معاملات آتی چیست ؟
برچسب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:25 - فوریه - 2020

معاملات آتی چیست ؟

ما در این مقاله به توضیح کامل قرارداد های آتی (Future Contract) در ۸ بند خواهیم پرداخت ، با ایران بیت همراه باشید .

۱- قراردادهای آتی (Future Contract) چیست ؟

قراردادهای آتی توافقی هستند برای خرید یا فروش یک دارایی  در قیمتی مشخص و زمانی خاص در آینده .

زمانی که قراردادهای آتی منعقد می شوند دو طرف خریدار و فروشنده باید در قیمت توافق شده بدون توجه به قیمت واقعی بازار در روز معامله اقدام به خرید و فروش نمایند .

 هدف این قراردادها لزوماً حداکثر کردن سود نیست ، این قراردادها در واقع نوعی ابزار مدیریت ریسک می باشند که اغلب در بازارهای مالی برای ایجاد مصونیت در مقابل خطرات ناشی از تغییرات قیمت دارایی خرید و فروش شده تحت قوانین جاری مورد استفاده قرار می گیرد .

معاملات آتی همچنین در بازار اوراق بهادار نیز به کار می رود ، یعنی زمانی که دارایی مورد معامله دارای ویژگی بی ثباتی قیمت و نوسانات شدید باشد ، از قرارداد های آتی برای متعادل کردن نوسانات قیمت در سرمایه گذاری استفاده می شود .

 همچنین این قراردادها در بورس معاملات آتی که به عنوان واسطه عمل می کند مورد معامله و مذاکره قرار میگیرند . 

۲- قراردادهای آتی چگونه کار می کنند ؟

به طور کلی دو نوع قرارداد آتی وجود دارد :

قرارداد خرید (Long) و قرارداد فروش (Short)

اگر شما یک قرارداد خرید آتی (Long) انتخاب کنید یعنی شما توافق کرده اید که یک دارایی خاص را با قیمت مشخص هنگامی که قرارداد به اتمام می رسد خریداری کنید و زمانی که شما یک قرارداد فروش (Short) منعقد می کنید شما برای فروش یک دارایی در قیمت توافق شده در زمان اتمام قرارداد موافقت می کنید .

بهترین راه برای اینکه شما تصور مناسبی از این قرارداد داشته باشید این است که با ذکر یک مثال نحوه انجام قراردادهای آتی را توضیح دهیم .

کارخانه ای را تصور کنید که مدیر آن انتظار دارد قیمت مواد اولیه در آینده با افزایش روبرو شود بر این اساس اقدام به انعقاد یک قرارداد آتی شش ماهه در قیمت فعلی برای تامین مواد اولیه به ارزش ده هزار دلار می نماید . اگر در طول این ۶ ماه و زمانی که قرارداد به پایان می رسد ارزش مواد اولیه دو هزار دلار افزایش پیدا کرده باشد ، مدیر کارخانه دو هزار دلار صرفه جویی کرده است .

فروشنده مواد اولیه نیز از این قرارداد راضی خواهد بود زیرا از فروش مواد اولیه در هنگام افزایش قیمت مطمئن خواهد بود و چنانچه قیمت مواد اولیه در این مدت با کاهشغیر منتظره مواجه شود فروشنده نیز متضرر نخواهد شد .

بدین ترتیب دو طرف خریدار و فروشنده خودشان را در مقابل نوسانات قیمت کالای مورد نظر حفظ می کنند .

البته سرمایه ‌گذارانی هستند که با استفاده از قراردادهای آتی به جای استفاده از این مکانیزم در جهت کاهش ریسک و مصونیت از خطرات ، از آن برای دلالی و سفته بازی استفاده می کنند .

وقتی قیمت ها پایین باشد اینگونه سرمایه‌گذاران اقدام به ورود به بازار می کنند  هنگام افزایش قیمت ارزش قرارداد خود به خود افزایش می یابد ، در اینجاست که سرمایه گذار میتواند قرارداد خود را قبل از انقضای مدت  با قیمت بالاتر به سرمایه‌گذاری دیگری بفروشد .

