هالوینگ (Halving) بیت کوین چیست ؟

هالوینگ یا نصف شدن پاداش بیت کوین چیست ؟

هالوینگ (Halving) یا در اصطلاح رایج ، هالویین فرایندی است که هر چهار سال یه بار پاداش استخراج بیت کوین را نصف میکند .

همان طور که می دانید استخراج بیت کوین محدود است و پس از استخراج ۲۱ میلیون کوین شبکه استخراج متوقف می شود ، این یکی از اصلی ترین دلایلی است که اغلب از آن به عنوان طلای دیجیال یاد می شود دقیقا مانند فلز طلا که در جهان فقط مقدار  خاصی وجود دارد .

در حال حاضر حدود ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده است که تقریبا ۸۵ درصد حجم کل این ارز است ، اما این بدان معنا نیست که استخراج این کریپتو به زودی به پایان می رسد . دلیل این پروتکل این است که از همان ابتدا در بلاک چین کد گذاری شده است هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک پاداش بیت کوین نصف می شود .

به طور کلی این پروتکل پاداش بلاک را به نصف کاهش می دهد ، بنابراین ، هر بار که پاداش بیت کوین نصف می شود ماینر ها ۵۰ درصد کمتر بیت کوین دریافت می کند .

پاداش بلاک چیست ؟

به طور خلاصه مقدار بیت کوین استخراج شده توسط ماینر هارا پاداش بیت کوین می گویند .

برای توضیح بیشتر این مفهوم ، به ریشه های بلاک چین بیت کوین بازگردیم ، بلاک چین یک دفترچه دیجیتالی است که اطلاعات مربوط به معاملات خود را در بلاک هایی که اندازه هر کدام یک مگابایت است ذخیره می کند ، به عنوان مثال وقتی شخصa  ، بیت کوین را به شخصb  ارسال می کند این معامله در یک بلاک ثبت می شود و در همان زمان ۵۰۰ معامله دیگر همزمان اتفاق می افتد .

پاداش بلاک مقدار کریپتوکارنسی است که ماینر ها هنگام استخراج موفقیت آمیز بلاک جدید با حل محاسبات بسیار  پیچیده ریاضی  توسط سخت افزار خود ، دریافت می کنند ، این نتیچه پاداش کار ماینر ها است .

پاداش ماینر ها بعد از هالووین بیت کوین چقدر می شود ؟

هر بلاک جدید ۶٫۲۵ بیت کوین تولید می کند که در ابتدای پیدایش بیت کوین این مقدار هشت برابر بیشتر بود . هنگامی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد ، ماینر ها ۵۰ بیت کوین برای هر بلاک دریافت می کردند . بنابراین ، در کل ۱۰٫۵۰۰٫۰۰۰ بیت کوین در نیمه اول در نوامبر ۲۰۱۲ هنگامی که ماینر ها شروع به استخراج و دریافت پاداش ۲۵ بیت کوین برای هر بیت کوین کردند ایجاد شد .

ممکن است این جایزه بسیار سخاوتمندانه به نظر برسد (بیش از ۳۶۵٫۰۰۰ دلار در هر بلاک ، بر اساس ارزش بیت کوین در آن زمان ) ، اما در آن زمان شبکه در حال تلاش برای توسعه خود بود و هیچ کس به طور مشخص در جریان نبود که آیا مردم به بیت کوین روی خواهند آورد یا خیر ؟

واقعیت دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که بالاترین قیمت در بازار آن دوره ، در ژوئن سال ۲۰۱۱ برای هر بیت کوین ۳۱ دلار بود ، اما بعداً این حباب قیمتی ترکید و بیت کوین قبل از پایان سال به ۲ دلار برگشت . با این وجود ، پاداش ها برای کسانی که زود تر وارد بازار شده بودند بسیار سود آور بود .

