معاملات مارجین چیست ؟

۱- معامله‌گری مارجین (Margin Trading) چیست ؟

مارجین تریدینگ همان جایی است که شما با استفاده از سرمایه ای که از دیگران یا به اصطلاح کارگزاران قرض گرفته اید می‌توانید معامله گری کنید.

اگرچه به نظر می رسد سود بالقوه این کار زیاد باشد اما مخاطرات قابل ملاحظه ای نیز دارد که باید در نظر گرفته شود . بیایید با یکدیگر به برسی یک مثال بپردازیم .

فرض کنید شما ۵۰ دلار دارید ، معامله‌گری مارجین جایی است که شما میتوانید از یک اهرم ۵۰۰ دلاری بر روی مبلغی که در جیب شماست استفاده کنید . همگام با تصورات شما ، اصول حاکم بر دنیای کریپتو نیز کاملا مشابه اند . تصور کنید شما میخواهید یک اتریوم را به قیمت هزار دلار خریداری نمایید اما موجودی شما ۵۰۰ دلار است ، از طریق معاملات مارجین شما قادر خواهید بود که ۵۰۰ دلار مبلغ اضافی را به گونه ای باور نکردنی به دست بیاورید .

اگر ارزش اتریوم هزار دلاری شما افزایش پیدا کند مثلاً ۱۵۰۰ دلار گردد ، شما قادر خواهید بود آن را نقد کنید و ۵۰۰ دلار قرض دریافتی را به صاحب آن برگردانید و ۵۰۰ دلار سود خالص به دست بیاورید.  البته نیاز به یادآوری نیست که ارزش ارزهای دیجیتال همانگونه که به طور چشمگیری بالا می روند به همان سرعت نیز می تواند سقوط کنند . در صورتی که قیمت اتریوم ۵۰ درصد ارزش خود را از دست بدهد کارگزار شما ابتدا قبل از اینکه شما به سرمایه خود دسترسی داشته باشید می‌تواند ۵۰۰ دلار خود را بردارد و شما را بدون سرمایه رها کند.

۲- موقعیت های معامله گری Short و Long چیست ؟

این دو اصطلاح به تفکرات معامله گر دلالت دارد یعنی اینکه فکر می‌کند که ممکن است ارزی را که در اختیار دارد قیمتش بالاتر برود یا کاهش یابد .

اصطلاح Long رفتن به این معنی است که به اعتقاد شما بیت کوین یا اتریومی که شما خریداری کرده اید در طول زمان با افزایش قیمت مواجه خواهد شد و بر اساس اهرم هایی که در اختیار شماست  می توانید سود خود را افزایش دهید (یا اینکه زیان خود را افزایش دهید).

در آن روی سکه شما ممکن است حدس بزنید که ارزش ارز دیجیتال مورد نظر شما کاهش خواهد یافت و این همان جایی است که وضعیت معامله گری شورت  به کارتان می آید . به عنوان مثال ،تصور کنید که بیت کوین در قیمت ۷ هزار دلار خرید و فروش میشود ، و  و به نظر می رسد که با کاهش قیمت مواجه خواهد شد . اینجا شما بیت کوین خود را به هفت هزار دلار فروخته و بعداً وقتی قیمت بیت کوین مثلاً به ۶ هزار و ۴۰۰ دلار سقوط کرد مجدداً خریداری می کنید . هنگامی که این جابجایی کامل می گردد سود ۶۰۰ دلاری را برای شما ارمغان خواهد آورد.

۳- خطرات رایج در مارجین تریدینگ :

این واقعیت که ارزهای رمزنگاری شده دارای نوسان زیادی هستند به این معنی است که ‏ مارجین تریدینگ فقط زمانی پیشنهاد می شود شما تجربه لازم را به دست آورده باشید.

از دست دادن سرمایه در معاملات ارزهای رمزنگاری به خودی خود ناخوشایند و ناراحت کننده است ، چه برسد به اینکه شما با استفاده از سرمایه قرضی در این وادی قدم گذاشته باشید.

اولین خطری که شما را تهدید می کند و باید به یاد داشته باشید این است که شما ممکن است کل سرمایه خود و سرمایه قرض گرفته شده از کارگزار از دست بدهید به ویژه اگر تمرکز شما بر روی معامله گری بر روی ارزهایی با حجم کم و نوسان بالا باشد.

اگر یکی از معاملات شما شکست خورده و شروع به از دست دادن پول نمایید ممکن است اهرام شما به قول معروف Call شده یا موجودی شما صفر شود . باید بگویم معاملات مارجین شما با نسبت ۲ به یک محاسبه می شود یعنی به ازای هر دلار سرمایه گذاری شما طرف دیگر نیز یک دلار سرمایه گذاری می کند. در صورتی که ارزش دارایی شما ۵۰ درصد کاهش یابد ممکن است تمام موجودی شما ظبط می شود ،  این به خاطر حفظ سرمایه قرض دهنده است.

ممکن است شما بخواهید با تزریق نقدینگی از این اتفاق جلوگیری نمایید اما این تنها می‌تواند به باعث افزایش ضرر شما گردد . بهتر است پیشاپیش در مورد چگونگی خروج از معامله زیان ده و کاهش زیان آگاهی و تجربه کافی بدست آورده باشید .

