درخت مرکل چیست ؟

درخت مرکل چیست ؟

درخت مرکل (Merkle Tree) یک ساختار داده است که در بحث های مربوط به علوم رایانه مورد استفاده قرار می گیرد . درخت مرکل در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ، در جهت رمزنگاری هر چه بهتر و قوی تر اطلاعات بلاکچیم مورد استفاده قرار می گیرند . به این درخت ها بعضا “درخت هش باینری” هم گفته می شود .

مفهوم درخت مرکل

در بلاکچین بیت کوین ، یک بلاک از تراکنش ها از طریق یک سری از الگوریتم ها اجرا می شوند که برای ایجاد یک هش که شامل یک سری از اعداد و حروف است و می توان از آن برای تایید این که یک سری اطلاعات داده شده با اطلاعات اصلی تطابق دارد یا خیر ، استفاده کرد . هرچند که نرم افزار بیت کوین تمامی تراکنش های یک بلاک را از طریق فرآیند هش ، در یک لحظه اجرا نمی کند . در عوض هر تراکنش به صورت جداگانه هش شده ، سپس هر جفت از تراکنش ها به هم متصل شده و با هم هش می شوند و همینطور تا آخرین تراکنش پیش می رود تا جایی که یک هش واحد برای کل بلاک به دست می آید .

این ساختار شبیه به یک درخت است . در نمودار زیر “T” تراکنش و “H” هش متناظر با آن است . همانطور که می دانید تصویر زیر ساده شده است وگرنه یک بلاک به طور متوسط شامل ۵۰۰ تراکنش است ، نه ۸ تراکنش .

درخت مرکل چیست ؟

به هش های موجود در ردیف پایین “برگ” گفته می شود ، همچنین هش های میانی به عنوان “شاخه ” و هش های بالایی به عنوان “ریشه ” در نظر گرفته می شوند .

به عنوان مثال برای بلاک شماره ۴۸۲۸۱۹ ، ریشه مرکل عبارت زیر است :

e045b18e7a3d708d686717b4f44db2099aabcad9bebf968de5f7271b458f71c8

این ریشه با بقیه اطلاعات یک بلاک ترکیب شده و سپس از طریق فرآیند هشینگ ، هش بلاک ایجاد می شود که به صورت زیر می باشد :

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰bfc767ef8bf28c42cbd4bdbafd9aa1b5c3c33c2b089594

درخت مرکل از این جهت مفید است که به شما امکان می دهد بدون نیاز به ذخیره کل بلاکچین که حجم آن بیش از چندین گیگابایت و در آینده چندین ترابایت می شود ، به اطلاعات یک تراکنش خاص دسترسی یابید .

به طور مثال تصور کنید که شما می خواهید تایید کنید که تراکنش “TD” در بلاکی که در شکل بالا نمایش داده شد وجود دارد یا خیر . اگر شما هش ریشه (HABCDEFGH) را داشته باشید ، پروسه‌ی این کار شبیه به یک بازی سودوکو می شود . شما از شبکه در رابطه به “HD” پرس و جو می کنید ، سپس شبکه به شما جواب می دهد “HD” ، “HAB” و “HEFGH” .

درخت مرکل چیست ؟

درخت مرکل به افتخار رالف مرکل نام گذاری شده است . کسی که در سال ۱۹۸۷ در مقاله ای با عنوان “امضاهای دیجیتالی مبتنی بر عملکرد رمزگذاری متعارف” از آن ها نام برد . مرکل همچنین هش رمزنگاری را نیز اختراع کرد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.