شاخص سختی استخراج ارز های دیجیتال چیست ؟

شاخص سختی استخراج ارزهای دیجیتال چیست ؟

شاخص سختی پارامتری است که بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده از آن استفاده می کنند تا با تغییر قدرت هش شبکه ، میانگین زمان استخراج بلاک ها را ثابت نگه دارند .

مفهوم شاخص سختی استخراج ارز های دیجیتال

بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده که از بلاک چین های اثبات کار استفاده می کنند ، از طریق فرآیندی به نام استخراج ایجاد می شوند ، در این سیستم کامپیوتر های ماینر با نرم افزار استخراج مخصوصی که در اختیار دارند برای پیدا کردن یک بلاک جدید با یکدیگر رقابت می کنند و جدیدترین دسته از داده های معاملات را به زنجیره اضافه می کنند آنها برای انجام این کار پاداش دریافت می کنند .

زمان لازم برای یافتن یک بلاک جدید به دو عامل بستگی دارد :

شانس تصادفی و شاخص سختی

شانس تصادفی : ماینر ها دسته ای از داده های تراکنش ها را در دست می گیرند و آن را از طریق الگوریتم هش اجرا می کنند ، یک تابع یک طرفه که همیشه یک خروجی مشابه را تولید می کند ، اما نمی توان از آن ها برای نمایش فایل های اصلی استفاده کرد . هیچ راهی برای پیش بینی نتیجه هش وجود ندارد . بلاک جدید هنگامی استخراج می شود که هش با یک سری اطلاعات خاص منطبق شود . از آنجا که هر مجموعه داده فقط یک خروجی به ازای یک تابع هش دارد ماینر ها باید یک nonce به معنای “عدد تصادفی” را به داده ها اضافه کنند تا یک هش جدید بدست آورند . اگر نتیجه ی حاصله نیاز را برآورده نکند ماینرها باید مجددا تلاش های دیگری با nonce های دیگر برای بدست آوردن نتیجه مورد نیاز انجام دهند .

شرایطی که یک هش برای تطابق با سختی باید داشته باشد : یک هش معتبر باید زیر یک مقدار هدف خاص ، که بطور خودکار توسط پروتکل کریپتوکارنسی تنظیم شود ، باشد . هرچه مقدار هدف پایین تر باشد ، یک ماینر باید دفعات هش کردن را بیشتر تکرار کند تا نتیجه قابل قبولی بدست آورد . از نظر تئوریک ، هر چه مقدار “هدف” بیشتر باشد ، یک ماینر شانس بیشتری برای موفق شدن در تلاش های اولیه دارد . با این وجود ، با گذشت زمان ، شاخص سختی بیشتر به این معنی است که ماینر باید به طور متوسط تعداد بیشتری از nonce را در هر بلاک استفاده کنند .

هدف از ایجاد سختی شبکه استخراج ارز های دیجیتال چیست ؟

چرا باید سختی شبکه را افزایش داد اگر تنها نتیجه آن تکرار یک پروسه به تعداد بیشتر توسط استخراج کنندگان باشد ؟ وایت پیپر بیت کوین توضیح می دهد :

“برای جبران افزایش سرعت و قدرت پردازش سخت افزارهای استخراج در طول زمان ، سختی شبکه های مبتنی بر اثبات کار بر اساس یک میانگین حرکت تعیین می شود که مقدار آن بر اساس متوسط تعداد بلاک های استخراج شده در یک ساعت تعیین می شود . هر چقدر تعداد بلاک های استخراج شده در یک ساعت بیشتر شود ، سختی شبکه استخراج نیز بیشتر می شود .”

بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که بطور میانگین هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه کند (ارزهای دیگر زمان های متفاوتی دارند به طور مثال این زمان برای لایت کوین هر ۲٫۵ دقیقه است) . مسئله این است که میزان توان محاسباتی که ماینر های شبکه کنترل می کنند می تواند بسیار متفاوت باشد . وقتی Satoshi Nakamoto اولین بلاک را استخراج کرد ، فقط یک دستگاه در شبکه وجود داشت اما امروزه تعدادی از مزارع ASIC وجود دارند که با چندین میلیون دستگاه در حال استخراج بیت کوین هستند . (ASIC ها دستگاه هایی هستند که بطور خاص برای عملکرد ماین در سریعترین زمان ممکن توسط توابع هش طراحی شده اند )  .

به منظور اطمینان از ایجاد بلاک جدید در شبکه با سرعت متوسط ، این “سختی شبکه استخراج” تنظیم شده است که بطور خودکار هش هدف را به بالا یا پایین تنظیم کند ، که به ترتیب منجر به ایجاد شاخص سختی کمتر یا بیشتر می شود .

جالب است بدانید که وقتی ناکاموتو اولین بلاک را استخراج کرد ، شاخص سختی بیت کوین ۱ بود .

از اواخر ژوئیه سال ۲۰۱۹ ،  شاخص سختی ۹/۰۱۳ تریلیون است . نمودار زیر تغییر شاخص سختی بیت کوین را با گذشت زمان نشان می دهد

شاخص سختی استخراج ارز های دیجیتال چیست ؟

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.