دیفای (DeFi) چیست ؟

دیفای (DeFi) چیست ؟

این روزها دیفای (DeFi) که مخفف عبارت Decentralized Finance به معنی خدمات مالی غیرمتمرکز می باشد ، سر و صدای زیادی را در فضای مجازی ایجاد کرده است . در این مقاله به بررسی این موضوع داغ خواهیم پرداخت .

چشم انداز اقتصاد کنونی

بازارهای مالی سنتی متمرکز هستند . مقامات هر کشوری با صدور و چاپ پول سنتی ، اقتصاد آن کشور را در جهتی که نیاز است ، هدایت می کنند . بنابراین قدرت مدیریت و تنظیم جریان ورود پول به بازار و همچنین اتخاذ سیاست های مختلف مالی در دست دولتمردان است . همچنین افراد عادی جامعه نیز پول های خود را به سازمان های دولتی مانند بانک ها منتقل می کنند تا بازده ی بیشتری از پول خود دریافت کنند . بدین ترتیب تمام سرمایه و دارایی ها تحت کنترل دولت بوده و به نوعی متمرکز است .

حال اگر دولت در اتخاذ سیاست های خود دچار اشتباه شود ، تمام سرمایه های مردم به خطر می افتند زیرا همه ی آن ها متمرکز هستند .

شما پول خود را برای پس انداز در بانک ها و موسسات مالی دیگر ذخیره کرده و در غالب سپرده های ثابت و متغیر برای کسب سود می گذارید . این سازمان ها این پول را در بازارهای سهام سرمایه گذاری می کنند و همچنین وام هایی را با سود بالا به مردم می دهند . اما فقط بخش کمی از آن به سپرده گذاران ، یعنی ما بازگردانده می شود .

عده ای دیگر سرمایه خود را در اختیار کارگذاری ها قرار داده تا به نمایندگی از ایشان به تجارت و کسب سود در بازارهای مال بپردازند . سود این طرح بیشتر است اما به طبع ریسک آن نیز بالاتر است زیرا کارگذاری ها نیز امکان اشتباه کردن و متضرر شدن را دارند .

همه این مشکلات و اشتباهات به دلیل متمرکز بودن فرایند های مالی اتفاق می افتد ، بهترین راه حل عدم تمرکز است .

عدم تمرکز ، رسالت اصلی ارزهای دیجیتال

بیت کوین و سایر ارز های رمزنگاری اولیه راهی برای تجارت امن همتا به همتا بدون نیاز به واسطه هایی مانند بانک ها برای تسویه حساب های تجاری ارائه داده اند . این امر به کاربران امکان کنترل کامل دارایی هایشان در هر زمانی را می دهد .

البته باید توجه داشت که ارزهای دیجیتال فرایند های مالی را به طور کامل غیر متمرکز نکرده اند  بلکه آن ها فقط ایجاد پول و ذخیره آن را غیر متمرکز کرده اند . مشکلات متعددی در مسیر غیرمتمرکز سازی سیستم مالی شبکه بلاکچین وجود دارد که به دو مورد آن ها اشاره می کنیم .

  • در حالی که ارزهای رمزپایه ذاتا غیرمتمرکز هستند اما اغلب از طریق صرافی های متمرکز باید به آن ها دسترسی پیدا کرد .
  • بیشتر این ارزهای رمزنگاری از طریق شرکت های متمرکز که فاقد پشتیبانی یا شفافیت هستند ، مدیریت می شوند .

دیفای (DeFi) چیست ؟

دیفای (DeFi) چیست ؟

همانطور که در بالا نیز گفته شد DeFi مخفف عبارت Finance به معنی خدمات مالی غیرمتمرکز می باشد . خدمات مالی غیرمتمرکز شامل دارایی های دیجیتال ، پروتکل ها ، قرارداد های هوشمند و dApp های ساخته شده بر بستر بلاکچین است .

با توجه به انعطاف پذیری و نرخ توسعه پذیری ، بهترین پلتفرم برای پیاده سازی DeFi ، اتریوم است . اما اتریوم تنها پلتفرمی نیست که میتوان DeFi را روی آن اجرا کرد .

