دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

دفتر کل توزیع شده چیست؟

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) یک پایگاه داده است که با اجماع مشارک در چندین سایت ، موسسات یا مکان های مختلف در هر نقطه از جهان به اشتراک گذاشته می شود و این امکان را می دهد که تا معاملات در معرض دید کاربران قرار گیرد و این موضوع که چندین نفر به عنوان شاهد ، انجام تراکنش را دیده اند ، حملات سایبری را سخت تر می کند . شرکت کننده در هر گره از شبکه می تواند به تراکنش های همان شبکه دسترسی داشته باشد و همچنین می تواند یک نسخه کپی از آن را برای خود داشته باشد .

علاوه بر این ، هر گونه تغیرات در دفتر کل در مدت چند ثانیه تا چند دقیقه برای همه کاربران ارسال و کپی می شود .

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

نکات خلاصه :

  • زیر بنای فناوری دفترکل توزیع شده ، بلاک چین است ، یعنی همان فناوری که پایه و اساس بیت کوین را تشکیل می دهد .
  • دفتر کل توضیح شده را می توان به عنوان پایگاه داده ای برای ذخیره تراکنش ها یا قرارداد ها به صورت غیر متمرکز دانست .
  • این فناوری نیاز به یک فرد سوم شخص را که هر دو طرف به آن اعتماد داشته باشند را از بین برده و حل کرده است .

 

مفهوم دفتر کل های توزیع شده

یک دفتر کل توزیع شده را می توان رهبر معاملات و معاهداتی که به صورت غیر متمرکز در مکانها و در اختیار افراد مختلف نگهداری می شوند ، توصیف کرد و نیاز یک مقام مرکزی را برای بررسی در مورد دستکاری های احتمالی را بر طرف می کند . تمام اطلاعات موجود در آن با استفاده از رمز نگاری بصورت ایمن و دقیق ذخیره می شود و با استفاده از کلید ها و امضاهای مخصوص قابل دسترسی است .

دفتر کل توزیع شده پس از ذخیره اطلاعات به یک پایگاه داده غیر قابل تغییر تبدیل می شود که قواعد شبکه بر آن حاکم است . دفتر کل های متمرکز مستعد حملات سایبری هستند و علاوه بر این ، سوابق تراکنش ها نیز در برابر تغییرات مخرب توسط یک هکر مقاوم نیستند ، حال این که هیچ کدام از این اتفاقات را در دفترکل های غیر متمرکز شاهد نیستیم.

از زمان های بسیار قدیم ، دفترهای کل برای ثبت قراردادها ، پرداخت ها ، معاملات خرید و فروش یا جابجایی دارایی یا املاک در قلب معاملات اقتصادی قرار داشته اند. در ابتدا این کار با ثبت روی لوح های رس یا پاپیروس آغاز شد ، با اختراع کاغذ جهشی بزرگ در این حوزه رقم خورد . طی چند دهه اخیر ، رایانه ها فرآیند ثبت و نگهداری دفترکل ها را به راحتی و با سرعت بسیار خوبی انجام دادند .

امروز ، با ظهور نوآوری ، اطلاعات ذخیره شده در رایانه ها به سمت فناوری پیشرفته تر که به صورت رمزنگاری امن ، سریع و غیرمتمرکز است ، حرکت می کنند .

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

 

مثال هایی از دفاتر کل توزیع شده در دنیای واقعی

فناوری دفتر کل توزیع شده از پتانسیل بسیار خوبی برای تحول در نحوه کار دولت ها ، موسسات و شرکت ها بر خوردار است .

این فناوری به دولت ها در زمینه جمع آوری مالیات ، صدور گذرنامه ، مجوزها و هزینه ها و مزایای تأمین اجتماعی و همچنین مراحل رأی گیری کمک می کند .

این فناوری در صنایع مختلف از جمله صنایع زیر کاربرد دارد :

دارایی ، مالی و سرمایه گذاری

موسیقی و سرگرمی

الماس و دارایی های گران بها

آثار هنری

زنجیره های کالاهای مختلف

در حالی که فناوری دفاتر کل توزیع شده دارای چندین مزیت است ، ولی همچنان در ابتدای کار خود قرار دارد و هنوز راه بسیاری دارد تا مورد استفاده ی عامه ی مردم قرار بگیرد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.