۳- قرار داد آتی بیت کوین چیست ؟

قراردادهای آتی نه فقط برای معاملات کالاهای فیزیکی بلکه برای دارایی های مالی و سهام ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند .

درمعاملات آتی بیت کوین این قراردادها بر اساس قیمت بیت کوین بسته می شود و دلالان بر اساس انتظاراتشان از تغییرات قیمت بیت کوین در آینده می توانند شرطی را در قرار دادقید نمایند . به علاوه قراردادهای آتی به سرمایه‌گذاران این امکان را می دهند بدون اینکه واقعا بیت کوینی داشته باشند آن را معامله کنند .

این قراردادها دو مزیت بزرگ دارند اول اینکه در حالیکه بیت کوین خود قانونمند نشده است ، قراردادهای آتی بیت کوین می توانند در صرافیهای قانونمند شده معامله شوند . این خبر خوبی برای همه کسانی است که نگران مخاطرات موجود در این صنعت به علت نقص قانون و مقررات می باشند .

 دوم اینکه در مناطقی که معاملات بیت کوین ممنوع شده است قراردادهای آتی به سرمایه گذاران این فرصت را میدهند که با بیت کوین معاملات شان را انجام دهند .

۴- قراردادهای آتی چگونه کار میکنند ؟

یک قرارداد آتی بیت کوین دقیقاً از اصول و مقررات قراردادهای آتی در بازارهای سنتی سرمایه پیروی می کند . معامله‌گران با پیش بینی اینکه آیا قیمت بیت کوین در آینده افزایش یا کاهش خواهد یافت ، قادر خواهند بود با استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین ، این ارز را در آینده خرید و فروش نمایند .

برای مثال ، اگر شخصی دارای یک بیت کوین به ارزش مثلاً ۱۸ هزار دلار باشد و پیش بینی کند که قیمت آن در آینده کاهش خواهد یافت برای مصون ماندن از از زیان ، وی می تواند بیت کوینش را با استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین در قیمت جاری یعنی همان ۱۸ هزار دلار به فروش برساند .

 در روزهای پایانی نزدیک به تاریخ تسویه قرار داد قیمت بیت کوین به همراه قیمت قرارداد آتی کاهش یافته است ، در اینجا سرمایه گذار تصمیم به بازخرید قرارداد آتی می گیرد . اگر قیمت معاملاتی قرارداد آتی در تاریخ نزدیک به روز تسویه ۱۶ هزار دلار باشد ، در اینجا سرمایه گذار دو هزار دلار به دست آورده است ،بنابراین توانسته است سرمایه خود را از طریق فروش در قیمت بالا و خرید در قیمت پایین حفظ کرده و تا حدودی افزایش دهد .

این یک نمونه ابتدایی از نحوه کار معاملات آتی بیت کوین می باشد و شرایط دقیق هر قرارداد بسته به نوع مبادله ممکن است پیچیده تر یا ساده تر باشد که شامل حداقل و حداکثر محدوده قیمت خواهد بود .

۵- معاملات آتی بیت کوین چه تاثیری بر روی قیمت بیت کوین می گذارند ؟

این قراردادها در کوتاه مدت باعث سوق دادن بیت کوین این به سطوح بالاتر قیمت شده و همزمان مقبولیت همگانی ارزهای دیجیتال نیز افزایش یافته و تقویت می شود .

یک روز بعد از برقراری معاملات آتی بیت کوین در صرافی شیکاگو برد (Chicago board) برای اولین بار در یک صرافی قانونمند شده قیمت در حدود ۱۰% افزایش یافت و به ۱۶ هزار و ۹۳۶ دلار رسید .

معاملات آتی چیست ؟

به همین ترتیب  ، در آستانه آغاز معاملات آتی بیت کوین در یکی از بزرگترین صرافی های جهان یعنی CME ، قیمت بیت کوین سد بیست هزار دلاری را شکست .

معاملات آتی چیست ؟

پیش بینی تاثیر بلند مدت قیمت بسیار سخت است اما از هر نظر احتمالاً به تقویت قیمت بیت کوین منجر خواهد شد .