DeFi را به عنوان یک اکوسیستم مالی باز در نظر بگیرید که در آن می توانید ابزارها و خدمات مختلف مالی کوچک را به صورت غیرمتمرکز ایجاد کنید . از آنجا که این برنامه ها بر روی یک بلاکچین خاص ساخته شده اند ، می توانند متناسب با نیاز شما ترکیب ، اصلاح و یکپارچه شوند .

دیفای (DeFi) چه چیزی را ارائه می دهد ؟

DeFi به شما امکان کنترل کامل دارایی های مالی را می دهد . اگرچه بسیاری از بانک های عصر جدید و شرکت های نو بنیان وعده داده اند که کنترل بیشتری به کاربران خواهند داد ، اما در حقیقت ، شما همچنان سرمایه خود را برای مدیریت نزد آن ها می گذارید . هدف DeFi این است که به شما کنترل کامل دارایی هایتان را بدهد و این مهم با استفاده از بلاکچین و عدم تمرکز حاصل می شود . همچنین ، بسیاری از توسعه دهندگان برنامه های مالی و اعتباری ، در حال استفاده از پروتکل های منبع باز برای تجارت از طریق صرافی های غیرمتمرکز هستند .

این واقعیت که همه پروتکل های این پروژه منبع باز هستند به هر کسی این امکان را می دهد تا محصولات مالی جدیدی را در بالای آنها بسازد . توسعه دهندگان در سراسر جهان می توانند برای ایجاد محصولات جدید که منجر به نوآوری سریعتر و ایجاد یک شبکه امن با یکدیگر همکاری کنند  .

بدین ترتیب هرکسی می تواند دارایی خود را بصورت ایمن در بلاکچین ذخیره ، تجارت و سرمایه گذاری کند و بازدهی بسیار بالاتری نسبت به سیستم مالی سنتی بدست آورد . از آنجا که سرمایه شما تحت کنترل هیچ شرکت واسطی نیست ، میتوانید کنترل کاملی بر سرمایه خود داشته باشید .

اکوسیستم DeFi و محصولات آن

دیفای (DeFi) چیست ؟

با هم به بررسی بعضی از این محصولات می پردازیم ، با ایران بیت همراه باشید .

پروتکل وام دهی

همانطور که از نام این پروتکل پیداست ، یک پلتفرم وام دهی ارزهای دیجیتال می باشد که بر روی بستر بلاکچین ساخته شده است . درست مثل یک بانک ، کاربران سرمایه خود را سپرده گذاری می کنند و زمانی که کاربر دیگری دارایی آنان را اصطلاحا وام می گیرد ، به وام دهنده سود تعلق می گیرد . تنها تفاوت این است که به جای بانک ها ، قرار دادهای هوشمند شرایط و ضوابط را تعیین کرده و وظیفه ی اتصال وام گیرنده و وام دهنده را بر عهده دارند . به دلیل شفافیت ذاتی بلاکچین و قرارداد های هوشمند ، هیچ نقطه‌ی مبهمی وجود نخواهد داشت و هر دو طرف راضی خواهند بود .

این روش چندین مزیت نسبت به روش های سنتی بانک ها دارد :

  • ادغام با سیستم دریافت و پرداخت وام های دیجیتال
  • وثیقه گذاری به صورت ارزهای دیجیتال
  • تسویه آنی معاملات و روش های جدید برای ارائه وام های تضمینی
  • بدون نیاز به دسته چک های سنتی

ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت (Stablecoins)

بر خلاف اکثر ارزهای دیجیتال که با نوسان های زیادی روبرو هستند ، ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت یا (Stablecoins) ، توکن های ایجاد شده بر بستر بلاکچین هستند که همواره دارای یک ارزش ثابت (به عنوان مثال یک دلار) می باشند . این کار معمولا با پیوند دادن آنان با ارزهای فیات مانند دلار آمریکا و یا یوروی اروپا و یا نفت و امثال آن ها انجام می شود .

