تاریخچه هاردفورک های بیت کوین

تاریخچه هاردفورک های بیت کوین

در سال ۲۰۰۹ افراد یا فردی تحت نام مستعار ساتوشی ناکوموتو اقدام به ایجاد اولین ارز دیجیتال جهان بر پایه ی بلاکچین کردند . از آن زمان نه تنها بیت کوین از محبوبیت زیادی در بین آحاد مردم برخودار شده است بلکه باعث ایجاد صدها ارز دیجیتال دیگر نیز شده است .

بسیاری از این ارزهایی که امروزه روز ساخته می شوند ، از جنبه هایی استفاده می کنند که ساتوشی در حدود ۱۱ سال قبل آن ها را در بیت کوین به کار برده بود . برخی دیگر مدل خود بیت کوین را کپی کرده و در آن تغییرات و یا بهبود هایی انجام داده و به عنوان یک ارز جدید معرفی می کنند .

در برخی موارد ، بیت کوین در ساختار خود تغییرات مختلفی را انجام می دهد که بر اساس همان مفهوم و برنامه ی اصلی بوده است که منجر به ایجاد یک تغییر در ساختار می شود ، در اصلاح به این کار فورک گفته می شود ، دو نوع فورک وجود دارد . “سافت فورک” به تغییراتی اطلاق می شود که منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال جدید نمی شوند و “هاردفورک” به تغییراتی گفته می شود که در نهایت به ساخته شدن یک ارز دیجیتال جدید در کنار ارز قبلی منجر می شود . 

از این طریق تا کنون ارزهای زیادی با نام های مشابه بیت کوین ساخته شده اند مانند بیت کوین کش ، بیت کوین گلد و غیره . در ادامه به برسی برخی از هاردفورک های تاریخ بیت کوین می پردازیم .

تاریخچه هاردفورک های بیت کوین 

بلاک جنسیس

در سال ۲۰۰۹ یعنی بلافاصله بعد از آغاز به کار بیت کوین ، ساتوشی ناکوموتو اولین بلاک را در بلاکچین بیت کوین که بعدا به بلاک جنسیس معروف شد ، استخراج کرد . در آن ابتدا ساتوشی تغییرات زیادی را در ساختار بیت کوین ایجاد کرد اما با گذشت زمان و بزرگ شدن پایگاه داده ی کاربران بیت کوین ، برای انجام به روز رسانی ها با مشکل مواجه شد . بنابراین مجبور به استفاده از هاردفورک برای انجام تغییرات مورد نیاز روی بیت کوین شدند . در طی یک هاردفورک ، نرم افزار بیت کوین و فرآیند استخراج به روزرسانی می شوند . هنگامی که یک کاربر نسخه نرم افزار خود را ارتقا می دهد ، دیگر معادلات قدیمی را نشناخته و رد می کند و به طور موثری شاخه جدیدی از بلاکچین ایجاد می شود . با این حال آن دسته از کاربرانی که در حال استفاده از نسخه ی قدیمی می باشند ، روند پرداش معاملات قدیمی را ادامه می دهند که فرآیند تایید تراکنش ها در دو زنجیره ی موازی انجام می پذیرد .

Bitcoin XT

بیت کوین XT یکی از اولین هاردفورک های قابل توجه بیت کوین بود . این نرم افزار در اواخر سال ۲۰۱۴ توسط مایک هارن به منظور گنجاندن چندین ویژگی جدید که وی پیشنهاد کرده بود ، راه اندازی شد . در حالی که نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت معاملات در ثانیه را پشتیبانی می کرد ، بیت کوین XT توانایی انجام ۲۴ تراکنش در هر ثانیه را داشت . برای تحقق این هدف ، وی پیشنهاد داد تا اندازه بلاک ها از ۱ به ۸ مگابایت افزایش پیدا کند .

تا اواخر تابستان سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰۰ کاربر ، نرم افزارهای خود را به بیت کوین XT آپدیت کرده بودند اما کمی بعد این نسخه مورد قبول کاربران واقع نشده و ارزش خود را از دست داد . بیت کوین XT از نظر فنی هنوز هم در دسترس است ، اما دیگر کسی علاقه ای به استفاده از آن ندارد .

Bitcoin Classic

هنگامی که بیت کوین XT ارزش خود را از دست داد ، کاربران همچنان خواستار افزایش سایز بلاک ها بودند ، به همین خاطر گروهی از توسعه دهندگان ، هارد فورک بیت کوین کلاسیک را در اوایل سال ۲۰۱۶ انجام دادند . بر خلاف بیت کوین XT که اندازه بلاک ها را به ۸ مگابایت افزایش داده بود ، بیت کوین کلاسیک اندازه بلاک ها را تنها به ۲ مگابایت افزایش داد . بیت کوین کلاسیک نیز همانند بیت کوین XT ، در اوایل آغاز به کار خود موفق بود و چیزی در حدود ۲ هزار نفر از کاربران نرم افزارهای خود را به این نسخه ارتقا دادند ، اما باز هم به همان مشکل بیت کوین XT برخورد از توجه کاربران را از دست داد . علیرغم این که این هاردفورک همچنان وجود دارد ولی کاربران اشتیاقی به استفاده از آن ندارند .

