قراردادهای هوشمند چیست ؟
برچسب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:29 - فوریه - 2020

قراردادهای هوشمند چیست ؟

یک قرارداد هوشمند پروتکل رایانه ای است که برای تسهیل ، تأیید یا اجرای مجدد عملکرد یک قرارداد به صورت دیجیتال در نظر گرفته شده است . قراردادهای هوشمند اجازه انجام معاملات معتبر و بدون اشخاص ثالث را می دهند .

یکی از بهترین موارد در مورد بلاکچین این است که به دلیل غیر متمرکز بودن این سیستم ، به واسطه ها و شخص های ثالث نیازی نمی باشد که همین موضوع باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود . بلاکچین ها مشکلات خود را دارند اما نسبت به سیستم های سنتی دارای امتیازات غیرقابل انکاری مانند : سرعت بالا ، قیمت پایین تر و ایمنی بیشتر هستند ، به همین دلیل بانک ها و دولت ها مشتاق به استفاده از آن ها هستند .

در سال ۱۹۹۴ ، Nick Szabo ، یک دانشمند حقوق دان متخصص در حوزه ی رمزنگاری ، فهمید که دفترکل توزیع شده می تواند برای قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد . در این قالب ، قراردادها می توانند به کدهای رایانه‌ای تبدیل شده ، در سیستم ذخیره و همانند سازی شوند و تحت نظارت شبکه و رایانه هایی که بلاک چین را اجرا می کنند ، باشند .

 

قراردادهای هوشمند چیست ؟

قراردادهای هوشمند به شما کمک می کنند تا ضمن اجتناب از استفاده از یک شخص ثالث یا واسطه ، پول ، املاک ، سهام یا هر چیز دیگری را با روشی شفاف و بدون مشکل مبادله کنید .

بهترین روش برای توصیف قراردادهای هوشمند ، مقایسه این فناوری با یک ماشین فروش است . به طور معمول ، شما پیش یک وکیل یا دفتر اسناد رسمی می روید ، مبلغی را پرداخت کرده و منتظر می شوید تا سند خود را دریافت کنید . اما با قراردادهای هوشمند ، شما به سادگی یک بیت کوین را به دستگاه فروش (یعنی دفترکل) انتقال می دهید و سیستم در نهایت سند شما را تحویل می دهد . از این رو ، قرارداد های هوشمند نه تنها قوانین و مقررات مربوط به توافق را به همان روشی که یک قرارداد سنتی انجام می دهد ، تعریف می کنند ، بلکه بطور خودکار آن تعهدات را نیز انجام می دهند .

قراردادهای هوشمند چیست ؟

همانطور که ویتالیک بوتین ، برنامه نویس ۲۲ ساله اتریوم ، در نشست اخیر DC Blockchain توضیح داد ، در رویکرد قراردادهای هوشمند ، یک دارایی یا ارز به یک برنامه منتقل شده ، برنامه این کد را اجرا می کند و در مقطعی به طور خودکار یک شرط را تأیید می کند و به طور خودکار تعیین می کند که آیا دارایی باید به دریافت کننده داده شود و یا این که به فرستنده بازپس فرستاده شود . در همین حال ، دفتر کل توزیع شده ، اسناد مربوطه را نیز ذخیره و همانند سازی می کند که با این کار امنیت و تغییر ناپذیری اطلاعات تضمین می شود .

به طور مثال

فرض کنید که شما می خواهید آپارتمانی از ما اجاره می کنید ، شما می توانید این کار را از طریق بلاکچین با پرداخت از طریق کریپتوکارنسی انجام دهید . بعد از انجام تراکنش ، شما رسید دریافت می کنید که در پایگاه داده ی قراردادهای مجازی نگهداری می شود . برای تحویل کلید نیز تاریخی را مشخص می کنیم . اگر کلید در تاریخ مقرر به شما تحویل داده نشود ، بلاکچین به طور خودکار سرمایه را به شما بر میگرداند . اما اگر من قبل از تاریخ مقرر ، کلید را ارسال کنم ، زمانی که تاریخ معامله فرا برسد ، سیستم به طور خودکار سرمایه را برای من و کلید را برای شما قابل دسترس می کند . این سیستم به طور پیشفرض روی حالت اگر-آنگاه (If-then) کار می کند و توسط صدها نفر از کاربران شبکه مشاهده می شود ، بنابراین می توان انتظار تحویل بی عیب و نقص تمامی ابعاد معامله را داشت . اگر کلید را به شما بدهم ، مطمئناً وجه پرداختی شما نیز به من تحویل داده می شود . اگر مقدار مشخصی بیت کوین را  ارسال می کنید ، قطعا کلیدش را دریافت خواهید کرد . این سند به طور خودکار پس از زمان مشخصی لغو می شود و هیچ یک از طرفین نمی تواند بدون اطلاع دیگری مفاد قرارداد را تغیر دهد زیرا توسط تمام کاربران شبکه قابل مشاهده است .