دومین مرحله‌ی نصف شدن پاداش بیت کوین در ۶ ژوئن ۲۰۱۶ اتفاق افتاد ، زمانی که بلاک شماره ۴۲۰٫۰۰۰ تولید شد و ماینر ها شروع به دریافت ۱۲٫۵ بیت کوین برای هر بلاک جدید کردند . سومین هالووین ، نیز پاداش ها را به نصف کاهش می دهد که باعث می شود پاداش بلاک ها به ۶٫۲۵ بیت کوین یعنی حدود ۴۵۰٫۰۰۰ دلار با توجه به ارزش فعلی آن در بازار برسد .

نصف شدن پاداش ها چه زمانی رخ می دهد ؟

بر اساس عملکرد استخراج کنندگان ، تاریخ های ۲۹ و ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ محتمل ترین تاریخ ها هستند . تاریخ دقیق این اتفاق بطور دقیق مشخص نیست زیرا استخراج بیت کوین ممکن است به تندی یا به کندی پیش برود ولی به طور متوسط شبکه بیت کوین در هر ده دقیقه یک بلاک تولید می کند .

انتظار می رود که اخرین  هالوین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ اتفاق بیوفتد . وقتی این اتفاق به وقوع بپیوندد ماینر ها دیگر نمی توانند پاداش دریافت کنند .

آیا هالوینگ بیت کوین باعث کناره گیری ماینرها می شود ؟

برخی از ماینر هایی که دستگاه های قدیمی یا ضعیف دارند ، از این کار بکشند یا مجبور به ارتقای سخت افزار خود شوند .

در این مرحله اکثر استخر های بیت کوین توسط غول هایی همچون بیت مین .که در چین مستقر است استخراج می شود .که در بعضی از مقاطع در سال ۲۰۱۸ ، ۱۲ میلیارد دلار درامد داشته است . بیت مین بلاک ها را با هزاران دستگه بسیار قدرتمند و پر توان استخراج می کند .

با توجه به اینکه پاداش بلاک ها کمتر می شود ، استخرهای استخراج که به سختی هزینه های تولید را پوشش می دهند مجبور به ترک بازار خواهند شد . هنوز شرکت هایی وجود دارند که با وجود کاهش پاداش بلاک ها مایل به استخراج هستند .

آیا قیمت بیت کوین تغییر خواهد کرد ؟

با توجه به گذشته قیمت بیت کوین به دنبال هالویین بیت کوین افزایش می یابد ، اما در نهایت به عرضه و تقاضا بستگی دارد . در اصل نصف شدن پاداش بیت کوین باعث کاهش عرضه بیت کوین می شود و این دارایی کم یاب تر می شود که همین امر باعث بالا رفتن قیمت آن می شود .

بطور مثال در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲  روز اول نصف شدن پاداش ها قیمت از ۱۱ دلار به ۱۲ دلار افزایش یافت و در طول سال به روند خود ادامه داد و در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ به ۱۰۳۸ دلار رسید . تقریبا چهار سال بعد ، یک ماه قبل از نصف شدن پاداش ها قیمت بیت کوین از الگویی مشابه و صعودی پیروی کرد . این افزایش قیمت از ۵۷۶ دلار در ۹  ژوئن به ۶۵۰ دلار در ۹ جولای ۲۰۱۶ ، روزی که پاداش ها نصف شد رسید و مجددا بیت کوین با وجود نوسانات شدید روند شتاب خود را ادامه داد و در ۹  ژوئن ۲۰۱۷ به ۲۵۲۶ دلار رسید .

علاوه بر این ، صنعت ماینینگ طی چهار سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است ، زیرا ارزهای دیجیتال بطور ویژه بیت کوین به یک بخش اساسی  خبرگذاری ها تبدیل شده اند .

در نتیجه ، اگر تاریخ تکرار شود  و قیمت بیت کوین از آوریل ۲۰۲۰ شروع به افزایش کند  ،تریدر های بیشتری ممکن است از ترس از دست رفتن دارایی خود اقدام به خرید بیت کوین کنند ، بنابراین باعث تحریک تقاضا و در نهایت  افزایش قیمت می شود.

در پایین واکنش قیمت بیت کوین بعد از هر هالوینگ را مشاهده می کنید

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.