ارزهای با ارزش ثابت را می توان در سه دسته ، گروه بندی کرد :

  • ارزهای با ارزش ثابت به پشتوانه ارزهای فیات
  • ارزهای با ارزش ثابت به پشتوانه ارزهای دیجیتال
  • ارزهای با ارزش ثابت بدون پشتوانه

ارزهای با ارزش ثابت به پشتوانه ارزهای فیات

این نوع ارزها جزو محبوب ترین ارزهای دیجیتال هستند . این توکن ها ارزش خود از ارزهای فیات مانند دلار ، یورو ، پوند و غیره میگیرند و معمولا با نسبت ۱:۱ با واحد پولی قابل بازخرید هستند . پشتوانه‌ی یک ارز فیات معمولا در بانک ها نگهداری می شوند تا از عرضه ی توکن پشتیبانی کنند . ارزهای دیجیتال تتر ، دلار جمنی و USDC از معروف ترین ارزهای با ارزش ثابت هستند .

ارزهای با ارزش ثابت به پشتوانه ارزهای دیجیتال

این نوع از ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت ، توسط ارزهای دیجیتال دیگری پشتیبانی می شوند . این نوع از ارزها نیز با نسبت ۱:۱ با ارز دیجیتال اصلی قابل بازخرید هستند . به طور مثال ارز دیجیتال با ارزش ثابت DAI همواره با ارزش دلار برابر بوده و توسط اتریوم پشتیبانی می شود .

ارزهای با ارزش ثابت بدون پشتوانه

این نوع از ارزهای با ارزش ثابت نه متمرکز هستند و نه توسط ارز دیگری پشتیبانی می شوند بلکه بر اساس یک سری الگوریتم ، میزان توزیع و صدور آن ها با توجه به تقاضای بازار کاهش و افزایش می یابد که از این طریق ارزش آن ها حفظ شده و تا حدی ثابت باقی می ماند .

ارز دیجیتال Basis یک نمونه از این نوع ارزها بود که در پی نگرانی ارگان های نظارتی در اواخر سال ۲۰۱۸ تعطیل شد .

مشکل این است که حفظ ثبات در حالی که دائما با عرضه پول روبرو هستید ، بسیار مشکل است . در صورت متوقف شدن رشد تقاضا ، این نوع از ارزهای دیجیتال قادر به حفظ ارزش ثابت خود نخواهند بود .

صرافی ها

برخلاف صرافی های متمرکز مانند Coinbase ، صرافی های غیرمتمرکز معاملات همتا به همتا دارایی های دیجیتال را بین دو طرف در بلاکچین انجام می دهند و هیچ شخص ثالث دیگری درگیر نیست . مزیت این روش این است که هیچ فرآیند ثبت نام و یا تأیید هویتی وجود ندارد و همچنین کارمزدی نیز پرداخت نمی شود .

در سال های اخیر ، چند صرافی غیرمتمرکز (DEX) و بازارهای همتا به همتا (P2P) ایجاد شده است . این صرافی ها در مراحل اولیه دریافت مجوزهای قانونی قرار دارند و به دلیل کم بودن تعداد کاربران و رابط کاربری دشوار ، حجم خرید و فروش بسیار پایینی دارند .

ریسک های مرتبط با DeFi

در کنار هر محصولی با بازدهی بالا همیشه خطراتی نیز وجود دارد و دیفای نیز از این قائده مستثنی نیست . مدیریت امن ارزهای رمزپایه و ابزارهای مالی به دانش تخصصی نیاز دارد و این بدان معنیست که کاربر دسترسی کامل بر دارایی خود دارد که همین امر باعث به خطر افتادن سرمایه می شود . این وظیفه کاربر است که کلید دسترسی که سرمایه و محل ذخیره آن را مخفی و ایمن نگه دارد .

در سرمایه گذاری های سنتی ، سرمایه گذاران معمولاً از داده ها و معیارهای قدیمی مانند نرخ تورم سالانه یک ارز و یا نرخ بازده بدون ریسک برای ارزیابی فرصت های سرمایه گذاری استفاده می کنند. اما در مورد DeFi ، فقدان اطلاعات و معیارهای تاریخی گسترده ، ریسک سرمایه گذاری در آن را افزایش می دهد .

نتیجه گیری

حجم بازار DeFi در مقایسه با حجم بازارهای سنتی بسیار کوچک است ، از از سال گذشته سرعت رشد خود را افزایش داده است . با این سرعت رشد و ایجاد پروژه های بیشتر ، انتظار می رود که به سمت بازارهای مالی کاملا غیرمتمرکز پیش برویم ، جایی که بازارهای مالی سنتی نیز با ارزهای دیجیتال و بلاکچین هماهنگ شوند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.