شما می توانید از قراردادهای هوشمند برای انواع شرایط از مشتقات مالی گرفته تا حق بیمه ، قرارداد های کاری ، اجاره املاک ، خدمات اعتباری ، خدمات مالی ، فرایندهای قانونی و توافق نامه های جمع آوری پول و غیره استفاده کنید .

 

یک مثال از قراردادهای هوشمند

در اینجا کد مربوط به یک قرارداد اولیه هوشمند را مشاهده می کنید که در بلاک چین اتریوم نوشته شده است . قرارداد ها را می توان در هر نوع بلاک چینی رمزنگاری کرد اما در بلاکچین اتریوم بیشتر استفاده می شود زیرا قدرت پردازش نامحدودی برای این قرارداد ها دارد .

قراردادهای هوشمند چیست ؟

در این قرارداد مقرر شده است که به سازنده قرارداد ۱۰۰۰۰ BTC (بیت کوین) داده شود . این قرارداد به هر کسی که موجودی کافی را داشته باشد اجازه می دهد تا این بیت کوین  ها را برای دیگران توزیع کند .

 

نحوه استفاده از قراردادهای هوشمند

جری کووومو ، معاون تکنولوژی های بلاک چین در شرکت IBM ، معتقد است که قراردادهای هوشمند می توانند در سراسر زنجیره اداری ، از خدمات مالی گرفته تا مراقبت های بهداشتی ، تا بیمه و غیره استفاده شوند . در اینجا به برسی چند مثال می پردازیم :

دولت مردان تضمین می کنند که تقلب در سیستم رأی گیری ما غیر ممکن است ، اما با این وجود ، قراردادهای هوشمند با ارائه سیستمی بی نهایت ایمن تر ، همه نگرانی ها را برطرف می کنند . برای دستیابی به آرای محافظت شده در دفترکل ، اطلاعات باید رمزگشایی شوند و برای این کار نیز به قدرت محاسباتی بسیار زیادی نیاز است و هیچ کس آنقدر قدرت محاسباتی ندارد ، پس اطلاعات ۱۰۰% ایمن خواهند بود . ثانیا ، قراردادهای هوشمند می توانند ازدحام رای دهندگان را پایین بیاورند . بخش اعظم این ازدحام و شلوغی ناشی از سیستم غلطی است که در این پروسه با آن روبرو می شوید ، این پروسه که شامل صف آرایی ، نشان دادن هویت شما و تکمیل فرم ها است بسیار وقت گیر می باشد . با قراردادهای هوشمند ، مسئولان می توانند به راحتی رای گیری را به صورت آنلاین اجرا کرده و نتایج آن را ذخیره و از صحت آن ها اطمینان داشته باشند .

 

مدیریت

بلاک چین نه تنها دفتر کل را به عنوان یک منبع قابل اعتماد معرفی می کند بلکه خطر های احتمالی در ارتباطات و گردش کار نیز به دلیل دقت و شفافیت و خودکار بودن سیستم نیز از بین می روند ، طبق معمول در حالی که عملیات تجاری منتظر مصوبات می باشند و به خاطر نظم بخشیدن به امور داخلی و خارجی باید این مبادلات را پذیرا بوده و تحمل کنند ، یک دفتر کل توزیع شده ی بلاکچین این کار را تسهیل می کند ، همچنین مغایرت هایی را که معمولا بر اثر پردازش های مستقل رخ می دهد را کاهش داده و البته ممکن است منجر به تراکنش های پر هزینه و تاخیر در تسویه شود .

استفاده از قرارداد های هوشمند

در سال ۲۰۱۵ ، شرکت Depoya Trust & Clearing Corp  یا به اختصار (DTCC) از یک دفترکل توزیع شده برای پردازش بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار اوراق بهادار استفاده کرد و بیش از ۳۴۵ میلیون تراکنش را پردازش کرد .

