مدیریت تراکنش دیجیتال (DTM) چیست ؟

مدیریت تراکنش دیجیتال (DTM) چیست ؟

مدیریت تراکنش دیجیتال (Digital Transaction Management) برای مدیریت توافق های تجاری به روشی سریع ، دقیق و ایمن از سیستم های رایانه ای استفاده می کند ، DTM یک سرویس کاملا مبتنی بر رایانش دیجیتالی است که روند امضای قراردادها را تسریع می کند و تعداد خطاهای ممکن را تا حد زیادی کاهش می دهد زیرا اسناد می توانند به جای اینکه چاپ شود یا از نظر فیزیکی امضا شوند ، اسکن شده و بصورت آنلاین امضا و انتقال داده شده و یا از طریق ایمیل ارسال شوند .

مفهوم مدیریت تراکنش دیجیتال (DTM)

فناوری DTM امضاهای دیجیتالی را ایجاد می کند که بسیار ایمن و معتبر هستند و آنها را از نظر قانونی قابل اجرا تر از امضاهای سنتی می دانند . علاوه بر این ، به دلیل مبتنی بودن بر سیستم رایانشی ، DTM به مشاغل اجازه می دهد تا به اسناد کلیدی دسترسی پیدا کرده و در هر زمان ، هر مکان و هر دستگاهی به تجارت بپردازند .

مزایای مدیریت تراکنش دیجیتال

DTM با کاهش زمان تراکنش و بهبود رضایت مشتری از سازمان ها سود می برد ، استاندارد صنعت برای مدیریت تراکنش های دیجیتالxDTM  نامیده می شود و در جهت حفظ حریم خصوصی ، امنیت ، جهانی بودن ، مقیاس پذیری ، دسترسی و منبع باز بودن تلاش می کند . مسئولان ارشد اطلاعات (CIO) و مدیران شرکتهایی مانند DocuSign ، Microsoft ، FedEx ، Intel و UPS به مدیریت این استاندارد کمک می کنند . DTM متخصصان صنعت را ملزم به ایجاد بهترین محیط های کاری برای پزشکان ، وکلا و کارمندان می کند ، به عنوان مثال ، هنگامی که DTM در یک مرکز مراقبت های بهداشتی استفاده می شود ، ممکن است استاندارد حفظ حریم خصوصی مهم باشد ، در حالی که در امور مالی ، استاندارد امنیتی ممکن است بالاترین درصد اهمیت را داشته باشد بنابراین میتوان گفت در هر جنبه ای از تجارت می تواند از مزایای DTM بهره برد .

برخی از موارد استفاده ی DTM در تجارت :

  1. ۱- در فروش می توان از آن برای توافق نامه های جبران خسارت ، توافق نامه های ارجاع ، ثبت نام جدید مشتری و توافق نامه شرایط و ضوابط استفاده کرد .
  2. ۲- ادارات منابع انسانی می توانند از آن برای کارهای جدید در زمینه اسناد و مدارک استخدام ، توافقات نامعلوم و فرم های دریافت حقوق استفاده کنند.
  3. ۳- ادارات مالی می توانند از آن برای پردازش فاکتور ، انتقال دارایی و حساب های بازنشستگی استفاده کنند.
  4. ۴- در فناوری اطلاعات می توان از آن برای مدیریت دسترسی و مجوز نگهداری استفاده کرد.
  5. ۵- تیم های حقوقی می توانند از DTM برای مدیریت قرارداد و انطباق داخلی استفاده کنند.
  6. ۶- کارمندان تدارکات می توانند از آن برای سفارشات خرید استفاده کنند.

مدیریت تراکنش دیجیتال در عمل

مشاغل می توانند از DTM برای تغییر فرآیندهای اداری خود از کاغذی به فرآیندهای کاملاً دیجیتالی استفاده کنند .

فرآیندهای مبتنی بر استفاده از کاغذ علارغم اینکه برای بسیاری از کاربران آشنا و راحت تر است ، ولی  ایمن یا قابل اطمینان نیستند و کنترل آنها نیز دشوار است . یک شرکت می تواند DTM را در واحد یک بخش پیاده سازی کند یا آن را در کل شرکت پیاده سازی کند .

شرکت هایDocuSign  ، Adobe و VASCO Data Security سه شرکت اصلی در بازار  DTM هستند که همه در امضاهای دیجیتال تخصص دارند . سایر شرکتهای بزرگ DTM موسساتی هستند که فضای ذخیره سازی ابری ، همکاری تیمی و اتوماسیون گردش کار را برای مشاغل فراهم می کند . شرکت Fluix ، که یک سرویس برای ذخیره ی اسناد است ، کارکردن با اسناد را تسهیل می کند و علاوه بر ارائه امضاهای الکترونیکی ، اسناد کاغذی را به پرونده های دیجیتال تبدیل می کند و همچنین شرکت MiForms ، که به کارکنان کمک می کند تا داده ها ، GPS ، عکس ها ، بارکدها و امضاها را در این زمینه جمع آوری کنند نیز از این فناوری استفاده می کنند .

شرکت های متعدد دیگری نیز در این زمینه ها هستند که گاها سرویس های یکسانی را ارائه می دهند ، بنابراین کاربران باید فاکتورهای نظیر هزینه ها ، کارایی و بقیه عوامل مهم را در انتخاب این شرکت ها در نظر داشته باشند . برخی از شرکت ها از مشاغل کوچک پشتیبانی می کنند و برخی دیگر روی راه حل های سطح سازمانی متمرکز شده اند ، یک از روش های مفید برای بررسی ارائه دهندگان این است که ببینند مشتریان آن ها چه کسانی هستند ، زیرا از مشتریان یک شرکت میتوان به اعتبار و شخصیت سازمانی آن شرکت پی برد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.