معاملات کاغذی (Paper Trade) چیست ؟

معاملات کاغذی (Paper Trade) چیست ؟

معاملات کاغذی (Paper Trade) یک نوع تجارت شبیه سازی شده است که به سرمایه گذار امکان می دهد بدون نیاز به درگیر کردن پول واقعی ، اقدام به خرید و فروش سهام در بازارهای مختلف از جمله سهام ، فارکس ، ارزهای دیجیتال و غیره نماید . عبارت معاملات کاغذی (Paper Trade) به زمانی برمیگردد که صرافی های آنلاین هنوز کار خود را شروع نکرده بودند تا این امکان را برای کاربران محیا سازند ، بنابراین آنها اقدام به انجام اینگونه معاملات بر روی کاغذ می کردند .

یک سرمایه گذار در حین یادگیری ، تمام معاملات خود را به صورت دستی (یا به صورت الکترونیکی با استفاده از ابزارهایی که برخی صرافی ها یا شبیه ساز ها برای این منظور در اختیار کاربران قرار می دهند) ثبت می کند تا بتواند موقعیت های ورود خروج ، نوسانات ، سود و یا ضررهایی را که در یک بازه مشخص متحمل شده را حساب کند .

در واقع هدف از معاملات کاغذی (Paper Trade) سنجش توانایی شخص برای انجام معاملات واقعی و آمادگی وی برای ورود به بازار حقیقی می باشد .

معاملات کاغذی (Paper Trade) چه کمکی به ما می کند ؟

توسعه سیستم عامل ها و نرم افزارهای تجارت آنلاین در سال های اخیر ، سهولت استفاده و محبوبیت استفاده از معاملات کاغذی را افزایش داده است . شبیه ساز های امروزی به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که بدون درگیر کردن پول خود به صورت واقعی در بازارهای مالی ، اقدام به خرید و فروش مجازی سهام کرده و توانایی های خود را ارتقا دهند .

در مقاله‌ای جداگانه به معرفی بهترین شبیه سازهای تجارت با ارزهای دیجیتال (بیت کوین ، اتریوم ، ریپل و غیره) پرداخته‌ایم که می توانید در اینجا مطالعه کنید .

برای به دست آوردن بیشترین مزیت از معاملات کاغذی (Paper Trade) ، تمامی تصمیمات از جمله ، موقیت های ورود و خروج ، سود مد نظر ، قرار دادن حد ضرر و غیره باید کاملا به صورت واقعی گرفته شوند . در واقع کاربر باید فرض کند که دارد با سرمایه واقعی خود کار می کند .

سرمایه گذاران و کاربران می توانند از معاملات شبیه سازی شده استفاده کنند تا خود را با انواع سفارشات از جمله سفارشات محدود ، حد ضرر ، سفارش دو طرفه ، انواع نمودار ها و اندیکاتورها و غیره آشنا کنند .

تفاوت معاملات کاغذی (Paper Trade) با معاملات حقیقی (Live Trade)

معاملات کاغذی ممکن است به کاربر حس امنیت کاغذ را القا کنند و اینطور به نظر برسند که تجارت در بازار همیشه با سود همراه است . به عبارت دیگر عدم مطابقت با بازار واقعی باعث می شود که کاربر دچار حس خودشیفتگی و موفقیت کاذب شود . البته اشتباه نکنید ، منظور ما این نیست که معاملات کاغذی با معاملات حقیقی تفاوت دارند ، بلکه تنها تفاوت این که معاملات کاغذی شامل ریسک از دست رفتن سرمایه و ضرر نمی باشند . همچنین در معاملات کاغذی ما به راحتی یک سهام را در پایین ترین قیمت خریده و در بالاترین قیمت میفروشیم ، اما در معاملاتی که سرمایه واقعی ما درگیر است ممکن است بعضا تا مرز سکته نیز برای فروخته شدن یک سهام پیش برویم .

واقعیت این است که سرمایه گذاران و تجار زمانی که سرمایه حقیقی خود را درگیر می کنند ، احساسات و قضاوت های مختلفی از خود نشان می دهند که ممکن است بر روی تصمیم گیری و رفتار آن ها در بازار تاثیر گذار باشد . به طور مثال زمانی که شما در حال انجام معاملات مجازی هستید ، به این دلیل که سرمایه حقیقی خود را درگیر نکرده اید ، با خیال راحت به ترید می پردازید و بعضا با سود خارج می شوید . ولی زمانی که سرمایه واقعی خود را در بازار قرار داده اید ، ترس از دست رفتن سرمایه روی تصمیم گیری شما تاثیر گذاشته و بعضا باعث فراموش علم معاملاتی یا اتخاذ تصمیم های اشتباه می شود که در نهایت منجر به ضرر می شود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.