قیمت یک بیت کوین چگونه تعیین می شود ؟

قیمت یک بیت کوین چگونه تعیین می شود ؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۰۹ توسط فردی با اسم مستعار ساتوشی ناکوموتو توسعه داده شد . در این مقاله قصد داریم تا عوامل تاثیر گذار در قیمت یک واحد بیت کوین را با هم بررسی کنیم ، با ایران بیت همراه باشید :

خرید بیت کوین با خرید سهام یا اوراق قرضه متفاوت است زیرا بیت کوین یک شرکت نیست که بتوان به راحتی آن را احراز هویت کرد و در بورس سهام آن را خریداری کرد . برخلاف سرمایه گذاری در ارزهای سنتی ، بیت کوین توسط یک بانک واحد صادر نمی شود یا از طرف دولت پشتیبانی نمی شود ، بنابراین سیاست پولی ، نرخ تورم و اندازه گیری های رشد اقتصادی که به طور معمول بر ارزش ارز تأثیر می گذارد ، بر روی بیت کوین هیچ تاثیری نمی گذارند .

قیمت بیت کوین تحت تاثیر عوامل زیر می باشد :

عرضه بیت کوین و تقاضای کاربران

هزینه تولید بیت کوین از طریق فرآیند استخراج

مقدار پاداشی که برای تایید تراکنش های شبکه بیت کوین در بلاکچین به استخراج کنندگان پرداخت می شود

تعداد ارزهای دیجیتال رقیب

تعداد صرافی هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند

قوانین حاکم بر آن در نقاط مختلف جهان

سیستم داخلی بیت کوین

 

عرضه و تقاضا

کشورها با تنظیم سیاست های مختلف پولی و مالی ، و یا تغییر میزان عرضه پول توسط بانک مرکزی خود می توانند ، ارزش پول کشور را کنترل کنند ، اما بیت کوین که تحت نظارت هیچ بانک و یا موسسه ای نیست چطور ؟

عرضه بیت کوین از دو طریق متفاوت تحت تاثیر قرار میگیرد . اول این که پروتکل بیت کوین طوری طراحی شده تا بیت کوین های جدید با نرخ تقریبا ثابتی ایجاد و در شبکه قرار گیرند . بیت کوین های جدید زمانی وارد چرخه می شوند که ماینرها تراکنش های بلاک ها را پردازش کنند . این نرخ تولید بیت کوین ها طوری طراحی شده که با گذشت زمان بیت کوین های کمتری وارد چرخه شود . این قضیه می تواند باعث ایجاد تقاضای بیشتر برای بیت کوین نسبت به عرضه آن شود . کم شدن نسبت عرضه ی بیت کوین های جدید با گذشت زمان بخاطر وجود هالوینگ در پروتکل بیت کوین است ، هالوینگ در واقع به نوعی باعث ایجاد یک تورم مصنوعی در قیمت بیت کوین می شود .

دوم این که عرضه ممکن است تحت تاثیر تعداد کل بیت کوین ها نیز قرار بگیرد . تعداد کل بیت کوین ها در زمان ساخت این ارز دیجیتال ، ۲۱ میلیون عدد در نظر گرفته شده است . وقتی که تمامی این ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شوند ، فعالیت استخراج کنندگان دیگر منجر به ایجاد بیت کوین جدیدی نخواهد شد . در سال ۲۰۱۹ به طور تقریبی ۱۸٫۱ میلیون از بیت کوین ها استخراج شده اند که تقریبا ۸۶٫۲ درصد از کل ۲۱ میلیون می باشد . البته با توجه به هالوینگ بیت کوین که هر چهار سال پاداش استخراج را نصف می کند ، استخراج بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ به طول خواهد انجامید . بعد از کاربرد عملی بیت کوین در دنیای واقعی و میزان پذیرش آن توسط مردم تعیین کنده ی قیمت آن خواهد بود .

رقابت

در حالی که به نظر می رسد بیت کوین مشهور ترین ارز دیجیتال باشد ، هزاران توکن دیگر نیز در حال تلاش برای جلب توجه کاربران هستند . درست است که بیت کوین بیشترین حجم بازار سرمایه ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد اما آلت کوین هایی مثل اتریوم (ETH) ، ریپل (XRP) ، بیت کوین کش (BCH) ، لایت کوین (LTC) ، ای او اس (EOS) از نزدیک ترین رقیبان او به شمار می آیند . رقیب دیگر بیت کوین با باعث می شود سرمایه از متمرکز شدن به سمت او سر باز بزنند ، وجود عرضه ی اولیه ی سکه (ICO) می باشد .