زنجیره تامین

قراردادهای هوشمند به صورت پیشفرض بر اساس If-then کار می کنند ، جف گارزیک نیز در این رابطه توضیح می دهد که : شرکت حمل و نقل UPS می تواند قراردادهایی را به کار گیرد که میگویید اگر در یک بازار نو ظهور و در حال توسعه بخاطر تحویل (کالا) در این مکان (وجه) نقدی را دریافت نمایم ، سپس این محصول دیگر که بسیاری از زنجیره های عرضه (کالا) را به هم مرتبط می کند ، باعث می شود که تولید کننده کالای جدیدی را عرضه کند ، زیرا کالای موجود در آن بازار در حال توسعه ، تحویل شده است ، در اغلب موارد زنجیره عرضه توسط سیستم های مبتنی بر کاغذ بازی مختل می شوند یعنی همان جایی که فرم ها باید برای تایید از مجاری متعددی عبور کنند که این مسئله باعث افزایش احتمال مواجه با زیان و کلاهبرداری می شود . بلاکچین با فراهم آوردن یک بستر امن و قابل دسترسی دیجیتالی برای تمام طرف های حاضر در زنجیره این کار را خنثی کرده و امور و پرداخت ها را به صورت خودکار انجام می دهد .

 

استفاده از قرارداد های هوشمند

بانک Barclays Corporate  از قراردادهای هوشمند برای تغییر مالکیت و پرداخت خودکار به موسسات مالی استفاده می کند .

خودرو

شکی نیست که ما در حال پیشرفت از انسان های اولیه تا روبات های فوق هوشمند هستیم . گوگل با تلفن های هوشمند ، عینک های هوشمند و حتی اتومبیل های هوشمند به سمت نوآوری و پیشرفت در حال حرکت است و اینجاست که قراردادهای هوشمند به کمک شما می آیند . به عنوان مثال ، وسایل نقلیه خودران که در آن قراردادهای هوشمند می توانند به نوعی نقش “اوراکل” را بازی کنند که می تواند تشخیص دهد چه کسی مقصر تصادف است . سنسور و درایور و متغیرهای بی شماری دیگری نیز می توانند به ما کمک کنند . با استفاده از قراردادهای هوشمند ، یک شرکت بیمه اتومبیل می تواند نرخ های متفاوتی را با توجه به مکان و شرایطی که مشتریان در حال کار با وسایل نقلیه خود هستند ، تعیین کند .

مشاوران املاک

از طریق قراردادهای هوشمند می توانید پول بیشتری بدست آورید . به طور معمول ، اگر می خواستید آپارتمان خود را به شخصی اجاره دهید ، برای تبلیغ نیاز به واسطه ای نظیر مشاوران املاک یا یک روزنامه دارید و پس از آن مجدداً نیاز دارید به کسی مبلغی بپردازید تا تأیید کند که شخص اجاره را پرداخت کرده و یا پیگیری کند . دفترکل هزینه های شما را کاهش می دهد . تمام کاری که انجام می دهید این است که وجه را از طریق ارزهای دیجیتال انجام دهید و قرارداد خود را در دفتر اصلی رمزگذاری کنید . با این روش کارگزاران ، نمایندگان املاک و مستغلات ، وام دهندگان و هر کسی که با مسئله املاک مرتبط باشد می توانند سود کسب کنند .

 

سرویس های مراقبت های بهداشتی

سوابق بهداشت شخصی می توانند رمزنگاری و در بلاکچین ذخیره شوند ، بدین ترتیب می توان فقط به یک سری افراد خاص اجازه دسترسی و مشاهده آن ها را داد . همین استراتژی می تواند برای اطمینان از انجام تحقیقات از طریق قوانین HIPAA (به روشی مطمئن و محرمانه) نیز مورد استفاده قرار گیرد . این دفترکل نیز می تواند برای مدیریت مراقبت های بهداشتی عمومی مانند نظارت بر داروها ، رعایت مقررات ، نتایج آزمایش و مدیریت منابع بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد .

قراردادهای هوشمند چیست ؟

 

قابلیت های قرارداد های هوشمند

برخی از قابلیت های قراردادهای هوشمند عبارت اند از :

استقلال : شما کسی هستید که مفاد قرارداد را تعیین می کنید . برای تأیید نیازی به اعتماد به یک کارگزار ، وکیل یا واسطه های دیگر نیست . اتفاقاً این مسئله خطر دستکاری اشخاص ثالث را نیز از بین می برد ، زیرا اجرای این کار به طور خودکار توسط شبکه انجام می شود .

اعتماد : اسناد شما در دفترکل غیرمتمرکز رمزگذاری و ذخیره می شوند . بنابراین هیچ یک از طرفین نمی تواند ادعایی مبنی بر گم کردن اسناد بکند .

تهیه نسخه پشتیبان : تصور کنید که بانک ادعا می کند که حساب پس انداز شما را گم کرده است . در بلاکچین تمامی کاربران ، پشتیبان شما خواهند بود همچنین اسناد شما بارها و بارها در شبکه کپی شده اند .

