هارد فورک و سافت فورک در بلاکچین

هارد فورک یک تغیر اساسی در پروتکل شبکه بلاکچین است که باعث می شود بلاک ها و معاملات قبلی نامعتبر شوند . برای انجام هاردفورک نیاز است تا همه گره ها و کاربران به اخرین نسخه نرم افزار پروتکل ارتقا یابند .

هارد فورک

هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که نود های جدید ترین ورژن از بلاک چین دیگر جدید ترین ورژن از بلاک چین را قبول نمی کند که این باعث ایجاد یک واگرایی دائمی از نسخه قبلی بلاک چین شود . افزودن یک قانون جدید به کدها ، اساسا یک هارد فورک بلاک چین ایجاد می کند ، یک مسیر زنجیره ی جدید و به روز شده را دمبال می کند و مسیر دیگر در طول مسیر قدیمی ادامه می یابد ، بعد از مدتی کوتاه ، افراد در زنجیره قدیمی متوجه می شوند که نسخه آنها بلاک چین قدیمی است و به سرعت به جدید ترین نسخه  ارتقا پیدا می کنند .

توضیح هارد فورک بیت کوین

هارد فورک در یک بلاک چین می تواند در هر پلتفرم کریپتوکارنسی مانند اتریوم رخ دهد و محدود به بیت کوین نیست . دلیل این امر این است که بلاک چین و کریپتوکارنسی بدون توجه به پلتفرم ارزها کار می کند .

شما ممکن است به بلاک ها در بلاک چین به عنوان کلید های رمز نگاری که حافظه را جا به جا می کنند نگاه کنید . ماینرها در بلاک چین قوانین جابه جایی حافظه در شبکه را تعیین می کنند برای همین قوانین جدید را زود تر از همه متوجه می شوند .

با این حال ، همه ماینرها باید در مورد قوانین جدید و درباره تعریف یک بلاک معتبر در زنجیره ، توافق کنند ، بنابراین وقتی می خواهید قوانین و یا پروتوکل ها را در شبکه تغیر دهید ، به اصطلاح باید عمل هارد فورک را انجام دهید . سپس توسعه کنند گان می توانند تمام نرم افزار ها را به روز کنند تا قوانین  جدید را دریافت کنند .   

از طریق همین هارد فورک است که ارز های دیجیتالی مختلف با اسامی شبیه به بیت کوین به وجود آمده اند مانند بیت کوین کش ، بیت کوین گلد و سایر موارد .

برای سرمایه گذاران موقتی ارزهای دیجیتال ، درک تفاوت بین انواع مختلف هاردفورک کمی سخت و پیچیده می باشد ، برای کمک به درک این موضوع ما تاریخچه ای از مهم ترین هارد فورک های  بیت کوین در چند سال اخیر را برای شما تهیه کرده ایم .

نکته مهم :

همانطور که در شکل زیر نمایش داده می شود ، گره هایی که به روز نشده اند ، قوانین جدید را که باعث ایجاد واگرایی یا هارد فورک می شوند را نپذیرفته و رد می کنند .

دلایل انجام هارد فورک

دلایل زیادی وجود دارد که توسعه دهندگان ممکن است دست به انجام یک هارد فورک بزنند مانند ، اصلاح خطرات مهم امنیتی موجود در نسخه قدیمی نرم افزار ، اضافه کردن قابلیت های جدید و یا برگرداندن معاملات انجام شده به خاطر دلایلی مانند هک یا غیره .

به عنوان مثال زمانی که بلاک چین اتریوم برای ناکام گذاشتن حمله ای که به سازمان خود مختار غیر متمرکز خود (DAO ) شده بود یک هارد فورک ایجاد کرد . بعد از این هک بنیاد اتریوم  تصمیم به  انجام هارد فورک در جهت به عقب برگرداندن تراکنش هایی که باعث به سرقت رفتن هزاران توکن اتریوم به ارزش میلیون ها دلار توسط یک هکر ناشناس شده بود انجام داد ، در نهایت با انجام هارد فورک توکن های اتریوم به سرقت رفته به صاحبان آنها برگردانده شد .

