حمله 51 درصد بلاکچین

حمله ۵۱ درصد چیست ؟

مفهوم حمله ۵۱ درصد (Attack 51%)

حمله ۵۱ درصد اشاره به حمله به یک پلت فرم بلاک چین ( معمولا بیت کوین ها ) دارد ، این حمله توسط گروهی از استخراج کنندگان که بیش از ۵۰ درصد هشت ریت استخراج شبکه را در اختیار دارند انجام می شود به همین دلیل به این حمله ، حمله ۵۱ درصد گفته می شود .

این حمله بدین صورت است که حمله کنندگان از تایید تراکنش های جدید جلوگیری به عمل می آورند آن ها همچنین قادرند که انجام پرداخت ها بین دو یا چند نفر از کاربران را با مکث همراه کرده و یا تراکنش هایی که در زمان حضور آنها در شبکه تکمیل شده اند را دستکاری کنند . کاربران تقریبا قادر به ایجاد کوین های جدید و ایجاد بلاک های قدیمی نخواهند بود ، بنابراین حمله ۵۱ درصد باعث از بین رفتن بیت کوین یا ارز های دیگر مبتنی بر پلت فرم بلاک چین نمی شود ، حتی اگر این آسیب بسیار زیاد باشد .

خنثی کردن حمله ۵۱ درصد

بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال بر مبنای بلاک چین هستند که یک نوع دفتر کل توزیع شده است . این دفتر های دیجیتالی هر معامله ای را که در شبکه کریپتوکارنسی انجام شده است ظبط می کند و در دسترس همه کاربران برای بررسی قرار می دهند ، بدین معنی است که هیچ کس نمی تواند یک دارایی ارز دیجیتال را دوبار خرج کند ، به همین دلیل به آن بلاکچین خصوصی گفته می شود .

همان طور که از نامش پیداست ، یک بلاک چین زنجیره ای از بلاک ها و مجموعه ای از داده ها است که کلیه معاملات انجام شده را در مدت زمان معینی ضبط می کند . در حال حاظر برای بیت کوین تقریبا هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید ایجاد می شود . پس از نهایی شدن (استخراج) یک بلاک ، دیگر قابلیت تغیر پذیری ندارد زیرا به عنوان یک نسخه ی جعلی از دفتر کل توزیع شده توسط کاربران شبکه شناخته شده و رد می شود .

با این وجود ، اگر یک حمله کننده یا گروهی از حمله کنندگان بتوانند کنترل قسمت اعظم قدرت محاسباتی شبکه را به دست بیاورند می توانند در روند ثبت  بلاک های جدید تداخل ایجاد کنند . آنها می توانند جلوی تکمیل بلاک های سایر ماینر ها را بگیرند ، از لحاظ تئوری به آنها اجازه داده می شود که استخراج بلاک های جدید را انحصاری کرده و پاداش دریافت کنند . برای استخراج بیت کوین پاداش هر بلاک در حال حاضر ۱۲٫۵ بیت کوین می باشد که این عدد در نهایت به صفر خواهد رسید ، آنها می توانند تراکنش های بقیه کاربران را بلاک کنند و یا یک تراکنش را ایجاد و سپس آن را لغو کنند می توانند طوری وانمود کنند که ارزی را که به تازگی پرداخته اند ، هنوز دارا هستند .

این نقطه ضعف که به عنوان ” قابلیت دوبار خرج کردن یا double-spending ” شناخته می شود معادل دیجیتالی جعل یا تقلب تمام عیار است که مانع اصلی استفاده از رمزنگاری می باشد که بلاکچین در جهت مقابله با آن به وجود آمد . بنابراین شبکه ای که اجازه این فرآیند ( دوبار خرج کردن ) را می دهد به سرعت دچار عدم اطمینان و اعتماد خواهد شد

تغیر بلاک هایی که قبل از حمله نیز قفل شده اند هم حتی در صورت حمله ۵۱ درصد بسیار دشوار خواهد بود . هرچه معاملات بیشتر باشد تغییر آنها دشوار تر خواهد بود .

انجام حمله ۵۱ درصد با کمتر از ۵۰ درصد از قدرت هش ریت شبکه نیز امکان پذیر است اما احتمال موفقیت آن بسیار پایین است .

Ghash.io

استخر استخراج Ghash.io در جولای ۲۰۱۴ از محدوده ی ۵۰ درصد از توان محاسباتی شبکه بیت کوین ، تجاورز کرد ، این اتفاق این استخر را به سمت کاهش داوطلبانه سهم خود در این شبکه سوق داد .

کریپتون و شیفت

Krypton و Shift ، دو بلاک چین مبتنی بر اتریوم ، در آگوست سال ۲۰۱۶ دچار ۵۱٪ حمله شدند

بیت کوین گلد

در ماه می سال ۲۰۱۸ ارز دیجیتال بیت کوین گلد که در آن زمان ۲۶ امین ارز دیجیتال بزرگ جهان بود دچار حمله ۵۱ درصد شد . هکرها قدرت زیادی از قدرت هش بیت کوین گلد را کنترل می کردند به گونه ای که حتی با وجود اینکه شبکه بیت کوین گلد در تلاش برای بالا بردن آستانه ی تبادل این ارز بود ، هکرها توانستند برای چند روز خرج دوباره یا double-spending ” را اجرا کرده و در نهایت بیش از ۱۸ میلیون دلار بیت کوین گلد به سرقت بردند .

حمله ۳۴ درصد

تنگل (Tangle) ، یک دفتر کل توزیع شده است که اساسا از بلاک چین متمایز است اما برای دستیابی به اهداف مشابه طراحی شده است ، تنگل از نظر تئوری زمانی که بیش از یک سوم از هش ریت شبکه در اختیار گروه خاصی باشد ، نفوذ پذیر می شود که از آن به عنوان حمله ۳۴٪ یاد می شود.

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.