رکود جهانی و تاثیرات آن بر ارزهای دیجیتال

رکود جهانی و تاثیرات آن بر ارزهای دیجیتال

از مدت ها اقتصاددانان در حالی خبر از ورود اقتصاد جهانی به رکود می دادند که بازارهای بورس و سهام در حال ثبت سقف های قیمتی جدیدی بودند . بسیاری از شاخص ها نشان دهنده‌ی شکست مالی جهانی بوده و به نظر می رسد دولت ها توان جلوگیری از ایجاد این رکود را ندارند . آیا ارزهای دیجیتال می توانند نقش یک ناجی را برای اقتصاد جهانی بازی کنند ؟

مهم علل حرکت جهان به سمت این رکود را می توان افزایش نرخ بدهی دولت ها در سرتاسر جهان و عدم همبستگی اقتصاد جهانی دانست . هر دوی این موارد منجر به ایجاد یک رکود سنگین در اقتصاد جهانی خواهند شد و در حال حاضر راه حل های بسیار اندکی برای آن ها وجود دارد .

اما به راستی رکود چیست ؟

رکود به شرایطی گفته می‌شود که در آن فعالیت‌های اقتصادی جامعه برای مدت‌زمان بیشتر از چند ماه با افت زیادی روبرو می‌شود . رکود بر بخش‌های مختلفی تأثیر می‌گذارد مانند : تولیدات ، اشتغال‌زایی، ساختمان‌سازی و بورس.

رکـود رشد اقتصادی را متوقف می‌کند. معمولاً آمارهایی نظیر تولید ناخالص داخلی در دوران رکـود هرسال نسبت به سال قبل با کاهش چشم‌گیری روبرو خواهد بود.

رکود یک بخش طبیعی از چرخه اقتصاد و تجارت است . معمولاً بحران هایی که اتفاق می‌افتند (مانند جنگ ، شیوع بیماری و غیره) می‌توانند آغازگر یک رکـود باشند . رکود جهانی در سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ توجهات زیادی به استراتژی های سرمایه گذاری ریسکی که توسط مؤسسات بزرگ مالی در کنار طبیعت جهانی سیستم مالی مورداستفاده قرار می‌گیرد به همراه داشت . درنتیجه چنین رکـود جهانی، تقریباً اقتصادهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه سراسر جهان از این شکست بزرگ رنج بردند و سیاست‌های متعدد دولتی برای کمک به جلوگیری از بحران مالی آینده پیاده‌سازی شد.

اقتصاددانان از مدت ها قبل این رکود را پیش بینی کرده بودند

به گفته محققان موسسه Crebaco ، اقتصاد ایالات متحده بهترین شاخص برای تشخیص وقوع یک رکود اقتصادی است . بر اساس این گزارش منحنی بازده اقتصاد ایالات متحده که توسط خزانه داری این کشور تهیه می شود ، ابزاری فوق العاده دقیق برای درک و پیش بینی رکود اقتصادی است .

محققان موسسه Crebaco خاطر نشان کردند که میانگین نرخ بهره کوتاه مدت ۱۰ سال گذشته ۰٫۵ درصد و برای ۳۰ سال گذشته برابر با ۱ درصد است . این شرکت همچنین ادعا می کند با توجه به نمودار های وزارت خزانه داری ، اقتصاد جهانی در آستانه ی شکل گیری یک رکود است .

رکود جهانی و تاثیرات آن بر ارزهای دیجیتال

بدهی ها و قطع ارتباط

بدهی های دولت های جهان به یک موضوع همه گیر تبدیل شده است به طوری که دولت ها در سرتاسر جهان بیش از ۲۴۴ تریلیون دلار بدهی دارند . این بدهی تا حد زیادی به دلیل تلاش بانک های مرکزی برای جلوگیری از رکود اقتصاد کشور خود با استفاده از سیاست های پولی و مالی شکل گرفته است . سیاست هایی مانند کاهش نرخ سود بانکی برای افزایش نقدینگی در جامعه و یا سیاست تسهیل کمی پول (QE) نیز در این فاجعه دخیل بوده اند .