این طرح هارد فورک دقیقا تمام سابقه تراکنش های شبکه را باز نمی کند بلکه محل ذخیره سرمایه های مربوط به DAO  را با یک قرار داد هوشمند و آدرس جدید جایگزین می کند با این هدف که صاحبان اصلی آن سرمایه ها بتوانند ارز های خود را برداشت کنند ، باقیمانده توکن ها و هرگونه اتریوم که در نتیجه هارد فورک باقی می مانند توسط متصدیان DAO جمع آوری و توزیع می شود تا در برابر هکر ها سازمان را در امان نگه دارند .

سافت فورک (Soft Work)

در اصطلاحات تکنولوژی بلاکچین ، سافت فورک (Soft Fork) به تغیرات در پروتکل های نرم افزاری اطلاق می شود که از تراکنش ها و بلاک های قدیمی تر نیز پشتیبانی میکند  .

از آنجایی که گره (نود) های قدیمی شبکه نیز بلاک های جدید را به عنوان بلاک های معتبر می شناسند ، اصطلاحا به سافت فورک ، سازگار با نسخه های قدیمی (backward-compatible) نیز گفته می شود . برای استفاده از این آپدیت جدید ، ماینرها تنها باید نرم افزار های خود را آپدیت کنند ، برخلاف هارد فورک که تمام گره (نود) های شبکه باید به آخرین ورژن آپدیت شوند .

موارد استفاده از سافت فورک

انواع جدید تراکنش ها می تواند با سافت فورک به شبکه اضافه شود و فقط ماینرهای جدید و فرستنده و گیرنده از آن ها مطلع شوند . این تراکنش ها برای کاربران قدیمی به عنوان تراکنش های ” پرداخت به هر کسی ” نمایش داده می شود ، ماینرها متقاعد می شوند که بلاک هایی که شامل این عنوان هستند را رد کنند مگر این که طبق قوانین جدید پذیرفته شوند . این همان روشی است که از طریق آن الگوریتم Pay-to-script-hash (P2SH) به بیت کوین اضافه شد .

 

همچنین یک سافت فورک می تواند زمانی استفاده شود که یک واگرایی در شبکه بلاک چین اتفاق بیفتد ، یعنی زمانی که ماینرهایی که از گره های آپدیت نشده شبکه استفاده می کنند ، یک قانون که در آپدیت جدید گذاشته شده و آن ها چیزی درباره آن نمی دانند را نقض کنند .

در سافت فورک برای حفظ اجماع ، به آپدیت هیچ گره ای نیازی نیست ، زیرا کلیه بلاک های که قوانین سافت فورک جدید را می دانند ،  از قوانین قدیمی نیز پیروی می کنند ، بنابراین مشتری های قدیمی آنها را می پذیرند .

سافت فورک را نمیتوان بدون هارک فورک به عقب برگرداند ، زیرا همانطور که از معنی سافت فورک مشخص است ، فقط اجازه می دهد مجموعه بلاک های معتبر زیر مجموعه ای از یک Pre-fork معتبر باشند .

در واقع سافت فورک یک مکانیزم آپدیت تدریجی است ، یعنی به طور تدریجی آپدیت جدید بین نود های شبکه فراگیر میشوند .

مقایسه هارد فورک و سافت فورک

 هارد فورک و سافت فورک تقریبا یکسان هستند به این معنا که با تغیر کد موجود در سیستم عامل کریپتو کارنسی در حین ایجاد نسخه جدید ، یک نسخه قدیمی در شبکه باقی می ماند . در صورت استفاده از سافت فورک تنها یک بلاک چین معتبر خواهند ماند ، در حالی که هارد فورک هردو بلاک چین قدیمی و جدید را داراست این بدان معنی است که برای ادامه کار در شبکه طبق قوانین جدید ، باید نرم افزار به روز رسانی شود . هردو فورک باعث ایجاد شکاف می شوند ، هارد فورک باعث ایجاد دو زنجیره و سافت فورک باعث ایجاد یک زنجیره می شود .

با توجه به تفاوت های امنیتی فورک ها ، تقریبا همه کاربران و توسعه دهندگان تمایل بیشتری به هارد فورک دارند حتی زمانی که یک سافت فورک بتواند دقیقا همان کار را انجام دهد .

تغیرات اساسی بلاک ها در یک شبکه بزرگ نیازمند توان محاسباتی زیادی است اما امنیت بدست آمده از هارد فورک بسیار بیشتر از سافت فورک است و همین دلیل باعث می شود تا اکثر کاربران و توسعه دهندگان تمایل به انجام هارد فورک داشته باشند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.