دامیننس بیت کوین چیست ؟

دامیننس بیت کوین چیست ؟

شاخص تسلط بیت کوین یا همان دامیننس (Dominance) بیت کوین معیاری برای درک سریع ارزش بیت کوین نسبت به ارزش بازار گسترده ارزهای دیجیتال است . این شاخص که توسط وبسایت CoinMarketCap ارائه می شود ، حجم بازار بیت کوین را در قیاس با کل حجم این بازار بزرگ نشان می دهد .

به زبان ساده تر این شاخص که با (%) درصد بیان می شود ، مشخص می کند که چند درصد از کل حجم بازار ارزهای دیجیتال مربوط به بیت کوین است .

معامله گران می توانند با استفاده از شاخص (Bitcoin Dominance) به نسبت تسلط بیت کوین بر بازار و به طور خاص تر به احساسات کاربران دست یابند . همانطور که می دانید ارزش یک دارایی ، تابعی از عرضه و تقاضا است . این شاخص میزان تقاضا برای بیت کوین در برابر میزان تقاضا برای آلت کوین ها را اندازه می گیرد .

دامیننس بیت کوین چیست ؟

اگر ارزش آلت کوین ها شروع به ریزش کند و بیت کوین بتواند از سقوط ارزش خود جلوگیری کند ، دامیننس آن در شبکه افزایش می یابد ، یعنی درصد بیشتری از کل حجم بازار ، متعلق به بیت کوین می شود که از این موضوع می توان تفسیر کرد که کاربران برای حفظ ایمنی سرمایه خود ، از آلت کوین ها به بیت کوین نقل مکان کرده اند .

یک انتقاد عمده نسبت به شاخص دامیننس بیت کوین این است که فعالان بازار با ایجاد کوین های شخصی و نگه داشتن ایردراپ ها (AirDrops) ، این شاخص را کاهش دهند .

ذکر یک مثال

حال می خواهیم با ذکر یک مثال درک شاخص دامیننس بیت کوین را برای شما کاربران گرامی آسان تر کنیم ، به این مثال دقت کنید .

دامیننس بیت کوین چیست ؟

عکس بالا یک اسکرین شات از صفحه اصلی وبسایت CoinMarketCap می باشد ، اگر به نوار بالای عکس دقت کنید ، شاخص های زیادی را مشاهده خواهید کرد . همانطور که میبینید حجم کل بازار (Market Cap) برابر است با ۱٫۰۷۷٫۹۸۴٫۹۹۴٫۵۵۴ دلار و دامیننس بیت کوین هم ۶۸٫۴ درصد می باشد . در واقع این بدان معنیست که ۶۸٫۴ درصد از کل حجم بازار متعلق به بیت کوین است . برای محاسبه هم می توان حجم کل را ضربدر ۶۸٫۴% کرد تا به صورت حدودی حجم بازار بیت کوین به دلار به دست بیاید .

دامیننس بیت کوین چیست ؟

خب حالا در همان عکس به سراغ سطر مربوط به بیت کوین میرویم و حجم بازار آن را یادداشت می کنیم :

حجم بازار بیت کوین طبق محاسبات ما :۷۳۷,۳۴۱,۷۳۶,۲۷۴

حجم واقعی بازار بیت کوین : ۷۳۹,۸۷۴,۸۴۸,۶۵۲

شاید برای شما این سوال پیش بیاید پس چرا این دو عدد با هم برابر نیستند ، جواب واضح است ، چون که دامیننس بیت کوین با یک یا دو رقم اعشار نمایش داده شده است و به دلیل بزرگ بودن اعداد فوق ، محاسبه با تعداد اعشار کم با خطا همراه است ، اما به صورت کلی جواب صحیح است .

پس یاد گرفتیم که می توانیم با داشتن حجم کل بازار و دامیننس بیت کوین به حجم بازار بیت کوین برسیم .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.