شاخص ترس و طمع چیست ؟

شاخص ترس و طمع چیست ؟

چرا باید شاخص ترس و طمع را در نظر داشته باشیم ؟

رفتار بازار رمزنگاری بسیار احساسی است . وقتی بازار رو به افزایش است ، مردم تمایل به حریص شدن دارند که منجر به FOMO می شود (ترس از دست دادن سود).  همچنین ، افراد اغلب در با دیدن رنگ قرمز در بازار ، سکه های خود را می فروشند . با شاخص ترس و طمع ما سعی می کنیم شما را از واکنش های بیش از حد احساسی نجات دهیم . دو فرض کلی در این زمینه وجود دارد :

  • ترس شدید می تواند نشانه نگرانی بیش از حد سرمایه گذاران باشد پس این می تواند یک فرصت خرید باشد .

  • وقتی سرمایه گذاران بیش از حد حرص می خورند ، این بدان معناست که بازار به دنبال اصلاح قیمتی است .

بنابراین ، احساسات فعلی بازار بیت کوین را تجزیه و تحلیل کرده و اعداد را در یک بازه ساده از ۰ تا ۱۰۰ خرد می کنیم . صفر به معنای “ترس شدید” است ، در حالی که ۱۰۰ به معنای “حرص و طمع شدید” است .

این شاخص از اندازه گیری اطلاعات پنج منبع زیر به دست می آید :

  • نوسانات قیمت (۲۵%)

ارزش لحظه ای بیت کوین همواره مورد رصد قرار گرفته و با مقادیر مشابه در بازه ۳۰ روزه و ۹۰ روز گذشته مقایسه می شود . معمولا افزایش یکباره نوسانات حاکی از شکل گیری ترس در بین کاربران می باشد .

  • حرکت / حجم بازار (۲۵٪)

اندازه گیری این شاخص و مقایسه آن با مقادیر مشابه در بازه ۳۰ و ۹۰ روزه نیز به ما کمک می کند . به طور کلی زمانی که حجم خرید و فروش رقم بالایی را به ثبت می رساند ، نشان دهنده وجود طمع در بین کاربران است .

  • شبکه های اجتماعی (۱۵٪)

با بررسی هشتگ های مربوط به ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت کوین در شبکه های اجتماعی مانند توییتر ، فیس بوک ، اینستاگرام و تحلیل آن ها ، میتوان تا حدودی نسبت به احساسات کاربران در مقاطع زمانی مختلف اشراف پیدا کرد .

  • نظرسنجی ها (۱۵%)

استفاده از اطلاعات حاصل از انجام نظرسنجی های مختلف در سایت های متعبر در رابطه با بیت کوین نیز می تواند به ما در تکمیل این شاخص کمک کند .

  • دامیننس بیت کوین (۱۰%)

در رابطه با دامیننس یا همان سلطه بیت کوین در مقاله ی جداگانه ای توضیح داده ایم . به نظر می رسد افزایش تسلط بیت کوین ناشی از ترس (و در نتیجه کاهش) سرمایه گذاری های بیش از حد سوداگرانه در آلت کوین ها است ، زیرا بیت کوین هر روز بیشتر به پناهگاه امن رمزنگاری تبدیل می شود. از طرف دیگر ، هنگامی که تسلط بیت کوین کاهش می یابد ، مردم با سرمایه گذاری روی ارزهای  خطرناک تر سعی در افزایش سود خود دارند .

  • روندها (۱۰٪)

داده های Google Trends را برای جستجوهای مختلف مرتبط با بیت کوین جستجو کرده و این اعداد را خرد می کنیم ، به ویژه تغییر حجم جستجو و همچنین سایر جستجوهای محبوب در حال حاضر مرتبط با ارزهای دیجیتال . به عنوان مثال ، اگر Google Trends را برای “Bitcoin” بررسی کنید ، نمی توانید اطلاعات زیادی از جستجو دریافت کنید . اما می بینید که جستجوهای زیادی در رابطه با “دستکاری قیمت بیت کوین” در جعبه جستجوی مربوطه (در تاریخ ۲۹/۰۵/۲۰۱۸) مشاهده می شود . این به وضوح نشانه ترس در بازار است و ما از این شاخص استفاده می کنیم .