Bitcoin Unlimited

بیت کوین Unlimited کمی با بقیه تفاوت دارد . توسعه دهندگان این بیت کوین ، کدهای مربوط به پروژه را منتشر کردند اما مشخص نکردند که به چه نوع فورک نیاز دارد . بیت کوین Unlimited به کاربران اختیار تصمیم گیری در خصوص اندازه بلاک ها تا سقف ۱۶ مگابایت را می دهد . اما این بیت کوین نیز نتوانست نظر کاربران را به خود جلب کند .

Segregated Witness

یکی از توسعه دهندگان بیت کوین به نام Peter Wuille ایده ی Segregated Witness به اختصار (SegWit) را در اواخر سال ۲۰۱۵ مطرح کرد . SegWit قصد داشت تا سایز تراکنش های بیت کوین را کوچک کند که در نتیجه تراکنش های بیشتری بتوانند به صورت همزمان انجام شوند .  SegWit از لحاظ فنی یک سافت فورک بود اما پس از راه اندازی به انجام سریعتر هاردفورک ها کمک شایانی کرد .

Bitcoin Cash

برخی از توسعه دهندگان و کاربران بیت کوین تصمیم گرفتند برای جلوگیری از انجام بروزرسانی های ایجاد شده توسط SegWit ، یک هاردفورک انجام دهند . بیت کوین کش نتیجه همین هاردفورک بود . بیت کوین کش در آگوست سال ۲۰۱۷ ، زمانی که کیف پول های آن ، تراکنش ها و بلاک های بیت کوین را رد کردند ، از بلاکچین اصلی بیت کوین جدا شد .

بیت کوین کش تا به امروز موفق ترین هاردفورک انجام شده از یک ارز اصلی است . بیت کوین کش در زمان نگارش این مقاله چهارمین ارز بزرگ بازار از نظر حجم سرمایه می باشد که بخشی از این موفقیت را مدیون حمایت چهره های شاخص و سرشناس جامعه ارزهای دیجیتال و بخشی دیگر را مدیون حمایت صرافی های ارزهای دیجیتال است . این ارز دیجیتال سایز بلاک ها را تا ۸ مگابایت افزایش داده و با پروتکل SegWit نیز سازگاری ندارد .

Bitcoin Gold

بیت کوین گلد یک هاردفورک از بیت کوین بود که چند ماه پس از بیت کوین کش ، در اکتبر ۲۰۱۷ انجام شد . هدف سازندگان این ارز دیجیتال بازگرداندن فرآیند استخراج توسط واحد های پردازش گرافیکی (GPU) بود زیرا آن ها احساس می کردند فرآیند استخراج به دلیل استفاده از سخت افزارهای خاص و تجهیزات پیشرفته ، بسیار تخصصی و پیچیده شده است .

یکی از ویژگی های هاردفورک بیت کوین گلد پس انداز کردن مقداری از کوین ها بلافاصله بعد از هاردفورک بود . تیم توسعه دهنده این ارز ۱۰۰ هزار کوین از این ارز دیجیتال را در یک حساب به اصطلاح پس انداز قرار دادند و گفتند که از این پول برای رشد و تامین مالی اکوسیستم بیت کوین گلد استفاده خواهند کرد ، بخشی از آن نیز صرف تامین هزینه های توسعه دهندگان خواهد شد .

به طور کلی بیت کوین گلد بسیاری از ویژگی های بیت کوین را داراست اما از نظر الگوریتم مورد استفاده (اثبات کار) کمی تفاوت دارد .

SegWit2x

هنگامی که SegWit در آگوست سال ۲۰۱۷ پیاده سازی شد ، توسعه دهندگان برای یک آپدیت پروتکل دیگر نیز برنامه ریزی کردند . این آپدیت که تحت عنوان SegWit2x مطرح شد قصد داشت تا در طی یک هارفورک ، اندازه بلاک ها به ۲ مگابایت افزایش دهد . SegWit2x قرار بود که در نوامبر سال ۲۰۱۷ اجرایی شود . با این حال تعدادی از شرکت ها و افرادی که از آپدیت پروتکل SegWit حمایت کرده بودند ، تصمیم گرفتند که از هارد فورک SegWit2x پشتیبانی نکنند .

اما در تاریخ ۸ نوامبر ۲۰۱۷ تیم توسعه دهنده SegWit2x اعلام کرد که هاردفورک برنامه ریزی آن ها به دلیل اختلاف نظر در بین تیم پشتیبانی و توسعه دهندگان لغو شده است .

همانطور که متوجه شدید ، بیت کوین در همین عمر کوتاه چند ساله ی خود ، فورک های زیادی را تجربه کرده است و هیچ کس با اطمینان نمی تواند بگویید که این ارز دیجیتال دیگر هاردفورکی را در آینده تجربه نخواهد کرد .

و در انتها عکسی از تمامی هاردفورک های انجام شده بیت کوین را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم .

تاریخچه هاردفورک های بیت کوین

اشتراک گذاری این پست

Comments (2)

 • نیما پاسخ

  بسیار عالی و کاربردی . ممنون

  23 - سپتامبر - 2021 at 14:05
  • سامان پاسخ

   با سلام و احترام ، ممنون از نظر شما کاربر گرامی

   26 - سپتامبر - 2021 at 04:35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.