تفاوت های سرمایه گذاری و معامله گری

سرمایه گذاری در مقابل معامله گری(تریدینگ)

سرمایه گذاری و معامله گری(تریدینگ) دو روش بسیار متفوت برای سودآوری در بازار های مالی است . هم سرمایه گذاران و هم معامله گران از طریق مشارکت در بازار به دنبال سود هستند ، به طور کلی ، سرمایه گذاران به دنبال بازده بیشتر در طی یک دوره طولانی از طریق خرید و نگهداری سرمایه هستند ، در عوض ، معامله گران ( تریدر ها ) از هر دو بازار رو به افزایش و در حال سقوط استفاده می کنند تا در یک بازه زمانی کوتاه تر از موقعیت های مناسب استفاده کنند تا سود کمتر ولی مکرر کسب کنند .

نکات مهم :

سرمایه گذاری فرآیندی زمان بر و طولانی است و گاها تا چندین سال نیز ممکن است طول بکشید و برای اهداف بلند مدت مانند استفاده در دوره ی بازنشستگی مناسب است .

ترید کردن شامل استراژی های کوتاه مدت برای به حد اکثر رساندن سود در بازه های روزانه ، ماهیانه و یا سالیانه است .

سرمایه گذاران به احتمال زیاد می توانند ضرر های کوتاه مدت را جبران کنند ، در حالی که معامله گران ( تریدر ها ) سعی در انجام معامله هایی دارند که می توانند به آنها کمک کند تا به سرعت از نوسانات بازار سود ببرند .

سرمایه گذاری

هدف از سرمایه گذاری ، خرید و نگهداری ، بدست آوردن سود حاصل از افزایش قیمت یک سهم یا مجموعه ای از سهم ها در بازه ی طولانی است .

معمولا سرمایه گذاران سود حاصل از سرمایه گذاری های خود را دوباره در جای دیگر سرمایه گذاری می کنند ، درست مثل کشور خودمان که ثروت مندان ، سود پول های کلان خود را که از بانک ها میگیرند ، مجددا در بانک دیگری سرمایه گذاری می کنند تا از آن جا هم سود بگیرند .

سرمایه گذاری ها اغلب برای چندین سال یا حتی چندین دهه انجام می شود و از مزایایی مانند بهره و تقسیم سهام در طول مدت سرمایه گذاری بهره مند می شوند . در حالی که کار معامله گران ( تریدر ها ) مملو از نوسانات است ، سرمایه گذاران  با انتظار به این امید که قیمت ها دوباره بالا می روند و هرگونه ضرر در نهایت جبران خواهش شد به تماشای بازار می نشینند . سرمایه گذاران به طور معمول به اصول بازر توجه می کنند از جمله نسبت حجم بازار ، در آمد و پیش بینی قیمت در آینده .

افرادی که دارایی یک حساب مستمری بازنشستگی کارفرمایی یا حساب بازنشستگی انفرادی می باشند ، آن نیز نوعی سرمایه گذاری محسوب می شوند ، حتی اگر نتوانند عملکرد های سرمایه گذاری هایشان را بر اساس بازدهی روزانه پیگیری نمایند ، از آنجا که هدف این نوع سرمایه گذاری ها  رشد موجودی حساب بازنشستگی در طول چند دهه است ، نوسان های روزانه ی سرمایه گذاری در مقابل رشد بلند مدت آن ها  اهمیت چندانی ندارد .

معامله گران (تریدر ها)

معامله کردن شامل خرید و فروش سهام ، ارز دیجیتال ، جفت ارز یا سایر ابزار است . هدف از تریدینگ این است که بازده ی بهتری نسبت به سرمایه گذاری بدست بیاورید .

در حالی که ممکن است سرمایه گذاران از بازده سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد سود نصیبشان شود ، اما معامله گران ( تریدر ها ) ممکن است در هر ماه ۱۰ درصد سود داشته باشد . سود معامله گران ( تریدر ها ) خرید با قیمت پایین تر و فروش با قیمت بالاتر در مدت زمانی نسبتا کوتاه است .

در حالی که سرمایه گذاران کمتر منتظر موقعیت های سود دهی می نشینند ، معامله گران ( تریدر ها ) به دنبال سود در یک بازه زمانی مشخص هستند و غالبا از یک دستور استاپ لاس استفاده می کنند تا بطور خورکار موقعیت های از دست رفته را در سطح از پیش تعیین شده قیمت ببندند . معامله گران معمولا از ابزار های تحلیل تکنیکال مانند میانگین های متحرک و نوسان ساز های تصادفی استفاده می کنند تا بتوانند پوزیشن هایی که احتمال سود دهی  در آن ها بیشتر است را پیدا کرده و وارد شوند .

شیوه معامله گر ( تریدر ) به بازه زمانی یا دوره نگهداری اطلاق می شود که در آن سهام ، کالا ها و غیره خرید و فروش می شوند .

در عکس زیر میتوان تفاوت های سرمایه گذاری و تریدینگ را به اختصار مشاهده کرد :

 

معامله گران ( تریدرها ) به طور کلی در یکی از چهار دسته زیر قرار می گیرند :

تریدرهای بلند مدت : مدت زمان نگهداری سهام در این گروه بین چند ماه تا چند سال است .

تریدرهای نوسان گیر : مدت زمان نگهداری سهام در این گروه بین چند روز تا چند هفته است .

تریدرهای روزانه : این گروه فقط در روز ها اقدام به خریدو فروش سهام می کنند و در کمتر از ۲۴ ساعت سهام خود را خریده و به فروش می رساند .

اسکالپ تریدر : این گروه اقدام به ترید در بازه های بسیار کوتاه مانند چند ثانیه تا نهایت چند دقیقه  می کنند .

 معامله گران ( تریدر ها ) غالبا سبک معامله گری خود را بر اساس فاکتور هایی از جمله میزان دارایی ، میزان زمانی که می توانند به ترید اختصاص دهند ، سطح تجربه در مورد تجارت ، تحمل ریسک پذیری ، انتخاب میکنند .

تفاوت بین تجارت و سرمایه گذاری بیشتر مربوط به زمان است .وقتی در چیزی سرمایه گذاری می کنید ، به دنبال افزایش سرمایه خود هستید ، برخی از افراد سرمایه گذاری های بلند مدت می کنند که در آینده در آنها استفاده کنند مانند کسی که برای استفاده در دوران بازنشستگی خود سرمایه گذاری کرده است ، حال اینکه برخی دیگر برای اهداف کوتاه مدتی مانند خرید ماشین سرمایه گذاری می کنند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.