هزینه‌ی تولید بیت کوین

در حالی که بیت کوین یک ارز مجازی است ، اما فرآیند تولید آن یک فرآیند کاملا واقعی است و هزینه های زیادی را در بر دارد . شاید مهم ترین هزینه ای که در فرآیند استخراج با آن روبرو هستیم ، هزینه ی برق باشد . استخراج بیت کوین همانطور که پیشتر گفتیم مبتنی بر حل یک سری معادلات ریاضی پیچیده توسط دستگاه های مخصوص استخراج می باشد که برق بسیار زیادی مصرف می کنند تا در نهایت منجر به ایجاد یک بلاک شود . اولین ماینری که آن بلاک را استخراج می کند با یک بلاک بیت کوین و کارمزد تراکنش هایی که از آخرین بلاک جمع آوری شده اند ، پاداش میگیرد . منحصر به فرد بودن بیت کوین اینجا مشخص می شود که الگوریتم آن طوری طراحی شده که با کم و زیاد کردن عددی به نام سختی شبکه ، طوری برنامه ریزی شود که به طور متوسط هر ده دقیقه یک بلاک استخراج شود . این بدان معنیست که هر چه تعداد ماینرها بیشتر شود ، استخراج سخت تر می شود . تحقیقات نشان داده است که قیمت بازار بیت کوین ارتباط نزدیکی با هزینه تولید آن دارد .

در دسترس بودن در صرافی ها

همانطور که سرمایه گذاران در بورس ، سهام خود را از طریق کارگزاری هایی مانند NYSE ، Nasdaq و FTSE مبادله می کنند ، سرمایه گذاران کریپتوکارنسی نیز ارزهای خود را در صرافی هایی مانند Coinbase ، Okex و Binance خرید و فروش می کنند .

هر چه یک صرافی محبوب تر شود ، حجم بازار خرید و فروش و به تبع آن قابلیت نقد شوندگی آن صرافی بیشتر شده که منجر به افزوده شدن روز افزون کاربران می شود .

قوانین و بحث های حقوقی

افزایش سریع محبوبیت بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه باعث شده است که قانون گذاران درباره نحوه طبقه بندی چنین دارایی های دیجیتالی به مشکل برخورد کنند . در حالی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارزهای رمزنگاری را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می کند ، اما کمیسیون معاملات معاملات آتی کالا (CFTC) بیت کوین را یک کالا می داند . این سردرگمی که هر کدام از ادارات طبق دیدگاه خود با این ارزها برخورد می کنند ، علیرغم افزایش سرمایه در بازار ، باعث ایجاد عدم اطمینان در بین کاربران شده است . علاوه بر این ، بازار شاهد حضور بسیاری از محصولات مالی است که از بیت کوین به عنوان دارایی اساسی استفاده می کنند ، مانند صندوق های مبادله ای (ETF) ، معاملات آتی و سایر مشتقات .

این ها از دو طریق می توانند قیمت را تحت تاثیر قرار دهند . اول اینکه دسترسی به بیت کوین را برای سرمایه گذارانی که قادر به خرید آن نبودند ایجاد می کند ، که این موضوع باعث افزایش تقاضا می شود . دوم این که می تواند نوسانات قیمت را با ورود سرمایه گذارانی که که معتقدند معاملات آتی بیت کوین مفید هستند ، کاهش دهد .

فورک ها و سیستم داخلی بیت کوین

از آن جا که بیت کوین توسط یک بانک و یا موسسه واحد اداره نمی شود ، بنابراین به توسعه دهندگان و ماینر ها برای تایید تراکنش ها و امن نگه داشتن شبکه بلاکچین متکی می باشد . تغیرات نرم افزاری نیز باید مورد تایید تمام اعضای شبکه باشد ، زیرا ایجاد این تغیرات زمان بر است و باعث ایجاد نارضایتی در بین کاربران می شود .

موضوع مقیاس پذیری بیت کوین بزرگترین نقطه ضعف این ارز دیجیتال می باشد . همانطور که می دانید تعداد تراکنش های قابل پردازش به اندازه بلاک ها بستگی دارد و در حال حاضر نرم افزار بیت کوین تنها قادر به پردازش ۳ تراکنش در ثانیه می باشد . قبلا که ارزهای دیجیتال ناشناخته تر بودند نگرانی از این بابت وجود نداشت ولی اکنون بسیاری از کاربران نگران این موضوع هستند که سرعت آهسته این تراکنش ها می تواند باعث شود که سرمایه گذاران به سمت سایر ارزهای رقیب مثل اتریوم بروند .

به تغیرات در قوانین حاکم بر استفاده از نرم افزار بیت کوین در اصطلاح “فورک” می گویند . “سافت فورک” به تغییراتی اطلاق می شود که منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال جدید نمی شوند و “هارد فورک” به تغییراتی گفته می شود که در نهایت به ساخته شدن یک ارز دیجیتال جدید در کنار ارز قبلی منجر می شود .  

 

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.