برچسب , , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:20 - ژانویه - 2020

عواملی که باعث شدن روح تازه‌ای در کالبد بی جان بیت کوین دمیده شود

در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی قیمت بیت کوین در محدوده ۳۵۰۰ دلار بود ، همین پایین بودن قیمت باعث ایجاد یک ترس در بین سرمایه گذاران شده بود که بازار کریپتو را به مانند یک خواب زمستانی ، بی رونق کرده بود .

این زمستان کریپتوکارنسی ها باعث شد تا چیزی حدود دو هزار ارز دیجیتال تا مرز فروپاشی پیش بروند و بیش از ۸۰ درصد از حجم بازار خود را از دست بدهند .

علاوه بر این ، یک سری کلاهبرداری و کارهای غیر قانونی نیز باعث شد تا اعتماد عمومی نسب به این بازار خدشه دار شده و بسیاری از سرمایه گذاران پول های خود از دست بدهند .

سپس ، شخصیت هایی همچون نوریل روبینی ، اقتصاددان برنده جایزه نوبل در اظهار نظری گفت که بیت کوین بزرگترین و مادر تمامی حباب های مالی تشکیل شده تا به امروز است و باعث ترس بیش از پیش مردم از کریپتوکارنسی ها و بیت کوین شد .

علاوه بر این ، یک سری تحقیقات منتشر شد مبنی بر این که در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی کلاهبرداران سایبری با فریب سرمایه گذاران ، توسط عرضه اولیه سکه ( ICO ) توانستند در حدود ماهیانه ۱٫۵ میلیون دلار درامد داشته باشند .

در نتیجه ی تمامی این تحولات نا امیدکننده ، مجموعه ای از پروژه های خوب کریپتوکارنسی نیز سرد شده و دست از کار کشیدند تا ببیند انتهای این ماجرا به کجا ختم می شود .

نگاه نزدیکتر به موضوع

حرکت صعودی که در سال ۲۰۱۷ برای بیت کوین شکل گرفت ، باعث شد تا خیلی از سرمایه گذاران و مردم عادی از بیت کوین و قابلیت های آن آگاهی پیدا کنند ، هرچند زمانی که بیت کوین به بالاترین سقف قیمتی خود یعنی نزدیک ۲۰ هزار دلار رسید ، اکثر تحلیل گران متوجه این موضوع شدند که این سطح قیمتی نمی تواند زیاد دوام بیاورد و به زودی خواهد شکست و همینطور هم شد که بیت کوین روند نزولی را در پیش گرفت .

بیت کوین به حرکت در کانال نزولی خود ادامه داد تا بعد از گذشت چند ماه از سال ۲۰۱۸ ،  به محدوده قیمتی ۳۳۰۰ دلار رسید ، این زمانی بود که اکثر تحلیل گران معتقد بودند که این قیمت محدوده‌ی کف قیمتی بیت کوین است ، وقتی که یک سهام یا دارایی ، کف قیمتی خود را پیدا میکند ، نوسانات قیمتی آن نیز به سمت پایین میل می کنند ، همین اتفاق نیز برای بیت کوین افتاد و باعث شد تا این ارز دیجیتال نتواند از این محدوده بالا برود . روند به همین شکل ادامه داشت تا در اوایل ژانویه ۲۰۱۹ ، نوسانات قیمتی این ارز ، به پایین ترین حد خود رسیدند .

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که از طریق آن می توان فهمید که بیت کوین در وضعیت خطرناکی قرار دارد ، اندیکاتور “روبان هش” بود که نشان دهنده میزان هش ریت و سختی شبکه ماینینگ بیت کوین است، زمانی که این اندیکاتور به اصطلاح سیگنال خرید می دهد ، میتواند به معنی شکل گیری یک کف قیمتی باشد ، که دقیقا همین مورد نیز برای بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۹ شکل گرفت .

برخی تحلیل گران عواملی زیر را در کمک به افزایش قیمت بیت کوین دخیل می دانند :

  • مواجه شدن قیمت بیت کوین با میانگین حرکتMA) 200) هفته ای خود که به نوعی یک سطح حمایت است .
  • نوسانات قیمتی بیت کوین مدت زیادی را از اوایل سال ۲۰۱۹ را در محدوه کف قیمتی سپری کرده بود .
  • قیمت این ارز دیجیتال در حدود ۸۵ درصد از بالاترین قیمت خود را از دست داده بود .
  • نزدیک شدن به زمان هالوینگ (Halving) بعدی بیت کوین .

