قابلیت نقد شوندگی بیت کوین چیست ؟

قابلیت نقد شوندگی بیت کوین چیست ؟

قابلیت نقد شوندگی بیت کوین از دیدگاه های مختلفی قابل بررسی است . یکی از تعریف های نقد شوندگی ، توانایی تبدیل ارز ها به پول نقد در صورت نیاز است . دیدگاه دیگر این است که نقدینگی با گسترش پیشنهاد هایی که برای تعیین قیمت داده می شود ، تعیین می شود و یک سرمایه گذاری با گسترش پیشنهاد قیمت بیشتر ، نقدینگی بالاتری دارد . نقدینگی به این معنی است که کاهش یا افزایش قیمت دارایی در حین خرید یا فروش وجود ندارد و ورود و خروج از آن بازار آسان است .

هر چه خرید و فروش در بازار بیشتر شود ، به تبع آن رقابت نیز بیشتر می شود بنابراین امکان ایجاد هزینه های اضافی و یا تخفیف نیز کاهش پیدا می کند . چنین دارایی هایی که تقاضای زیادی برای آن ها وجود دارد معمولاً نزدیک به قیمت بازار معامله می شوند . بازار فارکس اولین جایگاه را از نظر قابلیت نقد شوندگی دارد . طبق اعلام بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) ، متوسط گردش مالی در بازار فارکس از آوریل ۲۰۱۹ تا کنون در حدود ۶٫۶ تریلیون دلار روزانه بوده است . از طرف دیگر ، انواع املاک شامل زمین ، خانه ، باغ و غیره از نمونه های قدیمی یک دارایی با قابلیت نقدشوندگی بالا می باشد . خرید و فروش املاک و مستغلات اغلب شامل ماه ها کار ، مذاکره ، پر کردن فرم های خسته کننده و پرداخت کمیسیون های قابل توجه است .

 

قابلیت نقد شوندگی بیت کوین چیست ؟

قابلیت نقدینگی خوب برای هر دارایی قابل معامله یک امر ضروری است . بازار های با قابلیت نقد شوندگی خوب ، عمیق تر و انعطاف پذیری بیشتری دارند . در حالی که یک بازار با نقدینگی کم می تواند معامله گران را در موقعیتهایی قرار دهد که نتوانند سرمایه خود را نقد کرده و از بازار خارج شوند . نمودار فوق میزان معاملات روزانه بیت کوین را نشان می دهد . بیت کوین در پنج سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کرده است ، به حدی که نمودار باید در مقیاس لگاریتمی نمایش داده شود .

حجم روزانه مبادلات بیت کوین در سال ۲۰۱۴ کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار در روز بود و گاهی اوقات نیز به زیر ۱۰ میلیون دلار کاهش می یافت . جالب است بدانید که این رقم تا اوایل سال ۲۰۱۸ ، به بیش از ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافته بود . کمی بعد پس از سقوط قیمت بیت کوین ، حجم مبادلات به زیر ۵ میلیارد دلار در روز کاهش یافت . با این حال ، حجم مبادلات روزانه بیت کوین تا اوایل سال ۲۰۲۰ مجددا از ۲۰ میلیارد دلار فراتر رفت . بیایید به عوامل اصلی تأثیرگذار بر نقدینگی بیت کوین بپردازیم .

صرافی

افزایش تعداد صرافی های قابل اعتماد بیت کوین ، برای افراد بیشتری فرصت تجارت بیت کوین را فراهم می کند . افزایش حجم معاملات به تقویت نقد شوندگی کمک می کند ، برخی افراد ، بیت کوین های خود را خارج از صرافی ها نگه می دارند . هرچه صرافی های عمومی امن تر شود ، افراد بیشتر تمایل به نگهداری و ترید ارزهای دیجیتال خود درون صرافی ها می کنند که این امر باعث افزایش تعداد خریداران و فروشندگان می شود .

پذیرفته شدن

افزایش پذیرش بیت کوین در مغازه های محلی کوچک و بزرگ ، بنگاه های تجارت آنلاین و سایر مشاغل می تواند به تقویت استفاده از آن و کاهش نوسانات کمک کند . هرچه بیشتر از آن به عنوان یک ارز استفاده شود ، قابلین نقد شوندگی بیت کوین بیشتر می شود . اخیرا شاهد یک روند رو به رشد در پذیرش بیت کوین توسط خرده فروشان هستیم ، اما تقاضای (احتکار آمیز) زیاد باعث افزایش نوسانات این ارز دیجیتال شد . سپس ، استفاده منفی از بیت کوین در خرده فروشی ها و تبلیغات منفی مربوط به دستکاری قیمت در سال های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ و در ادامه آن کلاهبرداری ارز های دیجیتال ، باعث کاهش ارز این ارز شد . آینده ارزهای رمزپایه به عنوان ارزهای رایج در سال ۲۰۲۰ نسبت به سالهای گذشته روشن تر به نظر می رسد ، اما همچنان وضعیت آن ها نامشخص است .

