double speending
نظر: 0 0 تاریخ نوشته:2 - فوریه - 2020

دو بار خرج کردن چیست ؟

دو بار خرج کردن (Double Spending)

دوبرابر خرج کردن یعنی هزینه شدن یک ارز دیجتال در دو جای متفاوت ، این یک مشکل منحصر به فرد برای ارز های دیجتال است زیرا اطلاعات دیجیتالی می توانند توسط افراد زرنگی که با شبکه بلاکچین آشنایی و قدرت پردازش لازم برای مختل کردن آن را دارند ، تغییر پیدا کنند .

ارز های فیزیکی این مشکل را ندارند زیرا نمی توان آنها را به راحتی تکثیر کرد و طرف های درگیر در یک معامله می توانند بلافاصله صحت و مالکیت گذشته ارز های فیزیکی را بررسی کنند . البته این امر مشخصا مربوط به معاملات نقدی است.

در ارزهای دیجیتال ، این خطر وجود دارد که دارنده بتواند یک نسخه کپی را تهیه کرده و ضمن حفظ اصل ، آن را به یک فرد دیگر ارسال کند .

این نگرانی ابتدا در بیت کوین ، محبوب ترین ارز دیجیتال مشاهده شد ، زیرا بیت کوین یک ارز غیر متمرکز است و نهادی وجود ندارد که تایید کننده این موضوع باشد که این ارز تنها در اختیار یک نفر در لحظه باشد  ، با این حال ، بیت کوین برای تأیید صحت هر معامله و جلوگیری از شمارش مضاعف ، از سیستم بلاکچین استفاده می کند که کاملا این مشکل را حل کرده است .                                        

  • خرج کردن در دو جا ، زمانی رخ میدهد که شبکه بلاکچین مختل شده و اساسا کریپتوکارنسی به سرقت رفته باشد ، سارق یک نسخه کپی از تراکنش را ارسال می کند تا آن را یک تراکنش حقیقی جلوه دهد و یا حتی ممکن است که تراکنش را به کلی پاک کند .
  • مشکل دو بار خرج کردن خیلی خیلی به ندرت اتفاق می افتد و شاید اصلا اتفاق نیافتد ، مسئله مهم تر دزدی ارزهای دیجیتال از کیف پول هایی است که امنیت مطلوبی ندارند .
  • رایج ترین روش دو بار خرج کردن به این صورت است که یه سارق بلاکچین ، بسته های زیادی را به شبکه ارسال می کند و تراکنش ها را طوری جلوه میدهد که هرگز اتفاق نیافتاده اند .

 

مفهوم دو بار خرج کردن

بیت کوین مستلزم این است که کلیه معاملات بدون استثنا ، در بلاکچین گنجانده شود. این مکانیسم تضمین می کند فردی که قصد خرج کردن بیت کوین را دارد ، واقعا آن را در اختیار داشته باشد ، و همچنین از شمارش مضاعف و کلاهبرداری های دیگر جلوگیری می کند. بلاکچین معاملات تأیید شده با گذشت زمان ساخته می شود و تعداد معاملات بیشتر و بیشتر به آن اضافه می شود.

معاملات بیت کوین برای تأیید مدتی طول می کشد زیرا این فرآیند شامل الگوریتم های فشرده سازی با تعداد زیاد و پیچیده ای است که قدرت محاسباتی زیادی را به خود اختصاص می دهد . بنابراین ، کپی کردن یا جعل کردن بلاک چین به دلیل مقدار زیاد قدرت محاسباتی که برای انجام این کار لازم است ، بسیار دشوار است .

ضررهای بلاک چین در دوبار خرج کردن

هکرها سعی کرده اند با استفاده از روش هایی مانند محاسبات خارج از مکانیسم امنیتی بلاکچین یا استفاده از تکنیک دو بار خرج کردن که شامل ارسال تراکنش های جعلی به یک فروشنده و بقیه شبکه بیت کوین است ، به نوعی سیستم بلاکچین بیت کوین را دور بزنند که موفق نبوده اند .

این تمهید با موفقیت کمی مواجه شد .در واقع اکثر سرقت های بیت کوین نه به خاطر دوبار خرج کردن آن بوده بلکه متوجه  نحوه نگهداری بیت کوین ها توسط کاربران می باشد که بدون اقدامات امنیتی اضافه آنها را نگهداری می کنند .

بیشترین ضرر ها در دوبار خرج کردن در قالب حمله ۵۱ درصد است ، این حمله زمانی اتفاق می افتد که یک کاربر کنترل بیش از ۵۰ درصد ظرفیت پردازشی دفترکل یک ارز را داشته باشد . اگر این کاربر ، بلاک چین را کنترل کند قادر به پردازش چندین  تراکنش جعلی بیت کوین در کیف پول خود با معکوس کردن دفتر کل بلاک چین خواهد بود به طوری که گویی معاملات هرگز رخ نداده است .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.