۴- آیا معامله گری مارجین قانونمند است ؟

 کارگزاری های  اوراق بهادار مرسوم ، به گونه ای یکنواخت قانونمند شده اند اما این ماجرا در مورد پلتفرم‌ های ارزهای رمزنگار به گونه ای متفاوت است .

طبق گزارش خبرگزاری ایران بیت انجمن ارزهای مجازی ژاپن (JVCEA) خواستار ایجاد محدودیت در مبلغی است که معامله گران می توانند قرض بگیرند ، به این ترتیب که معامله گران نهایت تا ۴ برابر میزان سرمایه خود میتوانند قرض یگیرند .

این انجمن در توضیح طرح خود به یک رسانه چینی اظهار داشت : هدف این است که از زیان بیش از حد سرمایه گذاران و معامله گران به خاطر نوسان‌های ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال کاسته شود .

بعد از آنکه صرافی Coin Chek در ژانویه قربانی یکی از بزرگترین حمله های هکری شد و ۵۲۳ میلیون رمز ارز NEM به ارزش۵۳۴ میلیون دلار مفقود گردید ، لزوم  برقراری قوانین و مقررات در اولویت قرار گرفت.

سایر صرافی های بزرگ مانند OKEx  هم اکنون پوشش اهرم تا سه برابر سرمایه معامله گران را امکان پذیر کرده است . صرافی Keraken نیز به کاربرانی که هویت آنها تایید شده است اهرم ۵ برابری را عرضه می کند . تعداد جفت ارزهایی که این صرافی در حال حاضر عرضه می کند محدود است  و جفت ارزهایی که شامل یورو هستند را در برخی از ایالت های  آمریکا در بر نمی‌گیرد.

همچنین صرافی Coinsbit که یک پلتفرم جدید معامله گریست ، به دنبال معرفی طرح خود برای معاملات مارجین تا پایان سال می باشد که شامل اعطای وام با ارزهای مجازی به شکل دلار آمریکا می باشد . بر اساس مثال هایی که در بالا گفته شد صرافی Coinsbit در صدد اعمال قوانین خاص محدود کننده بر روی معاملات مارجین است تا بدین وسیله  از کاربران و سرمایه آنها محافظت کند . صرافی  Coinsbit می‌گوید که به تجارب دیگر پلتفرم‌های معامله گری اعتماد دارد و خواهان فراهم  آوردن بهترین خدمات ممکن به معامله گران می باشد اما همزمان باید از امنیت  اطلاعات شخصی و سرمایه کاربران مطمئن شد . این پلتفرم در حال حاضر از فرآیندی تحت عنوان  ” مشتری خود را بشناس (KYC) ” بهره می برد . این صرافی  اطلاعات کاربران خود جمع آوری میکند تا مانع تراکنش های غیرقانونی و کلاهبرداری باشد .

۵- برای به دست آوردن بهترین نتیجه چه کار کنیم :

اول و مهمتر از همه به یاد داشته باشید که این پول و سرمایه شماست که در خطر است . به طور کلی مارجین تریدینگ به دلیل نوسانات افسار گسیخته باید به عنوان یک سرمایه گذاری کوتاه مدت در نظر گرفته شود . شما هیچ وقت نباید بیش از مقداری که می توانید از دست بدهید ، سرمایه گذاری کنید ، همیشه توجه داشته باشید که معامله های خود را به گونه ای تنظیم کنید که وقتی  قیمت ها تا سطح خاصی سقوط کردند شما به صورت خودکار از سرمایه گذاری یا معامله خارج شوید . به صورت مشابه تعیین اهداف سود میتواند خروج شما را با حداکثر سود تضمین کند.

یک بار دیگر خاطرنشان میکنیم که این یک فعالیت حرفه‌ای است که نباید با ناشی گری و عجولانه وارد آن شد.

شما همواره می بایستی هزینه هایی را که در نتیجه معامله گری های مارجین متحمل می شوید را در نظر بگیرید مانند کارمزد صرافی و نرخ بهره وام دهنده . همچنین این بسیار مهم است از طریق معامله گری با سرمایه شخصی خودتان صاحب تجارب ارزشمند و اعتماد به نفس در معامله گری شوید .

۶- آیا معاملات مارجین در تمام صرافی های ارز دیجیتال امکان پذیر است ؟

همانطور که قبلا نیز گفتیم ، صرافی های OKEx و Kraken  اولین صرافی هایی بودند که این امکان را در پلتفرم خود ارائه دادند ، صرافی Houbi نیز معاملات مارجین خود را در سال ۲۰۱۸ فعال کرد ، صرافی بزرگ بایننس نیز در اواخر سال ۲۰۱۹ اقدام به راه اندازی معاملات مارجین خود کرد ، این امکان همچنین در صرافی های HitBTC ، Bitfinex و Bithump نیز فعال میباشد .

همانطور که در مقاله های قبلی ایران بیت نیز خواندید ، بکت Bakkt ، که یک اکوسیستم داراهای دیجیتال در سرتاسر جهان می باشد نیز اعلام کرد که از معاملات مارجین پشتیبانی نخواهد کرد و این پلتفرم ضمانت خواهد کرد که خرید و فروش بیت کوین کاملا با پشتوانه خواهد بود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.