شاخص ترس و طمع در بازار سرمایه

شاخص ترس و طمع در بازار سرمایه (Fear and Greed Index) توسط شرکت CNNMoney برای اندازه گیری دو مورد از احساسات تاثیر گذار در بازار در تایم فریم های روزانه ، هفتگی ، ماهانه و سالیانه توسعه داده شد تا بتواند با این شاخص پیش بینی کند که افراد در آن بازه ی زمانی چه مقدار حاضرند که بابت یک سهام هزینه کنند .

از نظر تئوری ، می توان از این شاخص برای ارزیابی سمت و سوی بازار استفاده کرد . منطقاً ترس بیش از حد تمایل به پایین آمدن قیمت سهام دارد و طمع بیش از حد تمایل به بالا رفتن قیمت .

شاخص ترس و حرص و طمع چگونه کار می کند ؟

شاخص ترس و طمع یکی از انواع شاخص های تاثیر گذار در سرمایه گذاری است . در حقیقت وجود ترس بیش از حد در بازار می تواند باعث شود که یک سهام کمتر از قیمت واقعی خود خرید و فروش شود و به طبع وجود طمع زیاد نیز عکس این جریان را پیش می آورد .

شرکت  CNNMoney هفت عامل مختلف را در جهت تعیین مقدار ترس و طمع در بازار اندازه گیری می کند :

۱- حرکت قیمت سهام : با اندازه گیری شاخص S&P500 (500 سهام برتر بازار) در قیاس با میانگین حرکت (MA) 125 روزه .

۲- قدرت قیمت سهام : محاسبه تعداد سهم هایی که بالاتر از بالاترین قیمت ۵۲ هفته اخیر خود قرار دارد در قیاس با تعداد سهم هایی که پایین تر از پایین ترین قیمت ۵۲ هفته اخیر خود قرار دارند .

۳- وسعت قیمت سهام : تجزیه و تحلیل حجم معاملات سهم های در حال افزایش در برابر سهم های در حال کاهش .

۴- قرارداد های خرید و فروش : مقدار این قرارداد ها و حقوقی که بین خریداران و فروشنده ها توافق شده است .

۵- تقاضای اوراق با ریسک بالا : سنجش اشتها بین افرادی که حاضرند اوراقی با ریسک بالا را در چه زمان هایی خریداری کنند .

۶- نوسانات بازار :  با مقایسه قیمت و میانگین حرکت (MA) 50 روزه این مقدار حساب می شود .

۷- نرخ بازدهی : نرخ بازدهی سهم ها در قیاس با بانک ها و یا موسسات .

                                                                                                                                      

هر یک از این هفت شاخص در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ اندازه گیری می شود و شاخص ترس و طمع با توجه به میانگین این ۷ شاخص محاسبه می شود .

در شاخص ترس و طمع عدد ۵۰ وضعیت خنثی ، اعداد بالای ۵۰ نشانگر افزایش طمع در بازار و اعداد کمتر از ۵۰ نشانگر وجود ترس در بازار می باشند .

شاخص ترس و طمع چیست ؟

مزایای شاخص ترس و طمع

به گفته برخی کارشناسان ، طمع ، مانند عشق ، قدرت تأثیرگذاری بر مغز را دارد به گونه ای که ما را مجبور می کند تا عقل سلیم خود را کنار بگذاریم و در نتیجه دست به اقداماتی بزنیم که بعضا برای ما ضرر داشته باشند . در حالی که هیچ تحقیق کاملاً پذیرفته شده ای بیوشیمی در رابطه با حرص و طمع وجود ندارد ، ولی وقتی صحبت از پول به میان می آید ، ترس و طمع می تواند انگیزه های قدرتمندی باشد .

بسیاری از سرمایه گذاران تحت تاثیر احساسات خود عمل می کنند که این امر می تواند باعث کاربردی تر بودن هر چه بیشتر شاخص ترس و طمع شود .

تاریخ نشان می دهد که شاخص ترس و طمع در گذشته نشانگر قابل اعتمادی برای تغییر روند بازارهای سهام بوده است .

تعداد زیادی از صاحب نظران قبول دارند که شاخص ترس و طمع می تواند مفید واقع شود ، مشروط بر اینکه تصمیم گیری ها تنها بسته به همین یک شاخص نباشد . به سرمایه گذاران توصیه می شود که از طمع ورزی و خرید سهام در زمان هایی که قیمت به شدت و به صورت غیر منطقی بالا رفته است و شاخص ترس و طمع نیز عددی بالاتر از ۷۰ را نمایش می دهد خودداری کنند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.