ساتوشی چیست ؟

ساتوشی (Satoshi) چیست؟

ساتوشی کوچکترین واحد رمزنگاری بیت کوین است ، این عنوان از نام ساتوشی ناکوموتو ، خالق ارز دیجیتال بیت کوین گرفته شده است و هر صد میلیون ساتوشی برابر است با یک عدد بیت کوین .

مفهوم ساتوشی

برخلاف نسخه های فیزیکی ارزهای جهانی ، مانند پوند انگلیس یا دلار ایالات متحده ، که در دنیای فیزیکی موجود هستند ، ارزهای دیجیتال  عمدتاً در دنیای دیجیتالی وجود دارند . با وجود این اختلاف ، یک ارز رمزپایه را می توان همانند ارزهای فیزیکی به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد ، درست همانطور که پوند به پنس و دلار به سنت تبدیل می شود. در مورد بیت کوین ، کوچکترین واحد موجود ساتوشی نام دارد.

واحد ساتوشی به نام Satoshi Nakamoto است ، فرد ناشناسی که در سال ۲۰۰۸ یک وایت پیپر منتشر کرد و باعث پیشرفت و توسعه ارز دیجیتال بیت کوین شد . نام این وایت پیپر ، بیت کوین : یک سیستم پولی الکترونیکی در شبکه همتا به همتا بود ؛ عمده مشکل ارزهای دیجیتال این بود که امکان خرج کردن همزمان در دو یا چند جا را دارا بودند ولی این مشکل در ارز های فیات دیده نمی شد ، زیرا به این دلیل که یک موجودیت واقعی هستند در لحظه می توانند تنها در یک جا باشند .

از آن جایی که یک ارز دیجیتال بصورت فیزیکی در دنیای فیزیکی وجود ندارد ، استفاده آن در یک تراکنش آن را از اختیار کسی خارج نمی کند تا نتواند در جای دیگر استفاده کند .

ساتوشی در واقع یک صد میلیونم بیت کوین است . این واحد استفاده از بخش های کوچک معاملات بیت کوین را آسان تر می کند و معاملات بسیار ریز را قابل خواندن می کند . یک سری گمانه زنی وجود داردکه شاید ساتوشی ناکوموتو دارای ۱ میلیون بیت کوین ، معادل ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ساتوشی باشد.

در حالیکه بیت کوین ها بخشی از جفت ارزهای اصلی نمی باشند ، اما این قابلیت را دارند که با یک سری جفت ارز به ارزهای دیگر تبدیل شوند . صرافی های ارزهای رمزنگار مانند بیت کوین برای این به وجود آمدند تا به سایرین اجازه دهند که معاملات شان را بر اساس دلار ها ، پوندها یا دیگر پول های دارای پشتوانه به انجام برسانند . از این سپرده ها می توان برای خرید و فروش بیت کوین و در نهایت تبدیل آنها به ارزهای دیگر استفاده کرد ، درست مانند نرخ معاوضه بین ارزهای رسمی و متداول ، ارزش بیت کوین ها نیز بر اساس عرضه و تقاضا در نوسان خواهد بود.

در حالی که افراد میتوانند یک پنی یا دلار را در جیب خود نگه دارند و با آن امورات روزمره خود را بگذرانند ، نمونه ی دیجیتال این ارزها مانند بیت کوین مورد پذیرش عامه قرار نگرفته اند . اصولاً این عدم مقبولیت به دلایل عملی است زیرا ساختار اصلی بیت کوین دیجیتالی است و کپی و جعل آن دشوار می باشد . نداشتن شکل و عرضه فیزیکی به معنی آن است که بیت کوین ها دارای امنیت بیشتری می باشند و این حتی قبل از به وجود آمدن فناوری بلاک چین نیز مدنظر بوده است . دلیل اصلی دیگری که می تواند باعث عدم عرضه فیزیکی بیت کوین (و ساتوشی) شود این است که آنها در معاملات روزمره کاربرد نداشته و پذیرفته نمی شوند.

در جدول زیر میتوانید تبدیلات واحد ساتوشی به بیت کوین را مشاهده کنید :

تبدیلات واحد ساتوشی بیت کوین

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.