فرآیند اثبات کار به چه معناست ؟

فرآیند اثبات کار (PoW) چیست ؟

اثبات کار (Proof of Work) ، سیستمی را توصیف می کند که از استفاده های ناشایست و مخرب از قدرت محاسباتی شبکه ، مانند ارسال نامه های اسپم یا انجام حملات DOS و DDOS جلوگیری می کند . این ایده توسط هال فینی در سال ۲۰۰۴ از طریق ایده ” فرآیند اثبات کار قابل استفاده مجدد” به پول ربط داده شد . بعدا در سال ۲۰۰۹ بیت کوین به اولین کاربرد گسترده این ایده تبدیل شد و دریافت کننده ی اولین تراکنش بیت کوین نیز خود فینی بود ، اکنون پس از گذشت چندین سال ، این فرآیند (اثبات کار) اساس بسیاری از ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهد.

توضیح اثبات کار

فرآیند اثبات کار به چه معناست ؟این توضیحات در رابطه را پروسه اثبات کار (Proof of Work) در بلاکچین بیت کوین است . بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که تحت حمایت یک نوع دفتر کل توزیع شده معروف به “بلاکچین” است . این دفترکل شامل سابقه ای از کلیه تراکنش های بیت کوین است که در “بلاک های” پی در پی مرتب شده اند ، به طوری که هیچ کاربری مجاز نیست یک موجودی خود را بیشتر از یک بار خرج کند . برای جلوگیری از دستکاری های احتمالی ، این دفتر کل عمومی (قابل مشاهده برای همه) و توزیع شده میباشد ، بدین ترتیب هر تراکنش جعلی توسط کاربران شناخته شده و رد می شود .

روشی که کاربران در طی آن وجود اشکال و یا مداخلات درون شبکه را تشخیص می دهند ، از طریق هش ها و مجموعه ی طولانی از اعداد است که به عنوان اثبات کار شناخته می شود . شما میتوانید مجموعه ای از اطلاعات را به یک الگوریتم هش دهید و در نهایت فقط یک عبارت هش شده از آن تحویل بگیرید . با توجه به خصلت “اثر بهمنی” ، حتی تغییر جزئی در هر بخشی از داده های اصلی منجر به ایجاد یک هش جدید و کاملاً غیرقابل قبول خواهد شد . همواره طول هش ایجاد شده توسط تابع هش برابر با طول مجموعه داده ی اصلی است . هش یک فرآیند یک طرفه است ، برای بدست آوردن داده های اصلی نمی توان از آن استفاده کرد بلکه فقط برای بررسی اینکه داده های ایجاد شده هش با داده های اصلی مطابقت دارد یا خیر می توان از آن استفاده کرد .

ایجاد هش برای مجموعه ای از تراکنش های بیت کوین برای کامپیوترهای امروزی کار بسیار ساده و پیش پا افتاده ای است ، بنابراین برای حل این مشکل و تبدیل فرآیند به یک ” کار ” شبکه بیت کوین سطح خاصی از “سختی” را به وجود آورد . این سختی به گونه ای تنظیم شده است که استخراج یک بلاک جدید (اضافه کردن یک بلاک به شبکه بلاکچین توسط ایجاد یک هش معتبر) به طور تقریبی ۱۰ دقیقه به طول بیانجامد . تنظیم این سختی با تعیین یک “هدف” برای هش میسر می شود به این ترتیب که هر چه مقدار هدف کمتر باشد ، مجموعه ای که یک هش معتبر را تشکیل می دهند نیز کوچک تر خواهند بود ، و با این تنظیمات ایجاد یک بلاک جدید زمان بر تر خواهد بود . در عمل این بدان معنیست که یک هش با یک رشته طولانی از صفر ها آغاز می شود ، به طور مثال هش برای بلاک شماره ۴۲۹۸۱۸ رشته روبرو خواهد بود :

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۴dd3426129639082239efd583b5273b1bd75e8d78ff2e8d

این بلاک شامل ۲۰۱۲ تراکنش است که شامل بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین به همراه Header بلاک قبلی نیز می باشد . اگر یک کاربر بخواهد مقدار یک تراکنش را به اندازه ۰٫۰۰۰۱ بیت کوین تغییر دهد ، مقدار هش عوض شده و مقدار جدید برای شبکه ناشناخته خواهد بود و رد خواهد شد .

فرآیند اثبات کار به چه معناست ؟از آن جا که مجموعه معینی از داده ها تنها می توانند یک هش ایجاد کنند ، چگونه استخراج کنندگان اطمینان حاصل می کنند که هش ساخته شده توسط آن ها کمتر از “هدف” باشد ؟

آن ها ورودی را با اضافه کردن یک عدد که به آن nonce ” عدد استفاده شده ” میگویند تغیر میدهند و پس از یافتن یک هش معتبر ، به شبکه اعلام و به بلاک های شبکه بلاکچین اضافه می شود  .

فرآیند اثبات کار (Proof of Work) امکان تغیر در هر جنبه ای از شبکه بلاکچین را بسیار مشکل می کند زیرا هر تغیر کوچکی که بخواهد در شبکه اتفاق بیفتد باید تمام بلاک های قبلی مجددا استخراج شوند ، این فرآیند همچنین با زیاد کردن سختی شبکه و در نتیجه آن ، نیاز بودن حجم زیادی از قدرت محاسباتی ، امکان انحصار قدرت پردازش شبکه را توسط یک یا گروهی از کاربران میگیرد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.