عبارت است از تفاوت قیمت فروش فعلی که می بایستی بالاتر از قیمت توافقی باشد به علاوه مبلغ وثیقه اولیه که از قیمت واقعی کسر می گردد . برای مثال اگر قیمت توافقی ۱۰۰ دلار و ودیعه پرداختی ۱۰ دلار باشد و دارایی به قیمت واقعی بفروش برسد سود ده دلار خواهد بود.

Short Put : فروش سهام اختیار فروش با انگیزه افزایش قیمت

برای معامله گرانی که معتقدند قیمت دارایی افزایش خواهد ، یافت آپشن دیگری تحت عنوان اختیار فروش وجود دارد ، هنگام فروش یک اختیار فروش ، معامله گران توافق می‌کنند که یک دارایی پایه را در قیمت توافقی خریداری کنند به شرط آنکه خریداران از اختیار خود برای فروش استفاده کنند ، اگر قیمت جاری دارایی بیش از قیمت قرارداد باشد خریداران از فروش دارایی امتناع می کنند و در این صورت فروشنده اختیار از تصاحب مبلغ ودیعه سود خواهد برد.

Long Put : خرید یک اختیار فروش با هدف کاهش قیمت

اگر معامله گران یک دارایی با کاهش قیمت‌ها مواجه شوند احتمالاً به دنبال خرید یک اختیار خرید خواهند بود که به آنان این اختیار را می‌دهد که در قیمت توافقی اقدام به فروش نمایند برعکس زمانیکه مجبورند معامله خود را با هدف ضرر کمتر ببندند همانند وضعیت Long Call که در بالا ذکر شد ، باعث می شود خطر از دست دادن وثیقه پرداختی بابت قرارداد محدود شود.

هنگامی که اختیار خرید خریداری می شود در صورتی خریداران به سود خواهند رسید که مجموع قیمت جاری ودیعه پرداختی کمتر از قیمت توافقی قرارداد باشد . به عنوان مثال قیمت توافقی ۱۰۰ دلار باشد و با پرداخت ۱۰ دلار و قیمت واقعی ۹۰ دلار در این صورت معامله سر به سر خواهد شد  (نسبت سود و زیان) ، و هر آنچه زیر این قیمت باشد  سود خواهد بود.

Short Call : فروش اختیار خرید پیش بینی کاهش قیمت

نوع آپشن دیگر برای معامله گران که پیش بینی کاهش قیمت را دارند فروش اختیار خرید می باشد ، در هنگام فروش یک اختیار خرید ، معامله گران توافق می‌کنند که یک دارایی پایه را در صورتی که خریدار آن از اختیار خود استفاده نمایند به قیمت توافقی قرارداد به فروش برسانند . مانند وضعیت short put که در بالا گفته شد ، هدف این استراتژی به دست آوردن مبلغ ودیعه  قرارداد اختیار در زمانی است که خریداران نمی خواهند از اختیار خود استفاده کنند . این حالت زمانی اتفاق می افتد که قیمت نقدی از قیمت توافقی کمتر باشد. اگر قیمت جاری  بیش از قیمت توافقی باشد ، فروشنده اختیار خرید باید دارایی خود را با تخفیف به فروش برساند . این استراتژی به طور گسترده ای برای پوشش قسمتی از استراتژی اختیار فروش مورد استفاده قرار می گیرد همانگونه که در نمودار پایین شرح داده شده است.

۳- استراتژی های معاملاتی آپشن : سودگیری در بازارهای کاهشی و افزایش

در حالیکه آپشن ها می توانند صرفاً در سرمایه‌گذاری سوداگرانه مورد استفاده قرار گیرند بسیاری از مدیران موفق سرمایه از قراردادهای آپشن به طور موثری برای کاهش ریسک و افزایش درآمد بالقوه خود بهره می برند و با ترکیبی از چهار نوع قرارداد اختیاری که در بالا ذکر شد و دو روش پایه ای معاملات سهام (long&short) سرمایه گذاران می توانند یکسری استراتژی های پیچیده و ماهرانه بیافرینند که  باعث به حداکثر رسیدن به درآمد آنها می‌شود . قدرت واقعی معاملات آپشن به کارگیری انتزاعی و جداسازی آن ها نیست ،  بلکه وقتی آنها به عنوان بخشی از یک استراتژی بزرگتر در نظر گرفته می شوند تاثیر خود را نمایان می سازند. وقتی در یک مجموعه به کار گرفته می شوند آنها قدرت ریسک پذیری خطرات احتمالی سرمایه‌گذار را با به وجود آوردن نوعی توان ریسک پذیری ویژه، کاهش زیان ، کسب درآمد و خلق سودهای قابل پیش‌بینی متناسب  کنند.