عوامل کلیدی دیگر که رشد قیمت بیت کوین موثر بودند

پشتیبانی چینی ها

در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ زمانی که قیمت بیت کوین به ۷۵۰۰ دلار رسیده بود ، رئیس جمهور چین اعلام کرد که این کشور در حال شتاب بخشی به فراگیر کردن شبکه بلاکچین در اکو سیستم خود می باشد . این حرف رئیس جمهور چین باعث ایجاد یک روند مثبت در بین تمامی ارزهای دیجیتال شد .

پارسال نیز اخباری منتشر شد مبنی این که چین قصد دارد تا ارز دیجیتال بانک مرکزی خود با نام ” یوآن دیجیتالی ” را در سال ۲۰۲۰ را منتشر کند ، این توکن قرار است تا به عنوان پول رسمی کشور چین و تحت حمایت رسمی بانک مرکزی این کشور ، مورد استفاده قرار گیرد و به فروش برسد .

پیش بینی هالوینگ بیت کوین

دلیل دیگری که باعث صعودی شدن جهت بازار شد ، هالوینگ بیت کوین است که قرار است در تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۰ انجام شود .

فراز و نشیب بازار

بازارهای ارز دیجیتال ، بخاطر ماهیت خود ، چرخه های فراز و نشیب قیمتی زیادی را به خود می بینند ، به عنوان مثال بعد از سال ۲۰۱۴ که قیمت بیت کوین به بالاترین حد آن زمان رسید ، در مسیر نزولی قرار گرفت و ریزش زیادی را انجام داد .

معرفی ارز دیجیتال فیس بوک ( لیبرا )

در سال ۲۰۱۹ ، مارک زوتنبرگ ، مالک فیسبوک اعلام که قرار است ارز دیجیتالی این شرکت به نام ” لیبرا ” را برای استفاده ی کاربران داخلی یا بین المللی شبکه های اجتماعی این شرکت در زمان پرداخت های مرتبط با این شبکه ها ، توسعه دهد .

هرچند که لیبرا نتوانست آن طور که مارک و دیگر همکارانش انتظار داشتند توجه و حمایت سرمایه گذاران را جذب کند ولی باعث شد تا عامه ی مردم با پتانسیل ارزهای دیجیتال و این نوع سرمایه گذاری آشنا شوند .

راه اندازی بکت Bakkt

در سپتامبر ۲۰۱۹ شاهد راه اندازی پلتفرم ارز دیجیتال بین المللی به نام Bakkt بودیم که مدت انتظار آن می رفت . این پلتفرم می‌خواهد یک «اکوسیستم قانونی جهانی برای دارایی‌های دیجیتال» باشد و تاثیر مستقیمی بر روی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال دارد .

خلاصه

کریپتوکارنسی توانست در سال ۲۰۱۹ خود را با افزایش قیمت بیت کوین تا ۱۳۰۰۰ دلار و ماه ژانویه و جولای احیا کند ، سپس در کانال نزولی قرار گرفت و تا ۷۵۰۰ دلار ریزش کرد .

دلیل این ریزش قیمت دستگیری سازندگان یک توکن جعلی به نام Plus Token توسط مقامات قانونی چینی بود که توانسته بودند بالغ ۳ میلیارد دلار را از این راه سرقت کنند .

Plus Token یکی از بزرگترین پروژه های کلاه برداری ارزهای دیجیتال است که تا الان مشخص شده ، سازندگان این توکن به سرمایه گذاران وعده ی پرداخت سود ماهیانه بین ۹ تا ۱۸% کل سرمایه را داده بودند ، زمانی که گمانه زنی ها در این خصوص که این توکن یک کلاهبرداری است شکل گرفت ، کاربران بالافاصله سرمایه خود را از بازار خارج کرد تا از ضررهای احتمالی در امان باشند که همین امر باعث ریزش قیمتی بیت کوین تا محدوده ۷۵۰۰ دلار نیز شد .

در پایان باید عرض کنیم که سال جدید میلادی تا به اینجای کار برای ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت کوین خوش یمن بوده است و باعث افزایش قیمت این ارز تا محدوده ۹۲۰۰ دلار نیز شده است ، امید داریم که همانند این روزهای اخیر ، در تمام طول سال نیز بازار روندی مثبت در پیش داشته باشد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.