۶- آیا این این بدان معنی است که قیمت به احتمال زیاد بالا خواهد رفت ؟

در پاسخ به این سوال می توان استدلال های زیادی آورد :

از آنجا که معاملات آتی بیت کوین را می توان در صرافی های عمومی قانونمند کرد ، این عمل به افرادی که قبلاً به دلیل عدم تنظیم مقررات و قانونمندی در ورود به معاملات آتی شک و تردید داشتند ، نسبت به سرمایه گذاری در این معاملات اطمینان می دهد .

نهادهای سرمایه گذاری بسیار علاقه مندند که قراردادهای آتی بیت کوین را به عنوان یک فرصت فوق العاده سرمایه گذاری به مشتریان خود پیشنهاد نمایند .

معاملات آتی نقدینگی بیشتری را به بازار تزریق می کند، خرید و فروش وتجارت ارزهای رمزنگاری شده را تسهیل کرده و در نتیجه سودآوری بسیار بهتری دارند .

این معاملات بازار بیت کوین را به سمت بازار های گسترده تر و جایگاهی وسیع تر سوق می دهد بگونه ای که کشورهایی را هم که معاملات بیت کوین را ممنوع کرده اند ، تحت الشعاع قرار می دهند .

از آنجایی که معاملات آتی برای تعادل بخشی به نوسانات قیمت دارایی های پایه طراحی شده و به وجود آمد اینگونه معاملات نیز می‌توانند به ثبات قیمت بیت کوین کمک کنند .

 ۷- مفهوم معاملات برای صنعت بلاک چین چیست ؟

در این مورد نتایج احتمالی متعدد و فراوانی وجود دارد :

ابتدا از آنجایکه بیت کوین به عنوان سمبل ارزهای رمزنگاری شده دیده می شود بنابراین ، اگر قیمت آن در یک بازی زمانی کوتاه افزایش زیادی پیدا کند ، صرف نظر از اینکه که به دلیل معاملات آتی بیت کوین باشد یا هر دلیل دیگری ، باعث می شود افراد بیشتری به آن تمایل پیدا کرده و توجه کنند .

با بیشتر شدن آگاهی مردم نسبت به صنعت ارزهای رمزنگاری شده جذابیت پول های مجازی افزایش میابد و این باعث بالا رفتن قیمت ها می شود .

آن روی دیگر سکه نیز ممکن است اتفاق بیفتد مثلاً ممکن است سرمایه گذاران بخواهند سایر ارزهای خود را با بیت کوین جایگزین کنند تا در روند صعودی افزایش قیمت ها به سود برسند . خروج از بازار آلت کوین ها یا پول های مجازی در مقیاس وسیع  می‌تواند باعث سقوط قیمت ارزهای رمزنگاری شده و پولهای مجازی شود .

سناریو محتمل تر این است که برخی از آلت کوین های قوی مانند اتریوم ، لایت کوین ، ریپل و غیره ممکن است با پیروی از بیت کوین در معاملات آتی نیز معامله شوند و این موضوع هنگامی اتفاق می افتد که علاقه سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این حوزه به اندازه کافی رشد کرده و تقویت شده باشد .

۸- معاملات آتی بیت کوین را کجا می توان انجام داد ؟

برای انجام معاملات آتی بیت کوین دو بازار مجزا وجود دارد . گزینه اول انجام آن در صرافی های شناخته شده ارزهای دیجیتال مانند Binance ، BitMex و OKcoin می باشد . اکنون مدت مدیدی است که صرافی های ارزهای رمز نگاری معاملات آتی را به مشتریان خود ارائه می کنند .

* در مقاله ای جداگانه به آموزش معاملات آتی در پلتفرم بایننس خواهیم پرداخت .

گزینه دوم صرافی های قانونی می باشند . این مورد که به تازگی رخ داده ،  بخشی از دلایل افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بود .

این کار با راه اندازی معاملات آتی بیت کوین در صرافی معاملات آپشن شیکاگو (CBOE)  در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۷ آغاز شد . همچنین در ۱۸ دسامبر شرکتهای کارگذاری مانند TD Ameritrade  و JP Morgan تمایل خود را برای اخذ مجوز دسترسی به اینگونه بازارها اعلام کردند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.