دستگاههای خودپرداز و کارتهای پرداخت

شبکه ATM ارز های دیجیتال حتی با افزایش نوسان قیمت ها همچنان به طور پیوسته در حال رشد بوده است . دستگاههای خودپرداز بیت کوین به دلیل مقبولیت بیشتر در بین مردم از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا خرید و فروش بیت کوین را تسهیل می کنند . بسیاری از افراد از انجام معاملات آنلاین هراس دارند ، بنابراین این دستگاههای خودپرداز در چنین مواردی وسایل خوبی هستند . با این حال ، این شیوه خرید بسیار گرانتر از معاملات آنلاین است .

علاوه بر دستگاههای خودپرداز ،کارتهای اعتباری به طور فزاینده ای در دنیای رمزنگاری در حال افزایش هستند . این کارتها انجام معاملات و خرید را آسانتر می کنند . راه اندازی کارت های  تبدیل بیت کوین به پول نقد و دستگاه های خودپرداز باعث افزایش قابلیت استفاده و پذیرش بیت کوین می شود . آنها خرید و برداشت را با توجه به قیمت بازار تسهیل می کنند و ضمن حفظ امنیت ، به افزایش نقدینگی کمک می کنند . افزایش مقبولیت این کارت ها می تواند به معنای ایجاد راه های بیشتری برای پذیرش بیت کوین باشد .

قوانین

مقررات ، به طور مستقیم و غیرمستقیم ، نقش اساسی در موضوع نقدینگی دارند دارند . موضع کشورها درباره بیت کوین به تعداد کشور های جهان متفاوت است . در تعداد معدودی از کشور ها خرید و فروش این ارز ممنوع است ، در بعضی از آنها مجاز است ، و در بعضی از کشور ها مورد بحث است . مقامات بسیاری از کشورها کاملا وضعیت را رصد می کنند و بسیاری از آنها حتی روی مقررات این حوزه نیز کار می کنند .

با وجود اختلاف نظر در بین کشورهای جهان در این رابطه ، ارزهای مجازی با سرعت شگفت انگیزی در حال رشد هستند . امروزه حضور فزاینده بیت کوین در قالب دستگاههای خودپرداز ، صرافی ها ، معاملات در مغازه ها ، عمده فروشی ها و جاهای دیگر به وضوح قابل مشاهده است . موضع روشن مسئولان در مورد موضوعاتی مانند حمایت از مصرف کننده و مالیات می تواند افراد بیشتری را برای تجارت بیت کوین ترغیب کند و این بر نقدینگی آن تأثیر می گذارد .

آگاهی عمومی

بسیاری از افراد ممکن است کلمه “بیت کوین” را شنیده باشند ، اما از اینکه ارزهای دیجیتال چه هدف و یا کاربردی دارند ، آگاهی ندارند . بسیاری از خریداران ، سرمایه گذاران و معامله گران آینده نگر از جمله این افراد هستند . دانش محدود و عدم راهنمایی های شفاف و همینطور عدم ایجاد بستر آموزشی مناسب توسط مسئولان ، باعث شده تا عامه ی مردم اطلاعات زیادی راجب ارزهای دیجیتال نداشته باشند . با گسترش دنیای ارزهای دیجیتال ، بسیاری از مردم در مورد آن یاد می گیرند و آن را امتحان می کنند .

سخن پایانی

اگر به بیت کوین به عنوان یک دارایی نگاه کنیم ، بازده پرسودی برای سرمایه گذاران اولیه ایجاد می کند . بیت کوین مشکلات خود را دارد و نوسانات قیمت یکی از آنهاست . مشکل نقدینگی یکی از عوامل بسیاری است که منجر به حرکت ناگهانی قیمت بیت کوین می شود ، بدین معنی که بیت کوین علیرغم داشتن حجم سرمایه مناسب ، ولی در قیاس با سهام شرکت های بزرگ مانند اپل ، مایکروسافت و غیره ، حجم سرمایه پایینی دارد و در صورت ورود و یا خروج یک نهنگ با حجم زیادی بیت کوین از بازار میتوانیم شاهد افزایش و یا کاهش قیمت باشیم . بنابراین ، نقدینگی می تواند به کاهش خطرات بیت کوین کمک کند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.