بیت کوین یا طلا ؟ کدامیک بهتر است ؟
برچسب , , , , , , , , , , , , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:15 - مارس - 2020

بیت کوین یا طلا ؟ کدامیک بهتر است ؟

در طی یک سال گذشته ، بسیاری از تحلیلگران و صاحب نظران ، رکود اقتصادی را برای سال های آتی پیش بینی کرده اند . به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال راهی برای تغییر نوع سرمایه گذاری خود برای در امان ماندن از این رکود هستند .

اگر با دیدگاه سنتی بخواهیم به موضوع نگاه کنیم ، بهترین کار محافظت از سرمایه خود توسط طلا می باشد . اما چند سالی است که یک جایگزین جدید برای این پناهگاه قدیمی پیدا شده است . بیت کوین در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و موج جدیدی از سرمایه گذاری را تحت عنوان ارزهای دیجیتالی معرفی کرد . بیت کوین به عنوان یک ارز رمزنگاری شده ، تمام قابلیت های یک ارز رایج (مانند دلار و یورو و ….) را دارد ، به علاوه ی قابلیت های جدیدی که آن را به یک رقیب برای طلا تبدیل می کند . در ادامه به مقایسه‌ی این دو نوع سرمایه گذاری خواهیم پرداخت .

طلا

عوامل زیادی وجود دارد که طلا را به یک سرمایه گذاری خوب و پناهگاهی در هنگام مشکلات اقتصادی تبدیل می کند . به طور مثال طلا کاربرد های زیادی در صنعت الکترونیک و یا ساخت جواهرات زینتی دارد . صرف نظر از مقدار تقاضا ، عرضه ی طلا کم است به این دلیل که طلا را نمی‌توان تولید کرد ، طلا را نمیتوان مانند سهام یک شرکت ایجاد کرد و یا مانند پول توسط بانک های عامل چاپ کرد . طلا جزوه ذخایر زیرزمینی بوده و باید توسط معدنچیان استخراج شود .

به همین خاطر طلا هیچ ارتباط مستیقیمی با دارایی هایی مانند ارز و یا سهام هایی مانند S&P 500 و غیره ندارد . این فلز گرانبها تا قبل از سال ۱۹۷۱ که رئیس جمهور ایالات متحده نیکسون ، دستور چاپ پول های بدون پشتوانه یا به اصطلاح فیات را صادر کرد ، به عنوان پشتوانه‌ی دلار محسوب می شد . از آن زمان افرادی که نمی خواهند پول خود را در بازارهای بورس سرمایه گذاری کنند ، از طلا استفاده می کنند .

در عکس زیر میتوانید مقایسه‌ی بین سرعت استخراج بیت کوین و طلا را در گذر زمان مشاهده کنید .

بیت کوین یا طلا ؟ کدامیک بهتر است ؟

یکی دیگر از مزیت های طلا این است که می توان آن را به صورت فیزیکی خریداری کرده ، به خانه برده و درون بالشت خود پنهان کرد ، یعنی دقیقا همان کاری که پدران ما در زمان قدیم برای محافظت از پول های خود انجام می دادند .

طلا معمولا در هنگام رکود و یا ریزش بازارهای بورس و سرمایه ، عملکرد مناسبی دارد ، یعنی حتی اگر بالا نرود ، ثابت می ماند . به علاوه معمولا در این زمان ها و یا بحران هایی مانند بحرانی که در زمان نگارش این مقاله جهان با آن روبروست (کرونا ویروس) ، مردم از بقیه سرمایه گذاری ها خارج شده و به طلا پناه می آورند .

بیت کوین وارد صحنه می شود

بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه امن بلاکچین است که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و برخی از خواص طلا نیز درون خود دارد . در حقیقت بسیاری از افراد در گذشته به بیت کوین به خاطر رابطه ی ضعیفی که با بازارهای بورس و سرمایه داشت ، “طلای دیجیتال” می گفتند . فعالان بازار ممکن است به یاد بیاورند که قیمت یک بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ از یک اونس تِرُوا‌ی طلا بیشتر شد . اما اینجا دو سوال اساسی پیش می آید . اول اینکه چرا بیت کوین اینقدر با ارزش است ؟ دوم این که آیا افرادی که قصد خروج از بازار بورس را دارند ، باید به سراغ بیت کوین بروند ؟

با ارزش بودن بیت کوین دلایل متعددی دارد که بعضا در بعضی از این دلایل با طلا مشترک است . بیت کوین نیز همانند طلا عرضه‌ی محدودی دارد . در واقع خالق مجهول الهویه‌ی بیت کوین کل عرضه ی این ارز را به ۲۱ میلیون تعداد محدود کرده است . مورد دیگر این است که بیت کوین نیز مانند طلا توسط یک دولت و یا بانک مرکزی صادر و پشتیبانی نمی شود بلکه به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز توسط نیروی محاسباتی کاربران شبکه که به آن ها ماینر یا استخراج کننده گفته می شود ، به دست می آید . در واقع این افراد با قدرت پردازش پردازنده های گرافیکی خود اقدام به تایید تراکنش های بیت کوین و انجام یک سری محاسبات پیچیده ریاضی می کنند که در انتها به آن ها پاداش داده می شود . پروتکل بیت کوین طوری طراحی شده است که این پاداش به طور متوسط هر ۴ سال یکبار نصف می شوند و از این طریق اطمینان حاصل می شود که عرضه ی بیت کوین کنترل شده باشد . (پیش بینی می شود آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج شود)

مقایسه بیت کوین و طلا

برای صدها سال طلا به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه مردم حساب می شد . بیت کوین پس از معرفی توانست محبوبیت زیادی را در بین مردم کسب کند و اکنون به یک رقیب برای طلا تبدیل شده است ، در ادامه ما به مقایسه این دو خواهیم پرداخت .