همانگونه که پیشتر گفته شد ، یکی از رایج ترین استراتژی های اختیار covered call می‌باشد . در این روش سرمایه گذاران با دارایی مواجه هستند که مدت زمان زیادی در حالت افزایش بوده ولی افزایش قیمتی قابل توجهی را در آینده نزدیک برای آن تصور نمی کنند ، برای اینکه دارایی همچنان توان سودآوری داشته باشد معامله گران یک قرارداد اختیار فروش و برای آن دارایی می بندند ، در نتیجه مقداری درآمد در قالب ودیعه به دست می آید . به احتمال زیاد این شیوه بسیار رایج می باشد مانند  آنچه که در مورد  استخراج کنندگان بیت کوین  شاهد بودیم که از طریق فروش محصول خود در بازارهای آتی برای محصولشان نوعی پوشش ریسک بدون هزینه  ایجادمی‌کردند . حال استخراج کنندگان بیت کوین می‌توانند یک اختیار خرید ۳۰۰ دلاری را به قیمت توافقی به فروش برسانند که به آنها این امکان را می دهد که به استخراج بیت کوین ادامه دهند و این در حالی است که آنها هنوز قادرند حتی در صورت افزایش قیمت هم به سود برسند .

یک استراتژی مشابه برای مسئولیت سرمایه گذاریهای بلندمدت خرید یک اختیار فروش ساده از طریق مدیریت ریسک می باشد. برخلاف استراتژی covered call که افزایش ارزش سرمایه گذاری را در صورت استفاده از اختیار و فروش دارایی محدود می کند ، یک اختیار فروش محافظت شده به لحاظ ریسک یا (protective  put) به دنبال محدود کردن زیان های ناشی از کاهش و افزایش ارزش آن می باشد . در این حالت  معامله گران یک اختیار خرید را بر روی یک سرمایه گذاری بلند مدت خریداری می کنند تا با محدود کردن افزایش حد ضرر به اندازه مبلغ پرداختی بابت اختیار فروش از زیان های بالقوه جلوگیری کنند . اگر سرمایه‌گذاران در معرض افزایش مخاطرات سرمایه گذاری در یک بازار نزولی باشند و یک روند صعودی قوی را پیش بینی کنند ، آنها ممکن است به دنبال خرید یک اختیار فروش حفاظت شده با ودیعه ۲۰۰ دلار و قیمت توافقی ۶ هزار و ۵۰۰ دلار باشند تا احتمال زیان را محدود کنند . به ویژه با توجه به اصل تساوی در اختیار خرید و فروش در مراحل آغازین بازار اختیاری بیت کوین این امکان وجود دارد تا بتوان فرصت انجام معاملات سودآور را به دست آورد این اصول بیانگر این مفهوم اند که تفاوت بین اختیار خرید و فروش تاریخ انقضا و قیمت توافقی معادل است با تفاوت قیمت فروش جاری و قیمت توافقی که از ارزش فعلی دارایی کسر می شود . 

 c-p=s-k*p

که در آن : 

ارزش اختیار خرید = C

  ارزش اختیار فروش =P

قیمت جاری فروش =  S

 قیمت توافقی قرارداد = K

مقدار تخفیف =D  می باشد . 

اگر این معادله صحیح نباشد فرصت خوبی برای معامله گران برای انجام یک معامله سودآور به وجود آمده است بالاخص دراین روزهای آغازین بازارهای اختیاری.

۴- قوانین قیمت گذاری های آپشن: چرا آپشنهای بیت کوین خیلی گرانند

نرخ قرارداد اختیاری که تحت  عنوان وثیقه یا پریمیوم شناخته می شود توسط بازار و بر اساس ترکیبی از ارزش های ذاتی و درونی و ارزش های خارجی دارایی تعیین می شود . ارزش ذاتی عبارت است از تفاوت قیمت فروخته شده و قیمت توافقی که فقط در صورت مثبت بودن (سود) برای دارنده اختیار معامله معنی و ارزش پیدا می‌کند. زمانی که اختیار معامله برای  خریداران سودمند نباشد ، در این حالت گفته می‌شود که دارای فاقد ارزش ذاتی میباشد و تنها دارای ارزش خارجی از قبیل ارزش زمانی قیمت توافقی قرارداد و نوسان قیمت می باشد..

در حالی که عوامل فراوان و فرمولهای  پیچیده ی ارزش گذاری  برای محاسبه ارزش قراردادهای اختیاری بکار گرفته می‌شود ، برخی از این اصول و روش ها نسبتاً ساده می باشد . اگر دارنده اختیار با بکارگیری حق خود و انجام معامله درآمد داشته باشد در این حالت این اختیار را دارای ارزش ذاتی میدانند که به اصطلاح گفته می‌شود این اختیار سود یا (پول) دارد.

