ریشه مرکل چیست ؟

ریشه مرکل چیست ؟

ریشه مرکل (Merkle root) در واقع هش اصلی تمامی هش های مربوط به کلیه تراکنش های یک بلاک در یک شبکه بلاکچین است .

بلاکچین مجموعه ای از بلاک های مختلف است که با یکدیگر در ارتباط هستند ، از این رو به آن بلاکچین گفته میشود . یک درخت هش یا درخت مرکل وظیفه ی رمزنگاری اطلاعات بلاکچین را به روشی ایمن و کارآمد بر عهده دارد . همچنین امکان تایید سریع اطلاعات بلاکچین و جابجایی مقدار زیادی اطلاعات از یک سیستم در شبکه را به سیستم دیگری درون شبکه نیز فراهم می کند .

هر تراکنشی که در شبکه انجام می شود ، یک هش مخصوص به خود دارد . با این حال این هش ها به ترتیب پیاپی روی بلاک ها ذخیره نمی شوند ، بلکه به شکل یک ساختار درخت مانند ذخیره می شوند به طوری که هر هش به والدین خود وصل می شود . (مانند یک درخت والد-فرزند)

از آن جا که تراکنش های بسیار زیادی در یک بلاک در بلاکچین ذخیره می شوند ، تمام هش های تراکنش های درون آن بلاک نیز مجددا هش می شوند ، که در نهایت این ساختار منجر به ساخت ریشه مرکل می شود .

به عنوان مثال یک بلاک را با ۴ تراکنش درون آن در نظر بگیرید . در پایین ترین سطح که به سطح برگ معروف است ۴ تراکنش وجود خواهد داشت . در سطح یک یعنی سطح شاخه ، ۲ هش تراکنش وجود خواهند داشت که هر کدام از آن ها به دو هش که در سطح زیرین یعنی سطح برگ قرار دارند وصل می شوند . در قسمت بالا (سطح دو) آخرین هش تراکنش وجود دارد که ریشه نامیده می شود و به دو هش زیرین آن (در سطح یک) وصل می شود .

بدین ترتیب شما یه درخت باینری از بالا به پایین خواهید داشت که هر گره درخت تنها به دو گره در لایه زیرین خود وصل می شوند ، از همین رو به آن درخت باینری گفته می شود . در قسمت بالا یک هش ریشه وجود دارد که در سطح یک ، به دو هش متصل می شود که هر کدام دوباره در سطح سه (سطح برگ) به دو هش دیگر متصل می شوند و بسته به تعداد هش های تراکنش ، این ساختار ادامه می یابد .

ریشه مرکل چیست ؟

فرآیند هش کردن از پایین ترین سطح (سطح برگ) گره ها شروع می شود و تمامی ۴ هش در هش گره ها که به سطح ریشه متصل می شود ، وجود خواهند داشت . فرآیند هش کردن همینطور تا رسیدن به سطح یک ادامه خواهد داشت تا در نهایت منجر به ساختن هش ریشه هش های تراکنش ها شود .

به این هش ریشه ، ریشه مرکل گفته میشود و به دلیل ارتباط درختی شکلی که بین تمام هش ها برقرار است ، تمام اطلاعات مربوط به هر تراکنش درون بلاک را قابل دستیابی می کند . ریشه مرکل یک هش مرکزی را ارائه می دهد که از طریق آن می توان به هر اطلاعاتی درون بلاک ، دسترسی پیدا کرد .

به عنوان مثال اگر کسی بخواهد یک تراکنش از بلاک شماره ۱۳۷ را بررسی کند ، تنها نیاز است که درخت مرکل بلاک را بررسی کند بدون این که نگران دستکاری در اطلاعات تراکنش ها و یا بلاک باشد .

ریشه مرکل چیست ؟

شما می توانید تنها با داشتن ریشه مرکل ، هر چیزی را درون بلاک به سرعت پیدا کنید . در اصل مکانیسم درخت مرکل و ریشه مرکل به طور قابل توجهی سطوح هش کردن را کاهش داده که برای تایید هر چه سریعتر تراکنش ها می شود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.