فرآیند اثبات سهام (PoS) چیست ؟

فرآیند اثبات سهام (PoS) چیست ؟

مفهوم اثبات سهام (Proof of Stake) بیان می کند که یک شخص می تواند تنها با نگهداری یک یا چند ارز دیجیتالی ، نسبت به استخراج ارزهای دیجیتالی را و یا تایید تراکنش های شبکه اقدام نماید . این بدان معناست که هرچه قدر یک کاربر ارز دیجیتال بیشتری را نگهداری کند ، قدرت استخراج بیشتری نیز نصیب او می شود .

مفهوم اثبات سهام (PoS)

فرآیند اثبات سهام (PoS) چیست ؟فرآیند اثبات سهام به عنوان یک پشتیبان برای فرآیند اثبات کار (PoW) در جهت جلوگیری از مشکلاتی که بعدا پیش خواهد آمد ، ساخته شد .زمانی که یک تراکنش ایجاد می شود ، اطلاعات آن در یک بلاک با حداکثر ظرفیت ۱ مگابایت قرار می گیرد و سپس در چندین رایانه یا گره در شبکه کپی می شود . گره ها ، بدنه اجرایی بلاک چین هستند و وظیفه ی تایید تراکنش ها در هر بلاک را بر عهده دارند . در مرحله تأیید تراکنش ها ، گره ها یا ماینر ها باید یک سری محاسبات پیچیده ریاضی را که به عنوان اثبات کار شناخته می شود ، حل کنند . اولین ماینری که رمزگشایی هر تراکنش بلاک را انجام می دهد ، مقداری پاداش دریافت می کند . پس از تأیید صحت تراکنش ها ، آن بلاک به عنوان یک زنجیره به دفترکل توزیع شده اضافه می شود .

استخراج برای اجرای محاسبات مختلف رمزنگاری و انجام چالش های ریاضی ، به نیروی محاسباتی زیادی نیاز دارد . توان محاسباتی زیاد هم به میزان بالایی از انرژی برق نیازد دارد که در نهایت همه این ها منجر به انجام موفقیت آمیز پروسه اثبات کار می شود . در سال ۲۰۱۵ تخمین زده شد که یک تراکنش بیت کوین به میزان برق مورد نیاز برای تأمین برق ۱٫۵۷ خانوار آمریکایی در روز نیاز دارد . برای پرداخت هزینه برق مصرفی ، ماینر ها معمولاً کوین های دریافتی خود را در ازای پول فیات می فروختند که این امر منجر به کاهش قیمت های ارز های دیجیتال می شد . اثبات سهام (PoS) درصدد برطرف کردن این مسئله با نسبت دادن قدرت استخراج به نسبت کوین های ماینر است . به این ترتیب ، به جای استفاده از انرژی برای پاسخ به پازل های PoW ، یک ماینر PoS محدود به استخراج درصد تراکنش هایی است که منعکس کننده سهام مالکیت وی است . به عنوان مثال ، یک ماینر که ۳٪ از بیت کوین موجود را در اختیار دارد می تواند از نظر تئوری تنها ۳٪ از بلاک ها را ماین می کند .

خطر حمله شبکه ای

فرآیند اثبات سهام (PoS) چیست ؟

بیت کوین از سیستم اثبات کار (PoW) برای تایید تراکنش های خود استفاده می کند و به همین ترتیب مستعد یک تراژدی است . تراژدی به نقطه ای از زمان آینده اشاره می کند که استخراج کنندگان کمی  ، به دلیل پاداش کم استخراج ، باقی خواهند ماند . در آن زمان (پس از استخراج تمامی بیت کوین ها) تنها پاداشی که استخراج کنندگان کسب می کنند ، کارمزد تراکنش ها است که با گذشت زمان کاهش می یابد زیرا کاربران تصمیم می گیرند کارمزدها های کمتری برای تراکنش ها خود بپردازند . با کم شدن استخراج کنندگان شبکه نسبت به حمله ۵۱٪ آسیب پذیر می شود ، حمله ۵۱٪ هنگامی است که یک گروهی از استخراج کنندگان ۵۱٪ از توان محاسباتی شبکه را کنترل می کند و ضمن عدم تایید تراکنش ها در شبکه ، بلاک های تقلبی از تراکنش ها را برای خود ایجاد می کند .

اما توسط فرآیند اثبات سهام (PoS) ، هکر برای انجام حمله ۵۱٪ ، باید ۵۱٪ از کل ارز های دیجیتال را به دست آورد . فرآیند اثبات سهام از این حمله جلوگیری می کند زیرا جمع کردن ۵۱٪ از کوین های دیجیتالی معتبر بسیار دشوار و گران خواهد بود .

یک استخراج کننده با ۵۱ درصد سهام از یک کوین هیچ وقت به شبکه ای که خودش بیشترین سهم آن را در اختیار دارد ، حمله نمی کند زیرا اگر چنین کند قطعا ارزش آن ارز دیجیتال کاهش می یابد و بیشتر از همه ، خود او متضرر می شود ،  بنابراین صاحب سهام  برای حفظ یک شبکه امن انگیزه بیشتری پیدا می کند .

علاوه بر بیت کوین ، لایت کوین  (LTC) نیز از روش اثبات کار  (PoW) استفاده می کند . ارز دیجیتال Nxt (NXT) نمونه ای از یک کریپتوکارنسی است که از روش اثبات سهام (PoS) استفاده می کند . برخی ازکوین ها مانند Peercoin (PPC) از یک سیستم ترکیبی استفاده می کنند که هر دو روش در آن گنجانیده شده است . در حال حاضر ، اتریوم (ETH) قصد دارد طی چند ماه آینده به سیستم اثبات سهام (PoS) منتقل شود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.