دستگاه ATM بیت کوین چیست ؟

دستگاه ATM بیت کوین چیست ؟

دستگاه ATM بیت کوین ، یک کیوسک متصل به اینترنت است که به مشتریان امکان خرید بیت کوین با پول نقدی را می دهد . این دستگاه از نظر ظاهری شباهت زیادی به دستگاه های خودپرداز بانک ها و موسسات مالی دارد ولی در عمل تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد .

در زمان های گذشته هیچ کس حتی تصور هم نمی کرد که بتواند در جایی غیر از شعب بانک ها و در زمانی غیر از ساعات اداری عملیات واریز و برداشت پول را انجام داد . دستگاه ATM یا Automated Teller Machine در سال ۱۹۷۰ میلادی معرفی شد و امروزه به یکی از نیازهای اصلی و مهم مردم تبدیل شده است به گونه ای که در جوامع شهری هیچ مکانی را نخواهید یافت که در نزدیکی آن یک دستگاه خودپرداز وجود نداشته باشد .

در حالی که استفاده از فناوری جدید مانند موبایل بانک و اینترنت بانک ، باعث کاهش نیاز مردم به دستگاه های ATM شده است ، اما با افزایش روزافزون محبوبیت ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت کوین در بین مردم ، این دستگاه ها توانسته اند تا مجددا توجه مردم را به سوی خود جلب نمایند .

دستگاه ATM بیت کوین چیست ؟دستگاههای خودپرداز بیت کوین به مشتریان امکان خرید و فروش بیت کوین را می دهد ، البته استفاده از واژه ی خود پرداز برای این نوع دستگاه ها کار اشتباهی است زیرا در واقع این دستگاه ها فقط یک سری کیوسک متصل به اینترنت هستند . این دستگاه ها کاربر را به یک صرافی برای خرید و فروش بیت کوین متصل می کنند ، پس از انجام تراکنش نیز میتوان از دستگاه رسید دریافت کرد .

حالی که یک دستگاه خودپرداز بیت کوین مانند یک خودپرداز معمولی به نظر می رسد ، اما بر خلاف ATM های رایج هیچ اسکناس یا سکه ای را به مشتری نمی دهند . این دستگاه ها همچنین امکان متصل شدن به کیف پول های سخت افزاری را نیز می دهند .

آیا بانک ها دستگاه های ATM بیت کوین را پشتیبانی می کنند ؟

دستگاه های خودپرداز بیت کوین به این دلیل که مشتریان را به حساب های بانکی متصل نمی کنند ، توسط بانک ها و یا موسسات مالی نصب و پشتیبانی نمی شوند . مشتریان می توانند با مراجعه به این دستگاه ها و قرار دادن وجه نقد درون ان ها ، معادل آن بیت کوین دریافت کنند .

دستگاه های ATM بیت کوین یک حداقل و حداکثر مقدار خرید برای این ارز دیجیتالی دارند و از آن جایی که شاید حداکثر میزان خرید توسط این دستگاه ها به اندازه یک واحد کامل بیت کوین نباشد ، کاربران قادر به خرید کسری از بیت کوین نیز هستند .

دستگاههای خودپرداز بیت کوین به طور گسترده ای در دسترس نیستند ، و کیوسک ها معمولاً فقط در شهرهای بزرگ یافت می شوند . دستگاههای خودپرداز به احتمال زیاد متعلق به شرکتهایی هستند که متمرکز بر صنعت کریپتوکارنسی هستند . در برخی موارد ، یک دستگاه خودپرداز بیت کوین ممکن است توسط یک صرافی اداره شود که کیف پول الکترونیکی خود را ارائه دهد . این صرافی ممکن است برای انجام تراکنش ، مشتری را مجبور به داشتن حساب کاربری در سایت خود کنند ، دقیقاً مانند آنچه بانکها انجام می دهند .

آیا استفاده از این دستگاه ها رایگان است ؟

مشتریان برای استفاده از این دستگاه های خودپرداز باید کارمزد پرداخت کنند . این کارمزد معمولاً به اندازه ی یک درصد از تراکنش می باشد . بر خلاف دستگاه های خودپرداز بانک ها که یک مقدار ثابت (معمولا دلار) را به عنوان کارمزد دریافت می کنند ، خودپرداز های بیت کوین ، درصدی از کل تراکنش را به عنوان کارمزد بر میدارند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.