ایمنی : رمزگذاری وب سایت ها ، اسناد شما را ایمن نگه می دارد و هیچ هکری نمی تواند به آن نفوذ کند .

سرعت : شما معمولاً برای پردازش دستی اسناد باید مقداری از وقت و مشتی کاغذ را خرج کنید . قراردادهای هوشمند از کدهای نرم افزاری برای اتوماسیون وظایف استفاده می کنند و بدین ترتیب وقت زیادی برای شما ذخیره خواهد شد .

صرفه جویی : قراردادهای هوشمند باعث صرفه جویی در هزینه شما می شوند زیرا حضور واسطه ها و اشخاص ثالث را از بین می برند . به عنوان مثال ، در زمان عقد یک قرارداد ، شما باید مبلغی را برای حضور دفاتر اسناد رسمی پرداخت کنید ، ولی با استفاده از قرارداد های هوشمند نیازی به این کار نیست .

نکته : قراردادهای هوشمند نه تنها سریعتر و ارزان تر هستند بلکه از خطاهای ناشی از پر کردن دستی انبوهی از فرم ها نیز جلوگیری می کنند.

عکس

 

مشکلات قرارداد های هوشمند

قراردادهای هوشمند هنوز راه بسیار زیادی تا تکمیل شدن در پیش دارند . اگر در کدنویسی ها خطایی رخ دهد چه می شود؟ یا چگونه دولت ها باید چنین قراردادهایی را تنظیم کنند؟ یا دولتها چگونه می توانند برای معاملاتی که با قرارداد های هوشمند وضع می شوند مالیات تعیین کنند ؟

مشکلات زیادی در سر راه این نوع قراردادها وجود دارد و باید منتظر نشست و دید که در آینده چه رخ خواهد داد .

آینده قراردادهای هوشمند

بخشی از آینده قراردادهای هوشمند بسته به حل مشکلات ذکر شده در بالا است . به عنوان مثال ، در شرکت Cornell Tech ، وکلا ، که اصرار دارند قراردادهای هوشمند وارد زندگی روزمره ما شوند ، تمام وقت خود را برای پیدا کردن راه حل هایی برای مشکلات بالا کرده اند .

در واقع وقتی صحبت از قرارداد های هوشمند می شوند ، ما در حال پا گذاشتن به حوزه ی فناوری هستیم ، نتایج مرکز تحقیقات IT نشان می دهد که استفاده از قراردادهای هوشمند در برخی از صنایع تاثیر گذار خواهد بود ، به طور مثال در رابطه به مسائل حقوقی ، وکلا از نوشتن قراردادهای سنتی به استفاده از الگوهای استاندارد قراردادهای هوشمند ، روی می آورند . سایر صنایع مانند بازرگانان تجاری ، شرکتهای اعتباری و حسابداران نیز ممکن است از قراردادهایی هوشمند برای انجام کارهایی مانند حسابرسی و ارزیابی ریسک استفاده کنند . در واقع ، وب سایت Blockchain Technologies پیش بینی می کند که قراردادهای هوشمند با ترکیبی از کاغذ و محتوای دیجیتالی ادغام می شوند که در آن قراردادها از طریق بلاک چین تأیید می شوند و توسط نسخه فیزیکی چاپ و اثبات می شوند .

بلاکچین محل پردازش قرارداد های هوشمند

بیت کوین : بلاکچین بیت کوین برای پردازش معاملات بیت کوین بسیار عالی است ، اما توانایی کمی در پردازش اسناد دارد .

Side Chains : این نام دیگری برای بلاکچین هایی است که در مجاورت بلاکچین بیت کوین کار می کنند و فضای بیشتری برای پردازش قراردادها ارائه می دهند .

NXT : این یک پلتفرم بلاک چین عمومی است که شامل یک سری الگو برای قراردادهای هوشمند می شود . در این بلاکچین شما فقط مجاز به استفاده از همان قالب های آماده هستید و نمی توانید کد خود را بارگزاری کنید .

اتریوم :  اتریوم یک بستر عمومی بلاک چین و پیشرفته ترین نوع آن برای کد نویسی و پردازش قراردادهای هوشمند است . شما می توانید هر آنچه را که می خواهید کد نویسی کنید اما مجبور به پرداخت قدرت محاسباتی قرارداد خود با توکن های اتریوم هستید .

با توجه به پتانسیل های قراردادهای هوشمند ، هیچ محدودیتی برای صنایعی که می توانند از آن استفاده کنند وجود ندارد ، از مراقبت های بهداشتی گرفته تا خدمات اتومبیل گرفته تا املاک و مستغلات و موارد قانونی و غیره .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.