تله‌ی گاوی چیست ؟

تله‌ گاوی (Bull Trap) چیست ؟

تله گاوی (Bull Trap) یک سیگنال گمراه کننده است که اشاره به یک روند نزولی دارد . قبل از این که قیمت پس از یک صعود طولانی اقدام به ریزش کند ، یک افزایش قیمت ناگهانی و کاذب را ایجاد می کند و تریدرها خیال می کنند که قیمت همچنان در حال ادامه روند افزایشی خود می باشد ، بنابراین به طمع سود بیشتر وارد بازار می شوند ، اما قیمت پس از آن به شدت کاهش یافته و بعضا سطوح حمایتی قبلی را می شکند . این الگو به علت این که کاربران را با طمع سود بیشتر به دام می اندازد به تله گاوی یا (Bull Trap) معروف است .

مفهوم تله گاوی

تله گاوی هنگامی رخ می دهد که یک سرمایه گذار یا تریدر اقدام به خرید یک سهم بعد از شکستن یک مقاومت می کند ، این کار یه استراتژی رایج در بین تریدرها می باشد . در حالی که بسیاری از شکست مقاومت ها ، با افزایش قیمت پشتیبانی می شوند ، اما گاهی نیز بعد از شکست یک مقاومت ، شاهد ریزش شدید قیمت و ورود به کانال نزولی هستیم . به این موارد تله گاوی گفته می شود زیرا خریدارانی که بعد از شکست آن سطح مقاومتی وارد بازار می شوند به اصطلاح به تله می افتند .

تله‌ی گاوی چیست ؟

تریدر ها و سرمایه گذاران باید برای جلوگیری از گرفتار شدن در یک تله گاوی ، از فاکتورهای دیگری نیز جهت تایید افزایش قیمت استفاده کنند . به عنوان مثال پس از شکست یک سطح مقاومتی ، کاربران باید از حجم بازار ، خطوط حرکت متوسط (MA) ، الگوهای کندل ها و غیره استفاده کنند تا به صورت مطمئن و با خطر کمتر وارد بازار شوند .

از دیدگاه روانشناختی ، تله گاوی زمانی رخ می دهد که سرمایه گذاران نمی توانند قیمت را بعد از شکست یک سطح مقاومتی ، حمایت کنند .

بهترین راه برای مقابله با تله های گاوی ، تشخیص علائم هشدار دهنده قبل از ریزش قیمت است ، مانند شلوغی زیاد بازار ولی با حجم های کم . همچنین سرمایه گذاران می توانند از سفارشات استاپ لاس یا توقف ضرر نیز برای جلوگیری از ضرر زیاد ، استفاده کنند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.