به علاوه اقتصاد جهانی فرآیند لغو جهانی شدن را نیز آغاز کرده است .  برای مثال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و یا شدت گرفتن جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین را در نظر بگیرید . تمامی این ها بیانگر قطع ارتباط بین اقتصاد های جهان را نشان می دهد .

هر طور که به پروسه ی جهانی شدن نگاه کنیم میبینیم که باعث شکل گیری یک رشد اقتصادی در سطح جهان بوده است . همانطور که در این روزها مشاهده می کنید اقتصاد جهانی حتی با وجود همه گیر شدن ویروس کرونا در سطح جهانی ، توانسته فعالیت تجاری خود را حفظ کند . از بین بردن این پروسه می تواند منجر به یک فاجعه شود .

بانک های مرکزی در سراسر جهان تمام انرژی خود را صرف محافظت در برابر رکود اقتصادی کرده اند . اعتقاد عمومی این بوده که کاهش نرخ بهره و تزریق نقدینگی به جامعه از طریق وام باعث جلوگیری از ایجاد رکود خواهد شد .

با این حال نرخ بهره در حال حاضر در پایین ترین سطح ممکن می باشد . در اروپا اکثر بانک های مرکزی نرخ بهره را به زیر صفر کاهش داده اند . همچنین نرخ بهره ایالات متحده نیز در کمترین اعداد تاریخی خود قرار دارند .

علاوه بر این تزریق پول به جامعه از طریق وام نیز تجربه ی ناموفقی بوده است . نسبت بدهی های بانک های مرکزی نیز به همین خاطر همواره رو به افزایش بوده است .

بیت کوین به عنوان یک راه نجات ؟

اما در این میان بیت کوین به عنوان یک راه حل مناسب پیش قدم می شود . از آنجا که ارزهای دیجیتالی هم میتوانند به عنوان یک سرمایه گذاری و هم به عنوان یک روش پرداخت استفاده شوند ، نقدینگی و ثبات را در اختیار کاربران قرار می دهند . بیت کوین به عنوان یک بستر پرداخت می تواند توسط هر نهاد یا شخصی استفاده شود .  

بیت کوین به عنوان یک دارایی امن ، یک ابزار ذخیره سازی وجوه را ارائه می دهد که قابل دستکاری توسط دولت نیست ، به عبارت دیگر دولت ها نمی توانند با اتخاذ سیاست های پولی و مالی آن را کنترل کنند . از این طریق بیت کوین ثبات مالی جهانی را به ارمغان می آورد . به طور خلاصه بیت کوین ممکن است آخرین امید جهان برای جلوگیری از رکود باشد .

بیت کوین چگونه تحت تاثیر رکود جهانی قرار می‌گیرد ؟

در کشورهایی که تورم بالایی دارند مانند ونزوئلا ، زیمباوه و ایران ، بیت کوین در حدود ۴۰ درصد گران تر از ارزش واقعی آن معامله می شود . نرخ بالای تورم باعث می شود که سرمایه گذاری های فیات در این کشور ها صرفه ی اقتصادی نداشته و با اقبال کمتری روبرو می شوند و اغلب باعث می شوند سرمایه گذاران به سمت بازارهای خارجی مانند ارزهای دیجیتال یا فارکس روی بیاورند .

بیت کوین به این دلیل که بسیار کمتر از بقیه سهام ها تحت تاثیر اقتصاد جهانی است به طلای دیجیتال معروف شده است . همچنین یکی دیگر از دلایل اعتماد روز افزون مردم به این ارز دیجیتال این است که توسط هیچ دولت و یا ارگان رسمی حمایت و دستکاری نمی شود .

تورم به طور طبیعی در طی رکود جهانی افزایش می یابد و سرمایه گذاری در بازارهای فیات و سنتی روز به روز بازدهی کمتری خواهد داشت . این موضوع می تواند بسیار به نفع بیت کوین باشد ، زیرا افراد بیشتری تمایل به ورود به بازار ارزهای دیجیتال پیدا می کنند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.