عدد نانس (Nonce) چیست ؟

عدد نانس (Nonce) چیست ؟

نانس مخفف عبارت (number only used once) به معنی “عددی که فقط یک بار استفاده شده” می باشد . نانس عددی بوده که به بلاک هش شده در بلاکچین اضافه می شود تا وقتی که مجددا هش می شود با محدودیت های سختی شبکه سازگاری داشته باشد . نانس همان عددی است که استخراج کنندگان شبکه بلاکچین در حال تلاش برای حل کردن آن هستند . زمانی که این عدد را حل کنند ، به آن ها توسط ارزهای دیجیتال پاداش داده می شود .

مفهوم نانس (Nonce)

بلاکچین در واقع زیربنا و بستر اصلی ارزهای دیجیتال می باشد . در جهت ایمن نگه داشتن شبکه بلاکچین ، اطلاعات مربوط به بلاک های قبلی در اصطلاح رمزنگاری و یا “هش” شده ، و به رشته ای نامفهوم از اعداد و حروف تبدیل می شوند . در این فرآیند به ازاری ورودی با هر طولی ، یک خروجی با طول ثابت خواهیم داشت ، بدین ترتیب هکر ها نمی توانند از روی رشته ی خروجی به اندازه ی عبارت اصلی پی ببرند .

عدد نانس (Nonce) چیست ؟

افزودن تراکنش ها به شبکه بلاکچین به قدرت پردازشی بسیار زیادی نیاز دارد . افراد و شرکت هایی که صحیح بودن بلاک ها را تایید و پردازش می کنند ، به اصلاح استخراج کننده یا ماینر خوانده می شوند . فرآیند به دست آوردن نانس از هدر بلاک شروع می شود . در هد بلاک فیلدهای شماره نسخه بلاک ، زمانسج ، هش بلاک قبلی ، هش ریشه درخت مرکل ، نانس و هش هدف وجود دارد .

اگر هش ایجاد شده توسط کاربران با هش هدف برابر یا کمتر باشد ، آن بلاک به بلاکچین اضافه می شود . فرآیند آزمون و خطایی که استخراج کنندگان با تغییر نانس برای پیدا کردن هش هدف انجام می دهد ، تحت عنوان فرآیند اثبات کار شناخته می شود و به اولین ماینری که بتواند بلاکی را به بلاکچین اضافه کند ، از طریق ارزهای دیجیتال پاداش داده می شود .

تعیین این که چه رشته ای از حروف و کلمات باید به عنوان نانس استفاده شود ، به مقدار زیادی آزمون و خطا نیاز دارد ، زیرا نانس یک عبارت کاملا تصادفی است . یک استخراج کننده باید عدد نانس را حدس زده ، آن را به هدر بلاک فعلی اضافه کند ، سپس مقدار اصلی را مجددا هش کند و در مرحله آخر نتیجه را با هش هدف مقایسه کند . اگر مقدار هش حاصل با شرایط هش هدف تطابق داشت ، استخراج کننده با موفقیت کار خود را انجام داده و پاداش دریافت می کند .

بسیار بعید است که یک ماینر در اولین تلاش بتواند نانس را به درستی حدس بزند ، بنابراین استخراج کنندگان باید دفعات زیادی را صرف آزمون و خطا کنند . هر چقدر سختی شبکه استخراج بیشتر باشد ، کاربران به آزمون و خطا های بیشتری نیاز خواهند داشت .

توجه داشته باشید که پارامتر سختی در کل شبکه یکسان است به این معنی که کلیه استخراج کنندگان شانس یکسانی برای تشخیص درست هش دارند . شبکه های ارزهای دیجیتال معمولا از قبل تعداد بلاک هایی را که در یک دوره خاص مد نظر دارند برای استخراج شدن را مشخص می کنند ، سپس سختی شبکه را با توجه به آن ها تنظیم می کنند .

اشتراک گذاری این پست

Comment (1)

  • ناشناس پاسخ

    سلام. عالی بود. از زحمات شما سپاسگزارم. خدا خیرتان بدهد.

    22 - می - 2021 at 14:04

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.