برچسب , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:15 - ژانویه - 2020

ضعف شبکه “لایتنینگ” بیت کوین در مقیاس پذیری و امنیت

پژوهشگران صرافی ارز های رمزنگاری شده بیت مکس اظهار کرده اند که امنیت و مقیاس پذیری شبکه لایتنینگ  بیت کوین کمتراز حد انتظار است .

گزارش منتشر شده  در ۱۱ ژوئن بیانگر تلاش محققان برای  مشخص نمودن مقدار رشد شبکه لایتنینگ  از طریق بکار گیری  اطلاعات پیش بینی شده در  این شبکه در مورد کانالهای پرداخت محرمانه  از میان اطلاعت آماده  ودر دسترس  می باشد .

تمرکز این تیم  بر روی نقص انسداد کانالهای غیر مشارکتی بوده  و اظهار می کنند از  زمانیکه شبکه فعالیت خود را آغاز می کند  ،در حدود ۶۰هزار مورد از این تراکنشها اتفاق می افتد  .

انسداد کانالهای غیر مشارکتی زمانی اتفاق می افتد که یک نود  شبکه لایتنینگ شروع به انسداد کانال  پرداخت می کند بدون اینکه مستقیما با نود کانل مربوطه ارتباط  داشته باشد .

موارد انسداد کانالهای  غیر مشارکتی بیش از حد انتظار

نقیصه ی انسداد کانالهای غیر مشارکتی براحتی قابل ردیابی و تشخیص اند و وجود آنها در بلوکهای شبکه بلاکچین باید مسجل شود .

با توجه به این خصو صیات محققان بیت مکس از میان چنین  تراکنشهایی که تعدادشان  بسیار بیش از حد انتظاراست  به نتایج زیر دست یافته اند :

        این حقیقت که انسداد کانا لهای غیر مشارکتی بسیار شایعتر از آن چیزی است که به نظر می رسد به این معنی است که مزایای حفظ حریم خصوصی و مقیاس پذیری  شبکه لایتنینگ بسیار پائینتر از حد انتظار است .بهر حال بتدریج که کاربران در چگونگی استفاده  از این شبکه تبحر پیدا می کنند وهمچنین با  توسعه روز افزون کیف پولهای مبتنی بر لایتنینگ از میزان شیوع  انسداد شبکه های غیر مشارکتی کاسته می شود .

 گزارش ارائه شده به این نکته اشاره دارد که محققان در ابتدای تحقیقات انتظار داشتند تعداد این مسدودیها در حدود  ۳۰هزار مورد باشد   اما انچه کشف  شد همان  ۶۰ هزار مورد ی بو که قبلا ذکر شد. ارزیابی بسیاری از افراد مستقل از  تعداد این انسدادها  بیش از ۹۰ هزار مسدودی می باشد .

 این گزارش همچنین توضیح می دهد که در مواردی ، مسدودی کانال غیر مشارکتی به عنوان یک فرصت مناسب جهت سرقت دارایی های کاربران  استفاده می شود که به آن در اصطلاح ” نفوذ انسدادی ” می گویند .

اگر تلاش برای نفوذ ، سعی در سرقت دارایی تشخیص داده شود ، این نفوذ می تواند با یک جریمه ی تراکنشی همراه باشد در حالیکه  طرف دیگر کل دارائیش  را مطالبه می کند .

بر طبق گزارشات موجود اقدام به چنین سرقت هایی بسیار نادر است

علیرغم وعده های فراوان داده شده شبکه لایتنینگ بطور گسترده  ای جنبه تجربی و آزمایشی پیدا کرده است به عنوان مثال براساس گزارش کوین تلگراف در اوایل دسامبر سال ۲۰۱۹یکی از کاربران شبکه لایتنینگ ۴ بیت کوین خود را در این شبکه از دست داد که موجب شد وی بر اساس تجارب بدست آمده به کاربران توصیه هایی را برای فعالیت  در این شبکه منتشر کند .او از کاربران علاقه مند به این شبکه خواست قبل از اینکه مقادیر قابل توجهی از بیت کوین های خود را از طریق این شبکه انتقال دهند .در مورد چگونگی انجام آن و کار در این شبکه کاملا تحقیق کنند .در حال حاضر وعده های لایتینینگ مبنی بر راه اندازی سیستم تراکنش فوری و بدون کارمزد توسط مراکز دیگر فعال در حوزه ارز های دیجیتال به تصویب رسیده است .

نیک باتیا یکی از فعالان با سابقه و کهنه کار بازار های اوراق قرضه  معتقد است ،با وجود شبکه لایتنینگ ، بیت کوین با ترکیبی از عواملی چون وسیله ای برای حفظ ارزش ،مقیاس مبادله و سرعت انتقال به یک دارایی بی نظیر تبدیل شده است .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.