هدر بلاک (Block Header) چیست ؟

هدر بلاک (Block Header) چیست ؟

از یک هدر بلاک (Block Header)  برای شناسایی یک بلاک خاص در کل زنجیره بلاکچین استفاده می شود و بارها و بارها برای ایجاد فرآیند اثبات کار جهت پاداش استخراج کنندگان ، هش می شود . یک بلاک چین از مجموعه ای از بلاک های مختلف تشکیل شده است که برای ذخیره اطلاعات مربوط به تراکنش انجام شده در یک شبکه بلاک چین استفاده می شود . هر یک از بلاکها دارای یک هدر (Header) منحصر به فرد بوده و از این طریق هش هدر بلاکش قابل تشخیص است .

شیوه‌ی کار هدر بلاک (Block Header)

هدرهای بلاک معمولاً در اسناد توسعه دهندگان بیت کوین استفاده می شوند و به ضبط سریع و آسان اطلاعات کمک می کنند . تمام بلاکچین را می توان در یک بانک اطلاعاتی ساده ذخیره کرد .

بلاک ها لایه لایه می شوند تا اینکه به انتهای بلاکچین برسند و زنجیره کامل شود . اولین بلاک زنجیره نیز به عنوان “بلاک جنسیس” شناخته می شود . وجود لایه ها و تاریخچه عمیق هر زنجیره از مواردی است که باعث می شود بیت کوین بسیار ایمن باشد .

به عنوان بخشی از یک فرایند استخراج استاندارد ، یک هدر بلاک با تغییر مقدار “nonce” (عددتصادفی) به طور مکرر توسط ماینر ها هش می شود . از طریق این فرآیند ، آنها سعی در ایجاد فرآیند اثبات کار دارند تا از این طریق استخراج کنندگان بتوانند پاداش بلاک را دریافت کرده و سیستم بلاک چین را امن و کارآمد نگه دارند .

الزامات هدر بلاک

هدر بلوک شامل سه مجموعه عظیم داده است . هدر بلاک یک رشته به طول ۸۰ بایت است و از موارد زیر تشکیل شده است :

۴ بایت شماره نسخه‌ی بیت کوین

۳۲ بایت هش بلاک قبلی

۳۲ بایت ریشه درخت مرکل (درختی برای سازماندهی تراکنش های رایج)

۴ بایت زمانسنج بلاک

۴ بایت سختی شبکه

۴ بایت عدد تصادفی نانس (nonce)

هدر بلاک (Block Header) چیست ؟

 

مؤلفه های هدر بلاک

هر یک از اینمؤلفه ها برای ایجاد یک هدر دقیق و مطمئن ضروری است . شناسه اصلی هر بلوک ، هش رمزنگاری موجود در آن است . این هش رمزنگاری مثل یک اثر انگشت دیجیتال عمل می کند و از طریق هش کردن هدر بلاک از طریق الگوریتم (applicable) به دست می آید .

فیلد شماره نسخه بیت کوین برای پیگیری تغییرات و به روز رسانی ها در طول پروتکل مفید است .

فیلد هش بلاک قبلی به بلاک قبلی اشاره می کند و در واقع یکی از عناصر مهم تامین کننده امنیت است که در صورت نیاز می توان به آن دسترسی پیدا کرد .

ریشه درخت مرکل از تمامی هش های تراکنش هایی که درون تراکنش ها هش شده اند تشکیل شده است . این مسئله آن طور که به نظر می رسد پیچیده نیست ، هر هش فقط با هش بعدی جمع شده است ، به همین سادگی .

فیلد زمانسنج به این علت تعبیه شده است که هر فردی که در حال کار بر روی پروژه است ، بتواند به اطلاعات دائمی و رمزگذاری شده ی زمان وقوع رویدادها دسترسی داشته باشد .

فیلد سختی شبکه نیز پارامتری است که بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده از آن استفاده می کنند تا با تغییر قدرت هش شبکه ، میانگین زمان استخراج بلاک ها را ثابت نگه دارند .

هدر بلاک (Block Header) چیست ؟

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.