۱- شفافیت ، امنیت و قانونی بودن

سیستم طلا برای تجارت ، توزین و ردیابی بسیار منحصر به فرد است . به خاطر خاصیت های فلزی طلا ، جعل و یا سرقت آن بسیار مشکل می باشد . بیت کوین نیز به لطف سیستم رمزگذاری و الگوریتم های پیچیده و همچنین غیر متمرکز بودن ، بسیار امن بوده اما در حال حاضر زیر ساخت های آن برای تضمین ایمنی صد در صد مهیا نیست . فاجعه صرافی Mt.Gox مثالی برای این مورد می باشد . در این فاجعه صرافی Mt.Gox مورد حمله قرار گرفت و حدود ۴۶۰ میلیون دلار بیت کوین از دست رفت . پس از گذشت چندین سال از این موضوع ، این صرافی هنوز هم نتوانسته تا بدهی کاربران را بپردازد . از نظر قانونی برای چنین مشکلاتی ، عواقب چندانی تعریف نشده است ، زیرا رهگیری بیت کوین بسیار دشوار می باشد .

۲- نادر بودن

هر دوی طلا و بیت کوین موجودیت های محدود و پایان پذیری هستند ، البته این که بگوییم کدامیک زودتر به پایان می رسد ، کاری دشواری است . پس در این مورد طلا و بیت کوین کاملا با هم برابر هستند .

۳- ارزش اولیه

طلا همواره در طول تاریخ کاربردهای زیادی برای بشر داشته است ، از جواهرات و کالاهای لوکس گرفته تا کاربردهای تخصصی در الکترونیک و دندانپزشکی و موارد دیگر . بیت کوین نیز از زمان پیدایش کاربرد های فراوانی داشته است . این ارز برای میلیارد ها نفر در سراسر جهان که به زیرساخت های بانکی و اعتباری دسترسی ندارند ، روش های برای پرداخت ارائه کرده است . با استفاده از بیت کوین افراد می توانند فارج از جبر جغرافیایی ، برای هر فردی در هر نقطه ای بدون دردسرهای انتقال وجه بین المللی یا غیره ، پول ارسال کنند . البته بیت کوین هنوز برای تمام مردم جهان شناخته شده نیست ، بنابراین باید کمی زمان به این ارز جدید برای شکوفا شدن بدهیم .

۴- قابلیت نقد شوندگی

گرفتن پول نقد در ازای طلا بسیار ساده تر از بیت کوین است . صرافی های محدودی در سرتاسر دنیا هستند که قابلیت تبدیل بیت کوین به ارزهای فیات (دلار ، یورو و غیره) را می دهند ، آن هم با محدودیت های برداشت روزانه و غیره . اما طلا را در هر جای دنیا می توان نقد کرد ، شما حتی اگر در کوچکترین روستای جهان نیز قرار داشته باشید ، مردم حاضرند تا در ازای طلا به راحتی پول پرداخت کنند .

۵- نوسانات قیمت

یکی از نگرانی های اصلی سرمایه گذاران در بیت کوین ، نوسانات شدید این ارز است . فقط کافیست که به نوسانات قیمت این ارز در دو سال اخیر نگاه کنید ، در دو سال گذشته بیت کوین به سقف ۲۰ هزار دلار و یک سال بعد به کف ۳ هزار دلار رسید ، شما هیچ سهام بزرگی را پیدا نمی کنید که این همه نوسان داشته باشد .

شایان ذکر است این نوسان بالای بیت کوین ، برای افرادی که قصد معامله (ترید) در این بازار دارند بسیار فوقولادست ، اشخاصی زیادی وجود دارند که با استفاده از همین نوسانات بالای بیت کوین ، به سود های سرشاری دست یافته اند .

در عکس زیر بیت کوین ، طلا و ارزهای فیات با یکدیگر مقایسه شده اند .

در عکس پایین میتوانید مقایسه‌ی بین سرعت استخراج بیت کوین و طلا را در گذر زمان مشاهده کنید .

علاوه بر نوسانات کلی ، بیت کوین همواره ثابت کرده که نسبت به اخبار و موضع گیری ها علیه ارزهای دیجیتال بسیار شکننده است . به طور مثال اخبار مثبتی که در سال ۲۰۱۷ پیرامون کریپتوکارنسی ها منتشر شد باعث شد تا برخی از آلت کوین ها سقف قیمتی تاریخ خود را بزنند . بنابراین به یاد داشته باشید که ارزهای دیجیتال بسیار نسبت به اخبار حساس هستند .

در سال های اخیر تعدادی از ارزهای رمزنگاری با ارزش ثابت با هدف ایجاد ثبات بیشتر نسبت به بیت کوین توسعه داده شده اند . برای مثال ارز دیجیتال تتر (USDT) یکی از این به اصطلاح (Stablecoin) ها است . تتر همانند دلار قبل از سال ۱۹۷۰ (که با طلا پشتیبانی می شد) ، توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود به این صورت که هر واحد تتر برابر با یک دلار آمریکا می باشد . سرمایه گذارانی که به دنبال محلی برای ذخیره امن دارایی های خود میگردند ، می توانند از ارزهای ثابت مانند تتر استفاده کنند .

لازم به ذکر است در سال های اخیر ارزهای دیجیتالی با ارزش ثابتی توسعه داده شده اند که توسط ایالات متحده به رسمیت شناخته شده و قانون گذاری شده اند ، مانند ارز دیجیتالی پکس (Pax) یا جیمنی (Gemini) .

بیت کوین یا طلا ؟ کدامیک بهتر است ؟

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.