طرح Ponzi چیست ؟

طرح Ponzi چیست ؟

طرح Ponzi یک شیوه ی کلاهبرداری مرتبط با سرمایه گذاری است که ادعای نرخ بازده بالایی در مقابل ریسک بسیار پایین برای سرمایه گذاران را دارد . طرح Ponzi با استفاده از سرمایه گذاران جدید ، برای جلب اعتماد سرمایه گذاران قدیمی تر ، بازده هی ایجاد می کند . این شبیه به طرح های هرمی است که در آن از بودجه سرمایه گذاران جدید برای پرداخت سود های وعده داده شده به سرمایه گذاران قبلی استفاده می شود  . هر دوی طرح های Ponzi و هرمی ، زمانی به مشکل خورده و باطن اصلی آن ها آشکار می شود که نسبت سرمایه گذاران قبلی بیشتر از نسبت گذاران جدید شود و در واقع پولی برای پرداخت به قبلی ها وجود نداشته باشد .

مفهوم طرح های Ponzi

طرح Ponzi یک کلاهبرداری در سرمایه گزاری است که در آن  به مشتریان وعده ی سود بزرگ و بدون ریسک داده می شود . شرکت هایی که در یک طرح  Ponzi مشغول فعالیت هستند ، تمام انرژی خود را در جذب مشتری جدید برای سرمایه گذاری متمرکز می کنند.

این درآمدها برای پرداخت سود به سرمایه گذاران اصلی (طراحان اصلی Ponzi) استفاده می شود که در قالب سود حاصل از یک معامله قانونی پرداخت می شود . طرح های Ponzi برای ادامه پرداخت سود به سرمایه گذاران قدیمی به ادامه جریان سرمایه گذاری های جدید متکی هستند . وقتی این جریان تمام شود ، این طرح ها نیز از هم پاشیده می شود.

کلمه Ponzi از کجا گرفته شده است ؟

طرح Ponzi چیست ؟طرح Ponzi از نام چارلز پونزی ، اولین کسی که در سال ۱۹۱۹ با استفاده از این روش مبلغی را کلاهبرداری کرد گرفته شده است . اداره پست در آن زمان کوپن های بین المللی را ایجاد کرده بود که به یک فرستنده اجازه می داد تا از قبل این کوپن ها را خریداری کرده و در مکاتبات خود از آن استفاده کند ،  گیرنده کوپن را به اداره پست محلی می برد و آن را برای تمبر پستی هوایی مورد نیاز برای ارسال نامه مبادله می کرد.

نوسان مداوم قیمت های پستی به این معنی بود که معمولاً تمبرها در یک کشور گرانتر از کشور دیگر بودند . چارلز پونزی افرادی را برای خرید کوپن های پاسخ بین المللی ارزان قیمت در سایر کشورها استخدام کرد تا آن ها این کوپن ها را خریداری و برای او بفرستند . وی سپس آن کوپن ها را برای تمبرهایی که بهایی گران تر از بهای پرداختی وی برای کوپن ها داشتند ، مبادله می کرد و وی از این طریق به درآمد هنگفتی رسید .

این نوع معامله در واقع همان دلالی است که از نظر حقوقی یک کار غیرقانونی نیست پس پونزی حریص شد و تلاش هایش را بیشتر کرد .

وی شرکتی را تحت نظر سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس کرد ، او قول بازگشت ۵۰٪ در مدت ۴۵ روز یا ۱۰۰٪ در ۹۰ روز را به مشتریان خود می داد . به دلیل موفقیت وی در طرح تمبر پستی ، بلافاصله سرمایه گذاران زیادی جذب شرکت او شدند . پونزی به جای اینکه پول را واقعا در کاری سرمایه گذاری کند ، فقط آنرا مجددا بین سرمایه گذاران توزیع کرده و به آن ها میگفت که سود کسب کرده اند . این طرح تا آگوست ۱۹۲۰ یعنی زمانی که روزنامه بوستون پست تحقیقات خود را درباره بورس اوراق بهادار آغاز کرد ادامه یافت . در نتیجه تحقیقات یان روزنامه ، پونزی در ۱۲ آگوست ۱۹۲۰ توسط مقامات فدرال دستگیر شد و به چندین مورد کلاهبرداری متهم شد .

علائم هشدار دهنده طرح های Ponzi

در سال ۲۰۰۸ ، برنارد مادوف به جرم اجرای طرح Ponzi محکوم شد ، او گزارش های معاملات را جعل می کرد تا نشان دهد مشتری ها از سرمایه گذاری هایی که وجود نداشت ، سود می برد.

صرف نظر از فن آوری مورد استفاده در طرح Ponzi ، بیشتر این طرح ها ویژگی های مشابهی را دارند ، همانند :

۱- سود قطعی و تضمین شده ی بسیار بالا با ریسک بسیار کم .

۲- جریان مداوم سود دهی بدون در نظر گرفتن شرایط بازار .

۳- سرمایه گذاری هایی که در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ثبت نشده اند .

۴- استراتژی های سرمایه گذاری که تحت عنوان “مخفیانه” یا “بسیار پیچیده برای توضیح” بیان می شوند .

۵- سرمایه گذاری هایی که در آن مشتریان مجاز به مشاهده مستندات رسمی برای سرمایه گذاری خود نباشند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.