ارزش گذاری یک قرارداد اختیاری سودمند آسان تر است چون ارزش ذاتی دارایی برای ارزش گذاری آن به کار گرفته شده است ، ارزش جانبی و عارضی آن بر اساس عملکرد هایی نظیر میزان ریسک پذیری ارزش زمانی و نوسان قیمت دارایی به دست می آید. به عبارت دیگر قرارداد آپشنی که در برادرنده سود نباشد ارزش ذاتی ندارد بنابراین ارزش آن صرفاً و به طور کامل به میزان ارزش خارجی آن بستگی دارد. ودیعه یا همان مبلغ پرداختی اولیه قرارداد اختیاری مانند کارمزد ریسک‌پذیری فروشنده است برای فروش اختیار پس جای تعجب نیست که یک دارایی با نوسان شدید قیمتی همچون بیت کوین با چنان مبالغ بالایی خریداری میشود.

۵- اقبال عمومی و پیشرفت های جدید

در طول سالیان گذشته درکنار شفاف‌سازی برخی از قوانین و مقررات سازمان های جدید مبادلات و قراردادهای اختیاری بیرون آمده و پدیدار شده اند . همانگونه که در بالا ذکر شد قرارداد های آپشن برای بهبود بازار سرمایه و مدیریت جایگاه افراد در بازار ضروری و لازم  است. همچنین  اینگونه ابزارها برای جذب هرچه بیشتر سرمایهگذاران و موسسات بزرگ حرفهای و سطح بالا ضروری اند . تعدادی از پلتفرم ها در سطح جهان برای پاسخگویی به نیازهای معامله‌گران در معاملات اختیاری ایجاد شده‌اند و حتی به نظر می رسد تصویب لوایح و مقررات مربوط که در هیئت مدیره CFTC (کمیسیون معاملات آتی کالا) در حال انجام است و به شرکت های ledgerx، CMEgroup و Bakkt  اعطا می شود به زودی رونمایی خواهد شد.

۶- کجا و چگونه معاملات اختیاری (آپشن) بیت کوین را انجام دهیم:

در حال حاضر مراکز متعددی وجود دارند که علیرغم موافقان و مخالفان متعدد، کارمزدهای متفاوت،  محدودیت های جغرافیایی ،  محدودیتهای سرمایه‌ای و تجارب متفاوت  معامله گران  درآنجا به  انجام معاملات اختیاری بیت کوین اشتغال دارند . امروزه تعداد زیادی از مکان های عمومی که معاملات اختیاری بیت‌کوین در آنها انجام می‌شود در دسترس عموم قرار دارند مانندDerbit,Ledgerx,IQ option,Bakkt,Quedexو درآخر هم Okex . با این وصف هر یک از آنها به نوبه خود دارای طرفداران و منتقدان خاص خود هستند که باید در رابطه با نیازهای خاص مالی ارزیابی و مورد توجه قرار گیرند.

از آنجا که اوکی اکسچینج اولین ارائه دهنده پلتفرم هایی است که به معامله‌گران این امکان را می دهد که نه تنها قراردادهای اختیاری راخریداری کنند بلکه  بتوانند  انها را نیز بفروش برسانند  ، پلتفرم جدید این شرکت ارزش بررسی و آزمودن را دارد.

همانگونه که در استراتژی های مطروحه در بالا ذکر شد ، توانایی فروش قراردادهای  اختیاری اغلب یکی از عناصر کلیدی در استراتژی های پایه ای و پیشرفته اینگونه  قراردادها می باشدو  این به مفهوم آنست  که قراردادهای اختیار ی بیت کوین در اوکی اکسچنج احتمالاً به ابزارهای قدرتمند        جد یدی برای معامله‌گران تبدیل خواهد شد.

آنها همچنین اولین کسانی هستند که تمامی کسب و کارهای مشتری به مشتری(C2C)،نقدی ،آتی ، قراردادهای دائمی(perpetual swaps) وقرارداد های اختیاری را به طور یکجا میزبانی می‌کنند که آن را به صورت یک تجربه ارزنده برای تمامی استراتژی های معامله گری و کاهش ریسک در آورده است.

از جنبه تکنیکی و فناوری آن ها یک سیستم قدرتمند ضد هک (دسترسی غیر قانونی) ، تسویه با ارزهای دیجیتال ، قیمت مشخص شده در زمان تسویه ، قیمت تسویه و پشتیبانی تمام وقت از رابط کاربری معاملات را ارائه کرده اند.به طور کلی ما شاهد یک روند مستمر پیشرفت و توسعه در زیرساخت های مالی ارزهای رمزنگاری شده هستیم و معامله گرانی که  از این ابزارها به طور موثری استفاده می کنند می توانند نحوه عملکرد خود را را بهبود بخشیده و در معاملات خود پیشرفت نمایند.

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.